Recenzja książki: Historie, które opowiedział Pan Jezus

Recenzuje: Justyna Gul

Spotkanie z naukami Jezusa

Nauki Chrystusa, pomimo upływu czasu, wciąż pozostają uniwersalne. Opierając się na wytyczeniu wyraźnej granicy pomiędzy dobrem a złem, tym co właściwe, a tym co haniebne, Jezus wytyczał kierunek, jakim powinni iść wszyscy ludzie. Jego nauki najczęściej przyjmowały formę przypowieści, które w zrozumiały sposób pokazują właściwe sposoby postępowania, kształtują system wartości. Za pomocą rozbudowanych porównań przypowieści biblijne pokazują uniwersalne prawdy, jakimi należy się w życiu kierować, a także uczą tego, w jaki sposób przyjaźnić się z Bogiem i ludźmi.

Te postawy pełne miłosierdzia, empatii, prawości, warto kształtować od najmłodszych lat. Wykorzystać można w tym celu adresowane do dzieci publikacje wydawnictwa Jedność, takie jak Historie, które opowiedział Pan Jezus. W książce na czytelników w wieku przedszkolnym czekają trzy najbardziej znane przypowieści biblijne, napisane przez Juliet David w formie przystępnej dla dzieci. Mogą być one czytane samodzielnie, bądź też przy pomocy opiekunów, a także wykorzystywane na lekcjach religii przez katechetów.

Dobry pasterz to przypowieść o pasterzu, który nie opuści swoich owiec w niebezpieczeństwie i jest gotów wyruszyć w poszukiwanie tej jednej, zagubionej. Miłosierny Samarytanin przynosi obraz mężczyzny wędrującego drogą z Jerozolimy do Jerycha, który podczas swojej podróży został zaatakowany i pobity. Tylko miłosierny Samarytanin pochylił się nad rannym, pomimo tego, że wcześniej mijał go zarówno kapłan, jak i jego pomocnik. Postawę pełną miłości do bliźniego Jezus uczy nas przyjmować, mówiąc: W swoim życiu naśladujcie miłosiernego Samarytanina.

W książce znajdziemy również przypowieść o synu marnotrawnym, czyli młodzieńcu, jednym z dwóch braci, który zdecydował się opuścić dom rodzinny. Wyruszył zatem w drogę z należnym mu majątkiem, który jednak przy lekkomyślnym podejściu do kwestii finansowych i skłonności do hulaszczego stylu życia chłopca szybko się wyczerpał. Praca pastucha świń, którą upadły młodzieniec podjął, nie pozwalała na zaspokojenie nawet podstawowych potrzeb, dlatego też zdecydował się na powrót do domu ojca i ewentualnej służby dla niego. Skruszony syn został jednak powitany przez rodzica z otwartymi ramionami, na jego część wydano również wielkie przyjęcie. Podobnie Pan Bóg z otwartymi ramionami wita tych, którzy wracają do Niego – mówi nam Jezus.

Doskonałym uzupełnieniem krótkich, zaledwie kilkuzdaniowych historii, są kolorowe naklejki – ponad trzysta sztuk pozwoli wykreować niepowtarzalne, biblijne sceny. Czas przeznaczony na twórczość można również wykorzystać do dyskusji nad postawami bohaterów, odnalezienie analogii do teraźniejszości czy pokazania uniwersalności przypowieści. Tym sposobem Historie, które opowiedział Pan Jezus mogą stać się pretekstem do pierwszego spotkania z Jezusem i zachętą do zgłębiania Jego nauk.

Kup książkę Historie, które opowiedział Pan Jezus

Zobacz opinie o książce Historie, które opowiedział Pan Jezus
Historie, które opowiedział Pan Jezus
Juliet David, ilustracje: Nigel Chilvers
Noe zaprasza na pokład
Juliet David, ilustracje: Nigel Chilvers0
Okładka ksiązki - Noe zaprasza na pokład

"– Zbuduj wielką łódź – powiedział Pan Bóg do Noego. – A gdy będzie gotowa, zabierz na nią całą swoją rodzinę i wszystkie gatunki zwierząt...