Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Hokus-Pokus. Opowieść o znamienitych magikach i ich zadziwiających dokonaniach

Paul Kieve

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Telbit
Data wydania: 2010-04-20
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-62252-03-9
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Iluzje i magia to nie tylko spektakularne widowiska, ale – patrząc z drugiej strony – sposób na życie i zarabianie często bardzo dużych pieniędzy. „Hokus-Pokus” Paula Kieve’a to książka, w której znalazły się opowieści o najbardziej znanych magikach oraz sztuczkach, z jakich na arenie międzynarodowej zasłynęli. To także fantastyczny poradnik dla początkujących iluzjonistów – zarówno tych małych, jak i dużych – oferujący całą gamę ciekawych sztuczek wraz z niezbędną do ich wykonania instrukcją obsługi.

 

Paul Kieve od najmłodszych lat interesował się magią. Uwielbiał zaglądać do sklepu oferującego przedmioty i artefakty służące iluzjonistom. Gdy Paul dorósł, jego marzenie się ziściło – został profesjonalnym czarodziejem, dającym występy przed szeroką publicznością. Jednak, mimo licznych sukcesów, Paul czuł wewnętrzną pustkę, wydawało mu się, że nie może równać się swoimi umiejętnościami z magami działającymi w złotym okresie iluzji. Niespodziewanie, pewnego dnia, z jednego z plakatów wiszących na ścianie pokoju Paula, wyszedł prawdziwy mag – Alexander, Człowiek, Który Wie. Spotkanie to zaskoczyło Kieve’a, ale także bardzo ucieszyło. Od tego momentu, co pewien czas pojawiali się w domu Paula inni magowie, prezentując krótkie spektakle oraz ucząc Kieve’a jednej ze swoich popisowych sztuczek. W międzyczasie, gdy iluzjoniści przygotowywali się do przedstawienia, Paul opowiadał pokrótce ich życiorys, zwracając szczególną uwagę na dziwne bądź tajemnicze wydarzenia.

 

„Hokus-Pokus” to książka, która opiera się na założonych wcześniej przez autora schematach. W momencie kiedy pojawia się nowy mag, następuje kolejno opis jego przedstawienia, krótka historia życia oraz szczegółowy instruktaż jednej sztuczki. W ten sposób zbudowana publikacja sprawia, że z jednej strony czytelnik dostaje klarowne, uporządkowane informacje, z drugiej natomiast – wie, czego może spodziewać się w kolejnych rozdziałach.

 

Język i styl książki są bardzo proste, miejscami natrafić można na nieco banalne i naiwne dialogi. Jednak zwłaszcza historie o życiu magów przypadną czytelnikom do gustu. Są one barwne, zaskakujące, a miejscami nawet trzymające w napięciu. Opisują fascynujący żywot oraz bardzo ciężką pracę artystów, którzy zwykle całe swoje życie spędzili na deskach teatrów rozmaitości. Opisy iluzji prezentowanych Paulowi także zapierają dech w piersiach, jednak niektóre z przedstawień są do siebie bardzo podobne, choć ich twórcy tak naprawdę wyreżyserowali je niezależnie od siebie.

 

Największą przyjemność sprawią, zwłaszcza młodemu czytelnikowi, opisy iluzji z załączoną pełną instrukcją i pomocniczymi rysunkami. Niektóre są bardzo proste zarówno w zrozumieniu, jak i w wykonaniu, wiele natomiast wymaga skupienia, zastanowienia, ale przede wszystkim – ogromnej precyzji i sprawności manualnej. Oprócz iluzji przedstawianych przez magów, na końcu książki znalazły się opisy blisko trzydziestu innych, równie intrygujących sztuczek. Jednak nie koniec na tym. Autor radzi bowiem, gdzie wykonywać swoje przedstawienia, w co się ubrać, aby dodać powagi spektaklowi, jaką muzykę puścić w tle iluzji oraz jak dobrać kolejność trików.

 

„Hokus-Pokus” to niecodzienna publikacja dająca dość szeroki wgląd w życie i działalność adeptów iluzji oraz doskonały zbiór sztuczek, których nauka i prezentacja stanowić będą nie lada wyzwanie dla czytelników. Książka Paula Kieve’a uczy także wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia zamierzonego celu oraz stawiania czoła wyzwaniom, mimo że te mogą się okazać tak naprawdę tylko dobrą zabawą. Zatem „Hokus-Pokus” w dłoń, a może i z cylindra wyskoczy biały królik?

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Hokus-Pokus. Opowieść o znamienitych magikach i ich zadziwiających dokonaniach Śmierć i dziewczyna
Andrzej Klawitter
Okładka - Hokus-Pokus. Opowieść o znamienitych magikach i ich zadziwiających dokonaniach Niosący latarnie
Rosemary Sutcliff
Okładka - Hokus-Pokus. Opowieść o znamienitych magikach i ich zadziwiających dokonaniach Srebrna Gałąź
Rosemary Sutcliff
Okładka - Hokus-Pokus. Opowieść o znamienitych magikach i ich zadziwiających dokonaniach Zemsta
Sharon Osbourne
Okładka - Hokus-Pokus. Opowieść o znamienitych magikach i ich zadziwiających dokonaniach Ty
Zoran Drvenkar
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów