Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Hot Dogi. Siostry i inni kosmici

Thomas Brezina

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2007
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788323718130
Liczba stron: 148
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Dziewczynom, które odważą się mimo zakazu przeczytać książkę (a właściwie serię książek) o Hot Dogach, wyrośnie w miejsce nosa słoniowa trąba, usta zamienią się w ogromną paszczę z ostrymi zębiskami i pojawi się druga para oczu. Tak przynajmniej widzi przyszłość czytelniczek Betina Gotzen-Beck, ilustratorka. Dlaczego ta książka ma tak okrutnie przemienić dziewczyny? „Zawiera ona bowiem tajemnice, o których dziewczynom nie śniło się nawet w najstraszliwszych snach o chłopakach”.

 

Widmo sporej kary powinno odstraszyć potencjalne czytelniczki (czyli tak naprawdę – przekonać je do lektury), a przyciągnąć młodych czytelników. Thomas Brezina chciał stworzyć wspólną z odbiorcami płaszczyznę porozumienia – a że przeznacza książkę dla czytelników, którzy bardziej niż uczucia cenią sobie przygody, zapowiedź powieści nie-dla-dziewczyn zapewnia mu przychylność części najmłodszych. Pierwsza część serii nosi tytuł „Siostry i inni kosmici” i właściwie trudno się dziwić, że dziewczyny stawiane są tu na równi z przybyszami z innego świata. To dziewczyny są sprawczyniami większości kłopotów – czwórka głównych bohaterów wie o tym bardzo dobrze.

 

Robim i Maksem dyryguje Klaudyna – starsza, denerwująca siostra, chwilowo zastępująca chłopcom matkę, w rzeczywistości jednak zupełnie nieznośna, leniwa, wyżywająca się na braciach. Siostry Konrada – zajmujące się głównie ciuchami i kosmetykami – traktują chłopca jak kogoś gorszego i głupiego. Dżian-Dong jest z pochodzenia Chińczykiem. Ma sześcioro rodzeństwa i nadopiekuńczą matkę – ale przynajmniej jemu siostry starają się nie dokuczać. Robi, Maks, Dżian-Dong i Konrad tworzą paczkę przyjaciół. Któregoś dnia znajdują w parku dziwną komórkę – telefon zaczyna dzwonić, a kiedy chłopcy odbierają, niejaki Popcorn żąda od nich podania pseudonimu operacyjnego grupy. Nie dopuszcza do siebie żadnych wyjaśnień i oznajmia, że Hot Dogi – taki „pseudonim” wymyślił jeden z chłopców – mogą zapobiec katastrofie i uratować Ziemię przed kosmitami. Do dyspozycji mają obrożę, okulary prześwietlające, okulary umożliwiające patrzenie przez ściany, okulary krótkotrwałej hipnozy i okulary powodujące swędzenie u osoby, na którą się patrzy. W wyposażeniu Hot Dogów znajdzie się jeszcze wybuchająca guma do życia, supermocny klej i urządzenie prześwietlające każdego na obecność energii kosmicznej. Całości dopełnią zegarki – marzenie małych chłopców – połączone z minikomputerem i wideotelefonem. Na wypadek ataku kosmitów jeden z chłopców musi być ubrany w szkaradny kombinezon. Nietrudno zauważyć, że to właśnie te wynalazki i ekwipunek Hot Dogów wpłynie na rozwój fabuły. Czterej chłopcy muszą uratować świat – dorośli agenci ponieśli klęskę, Hot Dogom nikt nie może pomóc – są skazani na własną pomysłowość. A przecież to ich pierwsza, w dodatku przypadkowa misja.

 

Kosmici potrafią przybierać ludzką postać – co będzie, jeśli któryś z nich wcieli się w dyrektora szkoły? A jeśli denerwującym siostrom wszczepią kosmici nadajniki, wymuszające bezwzględne posłuszeństwo? Książka pełna jest akcji, emocjonujących momentów, chwil grozy i walk z kosmitami. Opowiada też o przyjaźni, o przydatności młodych braci (w odróżnieniu od sióstr-furiatek). Bohaterowie mają kłopoty w domu i w szkole, ale radzą sobie dzięki wzajemnej pomocy. Zawsze mogą na siebie liczyć – dzięki czemu nawet starcie z okrutnymi kosmitami nie będzie tak straszne, jak by się mogło wydawać.

 

Co z odbiorcami? Z pewnością książka bardziej spodoba się małym chłopcom – ze względu na ilość walk i przygód, a także przez sposób (stereotypowy) przedstawiania dziewczyn-potworów i chłopaków – świetnych kumpli. Ale jeśli stereotypy mogą pomóc w pozyskaniu młodych czytelników – to czemu nie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dredota Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów