Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Hormony pod kontrolą. Dzięki sprawdzonym metodom naturalnym

Günther H. Heepen

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2015-09-11
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7660-991-1
Liczba stron: 128
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Hormony dla ciekawych

Co wpływa na nasze samopoczucie i stan zdrowia? Czynników jest wiele, w tym takie jak witaminy, mikroelementy, dieta, aktywność fizyczna czy umysłowa. Wszystkie są uważane za ważne, ich znaczenie zależy od tego, kto o nich pisze. Na niektóre z nich mamy duży wpływ, na inne mniejszy lub nieznaczny. Jednym z elementów złożonej układanki ludzkiego organizmu są hormony. To słowo hasłowo znane praktycznie każdemu z nas, a zarazem naprawdę mało zrozumiałe jeśli chodzi o szczegóły. Bo czymże są hormony? Jaką rolę pełnią w organizmie? Czy można swobodnie manipulować ich poziomem? Czy - i czym - różnią się hormony od substancji do nich podobnych, od fitohormonów czy ksenohormonów?

Hormony pełnią w organizmie rolę bardzo konkretną. Słowo „hormon” oznacza z greckiego „napędzać”. I taką rolę właśnie spełniają hormony. Umożliwiają zachodzenie rozmaitych procesów w naszym organizmie. Działają przy tym według zasady „klucza i zamka”. Każdy hormon jest specjalnym kluczem, który pasuje tylko do określonego zamka - komórki i tylko tam wykonuje swoje zadanie. Są wszechobecne, a ich niedobór lub nadmiar powoduje bardzo poważne skutki, wpływa bowiem na ogólną gospodarkę hormonalną. Efekt jest taki, jakby nagle coś przestało prawidłowo działać w układzie sterowania. Nie każde schorzenie musi być związane z hormonami, bardzo różne objawy mogą jednak wskazywać na naruszenie równowagi hormonalnej. Któż by bowiem sądził, że hormony mogą powodować zaparcia, alergie, bóle stawów czy napady paniki? Ci, którzy tego doświadczyli, być może już o tym wiedzą, lecz nie jest to wiedza powszechna.

Zależnie od tego, z jakich chemicznych modułów zbudowane są hormony, rozróżnia się:

 

  • Hormony (poli)peptydowe: hormony przysadki (na przykład TSH), podwzgórza, trzustki, kory nadnerczy (np. adrenalina) i tarczycy  (np. tyroksyna)

 

  • Hormony steroidowe: hormony płciowe jak estrogen, testosteron i progesteron oraz hormony kory nadnerczy, jak kortyzol i DHEA


Hormony są tematem książki Hormony pod kontrolą. Dzięki sprawdzonym metodom naturalnym niemieckiego terapeuty Günthera H. Heepena. Jest to poradnik przeznaczony dla każdego. Nie ma w nim naukowej terminologii, wzorów chemicznych, hermetycznego słownictwa fachowców. Jest sporo ciekawostek i porad, są różne informacje, zebrane w jednym miejscu. Jest przejrzysta forma, ciekawy układ graficzny, zrozumiały język, sporo ilustracji i fotografii.

Günther H. Heepen swój poradnik podzielił na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W tej pierwszej omawia rolę hormonów w organizmie, przyczyny zaburzeń równowagi hormonalnej, metody ich wykrywania. Opisuje poszczególne hormony (np. DHEA), estriol, melatoninę, przybliżając ich rolę, omawiając prawidłowy poziom, konsekwencje niedoboru lub nadmiaru. Część praktyczna obejmuje zagadnienia naturalnej terapii hormonalnej. Naturalnej - czyli opartej o homeopatię, hormony bioidentyczne, rośliny stymulujące prawidłową gospodarkę hormonalną czy terapię refleksjologiczną, wpływającą na pracę gruczołów dokrewnych. Dużo miejsca poświęcono w książce dolegliwościom uwarunkowanym hormonalnie, zarówno tym związanym przede wszystkim z ciałem, jak i tym dotykającym również psychiki.

Günther H. Heepen jest doświadczonym terapeutą, autorem wielu książek poświęconych terapiom naturalnym. Od ponad 20. lat zajmuje się naturalną terapią hormonalną. Współpracował z twórcą homeopatycznej terapii hormonalnej Franzem Riedwegiem z Monachium.

Książka ma przejrzysty układ graficzny. Umożliwia szybkie i bezproblemowe wyszukiwanie interesujących nas treści zarówno dzięki spisowi treści, jak i indeksowi. Informacje ważne są odpowiednio wyróżnione kolorem, ujęciem ich w ramki, wytłuszczeniem czcionki. Są podane w sposób zrozumiały dla przeciętnego czytelnika. Na pewno publikacja ma wartość poznawczą i edukacyjną. Pozwala lepiej zrozumieć własny organizm i możliwe przyczyny zaburzeń w jego funkcjonowaniu.

Dosyć zaskakujące jest to, że według autora zainteresowanie badaczy wpływem zaburzeń równowagi hormonalnej na różne dolegliwości (np. takie jak depresja, nadwaga, wyczerpanie, zaparcia, migreny) nastąpiło dopiero w latach 80. XX wieku. Interesujące - acz zarazem niepokojące - są informacje dotyczące skutków powszechnego stosowania hormonów syntetycznych oraz bioidentycznych i ich narastającej obecności w wodzie pitnej. Pouczające jest uświadomienie sobie negatywnej roli ksenohormonów przyjmowanych nieświadomie - np. wskutek używania opakowań z tworzyw sztucznych, produkowanych z użyciem środków zmiękczających. Autor zwraca uwagę na negatywną rolę dominacji estrogenów, które w coraz większej dawce dostarczane są organizmom poprzez wspomnianą wodę pitną, wody gruntowe, żywność (stosowanie hormonów w hodowli). Duża wartość książki tkwi w uświadomieniu sobie czynników wpływających na równowagę hormonalną organizmu. Ci, którzy mają problemy zdrowotne, być może znajdą tu wskazówki do przebadania się pod jej kątem. W przypadku stwierdzenia niedoborów lub nadmiaru hormonów znajdą oni w omawianej książce porady, jak je skutecznie zniwelować.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Hormony pod kontrolą. Dzięki sprawdzonym metodom naturalnym Równowaga kwasowo-zasadowa
Eva-Maria Kraske
Okładka - Hormony pod kontrolą. Dzięki sprawdzonym metodom naturalnym Bajki na cały rok
praca zbiorowa
Okładka - Hormony pod kontrolą. Dzięki sprawdzonym metodom naturalnym Kreatywne zabawy świąteczne. Szopka na Boże Narodzenie
Piotr Żak, Ola Makowska, Joanna Góźdź
Okładka - Hormony pod kontrolą. Dzięki sprawdzonym metodom naturalnym 365 stron życia 2017
Hubert Wołącewicz
Okładka - Hormony pod kontrolą. Dzięki sprawdzonym metodom naturalnym Naklejki Iskierki. Kotki
Dorota Skwark
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów