Recenzja książki: Historie miłosne

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Opowiadania Erica-Emmanuela Schmitta, które od dłuższego już czasu pojawiają się na rynku księgarskim nakładem Wydawnictwa Znak, zostały wreszcie zebrane w jednym tomie i opatrzone wiele mówiącym i przyciągającym uwagę czytelnika tytułem „Historie miłosne”. Schmitt o uczuciach pisze dużo i wyraziście, jego opowiadania skłaniają do refleksji i odciskają swoje piętno na emocjach czytelnika. Radość i szczęście, ale także smutek i rozczarowanie składają się na skomplikowane uczucie, jakim jest hołubiona i interpretowana przez autora na wiele sposobów miłość. A o miłości Eric-Emmanuel Schmitt pisać potrafi.

„Historie miłosne” składają się z luźno ze sobą związanych (czy raczej należałoby powiedzieć – wręcz niezależnych) opowiadań, które miłośnicy twórczości francuskiego pisarza znają z wcześniej już wydanych tomów. W „Historiach miłosnych” czytelnik odnajdzie bowiem zarówno „Marzycielkę z Ostendy”, jak i „Odette Jakkażdą”. Tom wzbogacają wybrane opowiadania właśnie z „Marzycielki…” i z „Odette…”, a zamyka go fantastyczna sztuka Erica-Emmanuela Schmitta – „Tektonika uczuć”. Jedno można o „Historiach miłosnych” powiedzieć: niejednego czytelnika z pewnością zachwycą. Będzie to jednak ktoś, kto wcześniej opowiadań Schmitta nie przeczytał. Choć do twórczości Erica-Emmanuela Schmitta często się wraca, to jednak tom, który nie został uzupełniony nawet o najkrótsze, nieznane i nieopublikowane dotąd opowiadanie, dobrze prezentował się będzie jedynie na półce lub jako piękny podarunek.

Książki Erica-Emmanuela Schmitta wręcz buzują od emocji. Na próżno czytelnik mógłby szukać opowiadania, sztuki czy powiastki tegoż autora, która pozbawiona by była tak barwnie i żywo eksponowanych uczuć. Jest to pierwsza i podstawowa zaleta książek Schmitta. Jednak wprawny czytelnik zaobserwuje, że Eric-Emmanuel Schmitt garściami korzysta z na trwałe zakorzenionych już w umysłach czytelników tradycji kultury oraz symboli. Miejscami czytelnik ma także wrażenie, jakby Schmitt popełniał jeden z najbardziej niewybaczalnych błędów pisarza, a mianowicie pogrążał się w grafomanii. Nie chodzi tu jednak o powielanie tego samego pomysłu. Schmitt bazuje raczej na tym samym schemacie, konstruując swoje opowiadania. Tworzy bohatera, którym najczęściej jest kobieta w przełomowym momencie swojego życia. Umiejscawia ją w określonym miejscu i czasie, nadaje z pozoru przeciętne cechy charakteru i wyglądu, po czym wnika w jej osobowość. Opowiadanie zwykle swój punkt kulminacyjny osiąga tuż przez samym rozwiązaniem. Także pointa serwowana przez autora ma być w założeniu porażająca, choć w praktyce nie zawsze udaje się Schmittowi zamiar swój zrealizować.

„Historie miłosne” w przeciwieństwie do wcześniej wydanych w osobnych tomach opowiadań Schmitta opatrzone są pięknymi, kolorowymi ilustracjami. Nie są to typowe rysunki, przedstawiające sceny rodzajowe rodem z opowiadań Schmitta. Ilustracje zawarte w tomie stanowią raczej odbicie serwowanej przez autora symboliki – puste krzesło, na którym leży bukiet zwiędłych kwiatów ukazuje bezsens oczekiwania, a ułożone z kolorowych piór serce symbolizuje ulotność uczuć.

Książka Erica-Emmanuela Schmitta ukazuje różne oblicza miłości. Autor udowadnia, że jest to uczucie niezwykle złożone. Miłość potrafi być niespełniona, zakazana czy po prostu czasami pojawia się w nieodpowiednim momencie, a nawet nieszczęśliwie zakochanego może popchnąć do zbrodni. „Historie miłosne” to pięknie wydany zbiór dobrych, trafiających w serce opowiadań, które na długo zapadną w pamięć wrażliwego czytelnika.

Kup książkę Historie miłosne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Historie miłosne
Książka
Historie miłosne
Éric-Emmanuel Schmitt
Inne książki autora
Małe zbrodnie małżeńskie
Éric-Emmanuel Schmitt0
Okładka ksiązki - Małe zbrodnie małżeńskie

"Małe zbrodnie małżeńskie" to przewrotna, zabawna i pełna zaskakujących zwrotów akcji opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi. Co...

Intrygantki
Éric-Emmanuel Schmitt0
Okładka ksiązki - Intrygantki

Pięć kobiet pałających żądzą zemsty. Łączy je tylko jedno: dawno temu ten sam mężczyzna złamał każdej z nich serce. Jednak kiedy zwabiony podstępem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy