Recenzja czytelnika granice.pl

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7510-319-9
Dodał/a recenzję: Heautoskop

Pomysł na serię książek o hrabim de Saint-Germain był dość prosty. Autorka wykreowała postać wampira, który może niezbyt jest wampirzy, ale przez to jest nieśmiertelny. Jego długie życie stało się pretekstem do umieszczania go w rozmaitych kontekstach historycznych i różnych miejscach. Efektem tego jest seria ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań, które łączy wspólny bohater. Cokolwiek by mówić o tym zabiegu, to z pewnością nie można mu odmówić produktywności.

"Hotel Transylvania" to pierwsza powieść Chelsei Quinn Yarbro o przygodach hrabiego Saint-Germain. Pierwsza, jeśli wziąć pod uwagę datę powstania, bo ułożenie całego cyklu przy uwzględnieniu chronologii czasu fabuły zakłóciłoby ten porządek. W każdym razie książka napisana w 1978 roku przenosi nas w czasy Ludwika XV, czyli do XVIII-wiecznej Francji. Wśród arystokratycznej etykiety, intryg, przemysłowej rewolucji i ciemnych interesów, działa sekta czcicieli Szatana. W kalejdoskopie przeróżnych dewiacji, tortur, kanibalizmów i wszelkiego bestialstwa, członkowie sekty składają także ofiary z ludzi, by pozyskać przychylność księcia ciemności. Na kolejną ofiarę wybierają Madelaine de Montalia, córkę jednego z byłych członków, który złożył przysięgę oddania Szatanowi swego pierwszego dziecka. I chociaż wycofał się już z uczestnictwa w sekcie, to sekta bynajmniej nie zapomniała o jego długach...

Madelaine de Montalia jest piękną kobietą i oczywiście wybranką serca hrabiego Saint-Germain. Wątek romansowy będzie pojawiał się w każdej książce. Hrabia może i jest romantykiem, ale jego nieśmiertelność sprawia, że co kilkanaście lat musi zmieniać swe oblubienice. Najwidoczniej niebezpieczeństwo jest dla bohatera silnym afrodyzjakiem, ponieważ jego związki zawsze wiążą się z ogromnym ryzykiem.

Wizerunek wampira, jaki kreśli Yarbro, jest nietypowy. Przyzwyczailiśmy się do wampirów stojących raczej po tej ciemnej stronie (i to nie tylko metaforycznie), tymczasem Saint-Germain jest bohaterem pozytywnym. Na tę pozytywność składa się wiele czynników: od zaniechania żywienia się krwią niewinnych ludzi, przez stawanie w obronie słabych i uciśnionych, po wszystkie cechy jakie widzielibyśmy najchętniej u długowiecznych - ogładę, intelekt, umiłowanie sztuki, estetyzm. W zasadzie postać główna staje się przez to odrobinę szablonowa i nudna. Nie ma tu rozterek w rodzaju tych znanych nam z "Wampirzych kronik" Anne Rice. Na dodatek wampir Yarbro jest słaby, ucieka się do intryg, do zabawy w chowanego, unika bezpośrednich konfrontacji, co trochę rozciąga fabułę i spowalnia akcję. W zamian dostajemy dokładność przedstawień: pomieszczenia, ubiory, rekwizyty opisywane są z dbałością o szczegół. Niektórych czytelników może to zirytować, ale ci, którzy przywiązują uwagę do detali - będą zachwyceni. Także odzwierciedlenie realiów historycznych jest nienaganne.

"Hotel Transylvania" wart jest lektury bardziej jako inicjalna część cyklu, który może być ciekawy, niż jako integralna powieść. Sam w sobie wypada średnio.

figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-13, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,

Rzecz dzieje się w Paryżu. Jest rok 1743. Do paryskiej, podrzędnej karczmy wchodzi Rakoczy, człowiek dystyngowany, szlachetnej postury oraz obycia. Zasiada do stołu, przy którym siedzą już tzw. czarownicy. Czarownicy wykluczeni przez prawo szukają sposobu, by metodą laboratoryjną  rozpocząć produkcję diamentów. Rakoczy obiecuje im zdradzić tajemnicę alchemii o ile i oni wywiążą się ze swojej części umowy- mają pod przykrywką kupić Hotel Transylvania. Owym Rakoczym jest   Saint-Germain, które jest imieniem jednym z wielu. Saint-Germain nie jest zwyczajnym, bogatym szlachcicem. Jest to postać wielce tajemnica, obyta w świecie, cudzoziemiec. Uwielbiany przez damy. Nienawidzony przez szlachciców.  Człowiek pełen gracji, kulturalnych obyczajów, uzdolniony w wielu dziedzinach sztuki.  Bohater nigdy nie jada posiłków publicznie, nie ulega pokusie hazardu, pijaństwa czy rozpusty. Zawsze na swoim miejscu, we właściwym czasie. Swoją prawdziwą, nienaturalną naturę wyjawia tylko i wyłącznie młodziutkiej Madelaine de Montalia. Dziewczyna przybywa do Paryża, do swej ciotki  Claudii de Montali Kontessy d'Argenlac. Dziewczyna wychowywana przez ponurego ojca, z dala od przepychu i życia wyższych sfer częściowo wie tylko tyle, co było powodem, że jej ojciec tak nagle porzucił paryskie życie, rodzinę, przyjaciół. Jednak jest nieświadoma zagrożenia ze strony Saint-Sebastiena, który otrzymał obietnicę, że życie dziewczyny będzie należeć do niego. Saint-Sebastian, człowiek bezwzględny okrutny nie cofnie się przed niczym, by złożyć dziewictwo, jak i życie niewiasty w ofierze szatanowi. Jednak na drodze stanie mu Saint-German... Chelsea Quinn Yarbro jest pisarką, którą nie znałam . Posiadam od około 3 lat inną pozycje o losach Saint-Germanie ("Pisane krwią), jednak chciałam zacząć od pierwszej części i bardzo jestem rada, że to uczyniłam. Lektura, która może się wydawać pospolitym romansem wcale nim nie jest. NIe ma tu ckliwości uczuć. Jest brutalność, okrucieństwo, zabójstwa, tajemnicę, a nawet wampiry. Ogólnie książki, gdzie wampiry występują to nie moja bajka, a jednak dałam się uwieść tej książce. Dlaczego? Ponieważ autorka skupiła się na tajnym kręgu Saint-Sebastiena, na samotniczym życiu Saint-Germaina. Bohaterowie tak inni, a jednocześnie podobni do siebie. Jeden dobry, a jednocześnie dźwigający brzemię tak ciężkie, że nawet uczucie do Madelaine nie jest możliwe. Tymczasem Saint-Sebasien to wcielone zło. Można się już o tym przekonać w scenie, kiedy kaleczy z zadowoleniem swojego woźnice tylko za to, że ten nie stratował końmi bezdomnego.A to, jak traktuje żonę swojego sługusa, prywatnie homoseksualistę budzi obrzydzenie, drżenie i szybsza palpitacje serca.  Kobieta to tylko środek do pogłębienia swojej wiary w szatana. Czyżby nie było na tego łotra silnych? Pisarka wykreowała bohaterów bardzo złożonych, nieszablonowych. Umiejętnie opisała ówczesny stan społeczny oraz obyczaje arystokracji. Ale również rolę kobiety, małżonki, córki. Nawet kobieta urodzona wysokiego stanu, majętna, posiadająca własny majątek zawsze pomaga mężowi i nigdy go nie karci za jego ułomności ciała i ducha. Przykładem takim jest chociażby ciotka Madelaine, która gotowa jest spieniężyć cały majątek, pogrążyć się w nędzy tylko po to , by popłacić długi hazardowe męża. Zaintrygowały mnie szczegółowe opisy bali, stroje wyższych sfer, które nadały realności całej fabuły. "Hotel Transylvania" to thriller, który powinien spodobać się każdemu. I nawet tym, którzy w tym gatunku poszukują elementów fantastycznych, ale i stworów o kłach i żywiących się krwią.

ManicPixieDreamG plusminus Linia koment
Jestem zainteresowana po przeczytaniu trylogii "klejnotowej" ("Czerwień rubinu", "Błękit szafiru", "Zieleń szmaragdu") która pomimo początkowego rozczarowania wciągnęła mnie bez reszty i na stronicach której również pojawiał się i znikał hrabia Saint-Germain, postać bardzo tajemnicza i enigmatyczna, jak zostało tam powiedziane: osoba autentyczna.
Chętnie prześledzę jego życiorys, pełen białych plam i niezliczonych misteriów.
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-02-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
W końcu wampir z krwi i kości...
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,