Recenzja książki: Hormony pod kontrolą. Dzięki sprawdzonym metodom naturalnym

Recenzuje: Damian Kopeć

Hormony dla ciekawych

Co wpływa na nasze samopoczucie i stan zdrowia? Czynników jest wiele, w tym takie jak witaminy, mikroelementy, dieta, aktywność fizyczna czy umysłowa. Wszystkie są uważane za ważne, ich znaczenie zależy od tego, kto o nich pisze. Na niektóre z nich mamy duży wpływ, na inne mniejszy lub nieznaczny. Jednym z elementów złożonej układanki ludzkiego organizmu są hormony. To słowo hasłowo znane praktycznie każdemu z nas, a zarazem naprawdę mało zrozumiałe jeśli chodzi o szczegóły. Bo czymże są hormony? Jaką rolę pełnią w organizmie? Czy można swobodnie manipulować ich poziomem? Czy - i czym - różnią się hormony od substancji do nich podobnych, od fitohormonów czy ksenohormonów?

Hormony pełnią w organizmie rolę bardzo konkretną. Słowo „hormon” oznacza z greckiego „napędzać”. I taką rolę właśnie spełniają hormony. Umożliwiają zachodzenie rozmaitych procesów w naszym organizmie. Działają przy tym według zasady „klucza i zamka”. Każdy hormon jest specjalnym kluczem, który pasuje tylko do określonego zamka - komórki i tylko tam wykonuje swoje zadanie. Są wszechobecne, a ich niedobór lub nadmiar powoduje bardzo poważne skutki, wpływa bowiem na ogólną gospodarkę hormonalną. Efekt jest taki, jakby nagle coś przestało prawidłowo działać w układzie sterowania. Nie każde schorzenie musi być związane z hormonami, bardzo różne objawy mogą jednak wskazywać na naruszenie równowagi hormonalnej. Któż by bowiem sądził, że hormony mogą powodować zaparcia, alergie, bóle stawów czy napady paniki? Ci, którzy tego doświadczyli, być może już o tym wiedzą, lecz nie jest to wiedza powszechna.

Zależnie od tego, z jakich chemicznych modułów zbudowane są hormony, rozróżnia się:

• Hormony (poli)peptydowe: hormony przysadki (na przykład TSH), podwzgórza, trzustki, kory nadnerczy (np. adrenalina) i tarczycy  (np. tyroksyna)

• Hormony steroidowe: hormony płciowe jak estrogen, testosteron i progesteron oraz hormony kory nadnerczy, jak kortyzol i DHEA

Hormony są tematem książki Hormony pod kontrolą. Dzięki sprawdzonym metodom naturalnym niemieckiego terapeuty Günthera H. Heepena. Jest to poradnik przeznaczony dla każdego. Nie ma w nim naukowej terminologii, wzorów chemicznych, hermetycznego słownictwa fachowców. Jest sporo ciekawostek i porad, są różne informacje, zebrane w jednym miejscu. Jest przejrzysta forma, ciekawy układ graficzny, zrozumiały język, sporo ilustracji i fotografii.

Günther H. Heepen swój poradnik podzielił na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W tej pierwszej omawia rolę hormonów w organizmie, przyczyny zaburzeń równowagi hormonalnej, metody ich wykrywania. Opisuje poszczególne hormony (np. DHEA), estriol, melatoninę, przybliżając ich rolę, omawiając prawidłowy poziom, konsekwencje niedoboru lub nadmiaru. Część praktyczna obejmuje zagadnienia naturalnej terapii hormonalnej. Naturalnej - czyli opartej o homeopatię, hormony bioidentyczne, rośliny stymulujące prawidłową gospodarkę hormonalną czy terapię refleksjologiczną, wpływającą na pracę gruczołów dokrewnych. Dużo miejsca poświęcono w książce dolegliwościom uwarunkowanym hormonalnie, zarówno tym związanym przede wszystkim z ciałem, jak i tym dotykającym również psychiki.

Günther H. Heepen jest doświadczonym terapeutą, autorem wielu książek poświęconych terapiom naturalnym. Od ponad 20. lat zajmuje się naturalną terapią hormonalną. Współpracował z twórcą homeopatycznej terapii hormonalnej Franzem Riedwegiem z Monachium.

Książka ma przejrzysty układ graficzny. Umożliwia szybkie i bezproblemowe wyszukiwanie interesujących nas treści zarówno dzięki spisowi treści, jak i indeksowi. Informacje ważne są odpowiednio wyróżnione kolorem, ujęciem ich w ramki, wytłuszczeniem czcionki. Są podane w sposób zrozumiały dla przeciętnego czytelnika. Na pewno publikacja ma wartość poznawczą i edukacyjną. Pozwala lepiej zrozumieć własny organizm i możliwe przyczyny zaburzeń w jego funkcjonowaniu.

Dosyć zaskakujące jest to, że według autora zainteresowanie badaczy wpływem zaburzeń równowagi hormonalnej na różne dolegliwości (np. takie jak depresja, nadwaga, wyczerpanie, zaparcia, migreny) nastąpiło dopiero w latach 80. XX wieku. Interesujące - acz zarazem niepokojące - są informacje dotyczące skutków powszechnego stosowania hormonów syntetycznych oraz bioidentycznych i ich narastającej obecności w wodzie pitnej. Pouczające jest uświadomienie sobie negatywnej roli ksenohormonów przyjmowanych nieświadomie - np. wskutek używania opakowań z tworzyw sztucznych, produkowanych z użyciem środków zmiękczających. Autor zwraca uwagę na negatywną rolę dominacji estrogenów, które w coraz większej dawce dostarczane są organizmom poprzez wspomnianą wodę pitną, wody gruntowe, żywność (stosowanie hormonów w hodowli). Duża wartość książki tkwi w uświadomieniu sobie czynników wpływających na równowagę hormonalną organizmu. Ci, którzy mają problemy zdrowotne, być może znajdą tu wskazówki do przebadania się pod jej kątem. W przypadku stwierdzenia niedoborów lub nadmiaru hormonów znajdą oni w omawianej książce porady, jak je skutecznie zniwelować.

Kup książkę Hormony pod kontrolą. Dzięki sprawdzonym metodom naturalnym

Zobacz opinie o książce Hormony pod kontrolą. Dzięki sprawdzonym metodom naturalnym