Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Historia nie Magdaleny

Danuta Noszczyńska

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Philip Wilson
Data wydania: 2007
Kategoria: Inne
ISBN: 83-72-36219-X
Liczba stron: 344
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Anna Majdak

„Czyli, że jeśli człowiek w jakiś sposób wymknie się przeznaczeniu, to i tak będzie musiał wypełnić swój los, choćby nawet... umarł?” Kobiety najlepiej znają inne kobiety. Wiedzą, co czują, czego pragną, co je wkurza, co powoduje, że są szczęśliwe. Kobiety bardzo lubią na kartach książek przedstawiać nam skomplikowane, wzruszające i dziwne historie innych przedstawicielek płci pięknej. To samo postanowiła uczynić Danuta Noszczyńska w swej książce pt. Historia nie Magdaleny. Scenarzystka i reżyserka wielu sztuk teatralnych dotknęła tematyki porzuconych kobiet, ich przyszłości, ale nie tylko... Wielu z nas zastanawia się, co było pierwsze - jajko czy kura. Jeśli chodzi o tę książkę pierwsza była kura, i to w dodatku nie byle jaka. „Kura przeznaczenia” jest motorem sprawczym całej akcji. Trzydziestoletnia Magdalena zostaje porzucona przez męża, dlatego, że była zbyt dobra, grzeczna i poukładana. Oczywiście rolę kochanki będzie pełnić młoda, głupiutka i słodka blondynka, jak to bywa w tego typu historiach. Nasza bohaterka po przeżyciu „życiowej klęski” postanawia wrócić do rodzinnych stron pod pretekstem oddania kury Matyldy prawowitej właścicielce. Cała sytuacja dla Magdy nie jest prosta, gdyż nigdy nie łączyły ją zbyt dobre stosunki ze swoją ciotką, która w dzieciństwie ciągle utwierdzała ją w przekonaniu, że najważniejsze na świecie jest zdanie innych na nasz temat. W rodzinnym domu, oprócz dziwnego powitania, zaskakują Magdalenę postacie zza światów, które sprawiają że nasza bohaterka zaczyna bawić się w detektywa. Okazuje się, że człowiek nie wymknie się przeznaczeniu, które potrafi nas zaskakiwać, tak jak autorka uczyni to w Epilogu.

 

Czy Noszczyńska napisała kolejną książkę o porzuconej kobiecie? Oczywiście, że nie, choć mogłoby się tak na początku wydawać. Autorka porusza problem poszukiwania miłości, przeznaczenia oraz ludzkiego gadania. Atutem tej powieści jest charakterystyczny język postaci, który momentami bardzo bawi. Bohaterowie nie są sztuczni i przejaskrawieni. W Historii nie Magdaleny ukazana jest pełna paleta różnych charakterów i postaw życiowych, co powoduje, że chętnie chcemy poznać je bliżej.

 

Tajemniczo zarysowana akcja pobudza naszą ciekawość i sprawia, że nie można się oderwać od książki, która trzyma w napięciu do ostatnich stron. Serdecznie polecam ją każdej kobiecie, gdyż łączy thriller z historią miłosną, czyli to co tygryski lubią najbardziej. Jednak jeśli spodziewacie się pięknego języka i ujęcia problematyki kobiecej rodem z Anemonów Wojnarowskiej, to się rozczarujecie. Książka Noszczyńskiej na pierwszym miejscu stawia prostotę i humor, a dopiero później skłania nas do życiowych rozważań.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Teresa5411 plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-02-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
"Historia nie Magdaleny" , to z pewnością książka pozwalająca wyzwolić emocje, prowokująca do śmiechu, a jednocześnie skłaniająca do refleksji.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mariuszdr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Gosia2725 Linia koment
Przeczytane:2013-09-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów