Recenzja książki: Ho'oponopono. Wprowadzanie wewnętrznej harmonii

Recenzuje: Justyna Gul

Aloha

Ho`oponopo kojarzy się z Hawajami, uśmiechniętymi twarzami i wewnętrzną równowagą, której oznaką jest poczucie szczęścia i wszechobecna życzliwość. Czym jednak naprawdę jest ta stara hawajska praktyka duchowa i czy jest sposób, by jej zasady sprawdziły się również w europejskiej rzeczywistości? Czy dzięki ho`oponopo mamy szansę na pozbycie się frustracji będącej wynikową konfliktu, w jaki wchodzimy nie tylko z innymi, ale głównie z samym sobą?

Na te pytania próbuje odpowiedzieć Paweł Karwat, autor książki Ho`oponopo. Wprowadzanie wewnętrznej harmonii. To lektura nie tylko dla tych, którzy zetknęli się już z tą hawajską praktyką, ale również dla tych, którzy chcą w znaczący sposób poprawić jakość swojego życia, którzy nie zgadzają się na zatruwanie organizmu brakiem serdeczności, na stres dnia codziennego, na robienie rzeczy wbrew sobie. Dzięki książce mają oni szansę otworzyć się na nowe możliwości i napełnić swoje serca miłością, przebaczeniem oraz pragnieniem niesienia pomocy. Nie jest to pozycja, która wyczerpuje temat, autor koncentruje się raczej na teoretycznych podstawach ho`oponopo, ale mimo tego zaciekawia i skłania do dalszego poszukiwania i pogłębiania wiedzy, a także do praktykowania tej metody na co dzień.

Z kolejnych rozdziałów książki dowiadujemy się, czym tak naprawdę jest praktyka, z pomocą której możemy wprowadzić do swojego życia równowagę, i to nie tylko do swojego wnętrza, ale i do relacji na zewnątrz. Jak przekonuje Karwat, ho`oponopo może być stosowana przez wszystkich z korzyścią zarówno dla siebie, jak i dla bliskich. Podkreśla, że praktyka ta nie polega wyłącznie na wybaczaniu, nie ma również związku z sentymentami. To raczej sposób oczyszczenia relacji z innymi ludźmi oraz z samym sobą dzięki pozbyciu się negatywnych relacji.

Autor wyjaśnia, dlaczego tak ważna jest praca z samym sobą i dostrzeżenie konfliktu istniejącego w naszych ciałach oraz umysłach. Podkreśla, że ho`oponopo nie jest nowym sposobem myślenia ani systemem myślowym, ale praktyką stosowania wglądu, świadomości w celu samouzdrowienia. By praktyka ta była skuteczna, konieczna jest uwaga, świadomość, czyli IKE, będąca kluczem otwierającym hunę.

Z książki dowiemy się, na czym polega proces ho`oponopo – jak pisze autor, jest on bardzo prosty przypomina poranne przebudzenie się ze snu: marzenie senne kończy się, gdy nastaje świadomość; świat iluzji przestaje wpływać na śniącego, gdy ten się budzi. Konieczne będzie jednak przyjrzenie się temu, co myślimy i czujemy, bowiem bez tego nie zobaczymy efektów.

Dzięki ho`oponopo możemy rozwiązać sytuacje konfliktowe, niezależnie od środowiska, w którym się one pojawiają. Dzięki tej praktyce mamy także możliwość usunięcia ograniczających nas przekonań i błędnych wzorców myślowych poprzez uświadomienie sobie ich istnienia i przyjęcie nowych myśli.

Ho`oponopo nie jest rozwiązaniem wszystkich naszych problemów, ale dostarcza nam narzędzi, a także wewnętrznej siły, by stawić im czoła. Dlatego też książka Pawła Karwata powinna stanowić zaledwie wstęp do naszej przygody z praktyką, która niesie ze sobą spokój i harmonię. Mimo niewielkiej objętości, autorowi udało się przybliżyć ho`oponopo i zagadnienia z praktyką tą związane, rozbudzić ciekawość i sprawić, że z niecierpliwością czekamy na kolejną pozycję – tym razem bardziej praktyczną, warsztatową.

Kup książkę Ho'oponopono. Wprowadzanie wewnętrznej harmonii

Zobacz opinie o książce Ho'oponopono. Wprowadzanie wewnętrznej harmonii
Ezoteryka astralna. W ciele astralnym poza śmierć
Paweł Karwat0
Okładka ksiązki - Ezoteryka astralna. W ciele astralnym poza śmierć

"Autor tej książki poświęcił szereg doświadczeń ezoterycznych na to, by osiągnąć wiedzę o najbardziej frapującym pytaniu człowieka: co może nas spotkać...