Recenzja książki: Humor zeszytów szkolnych po raz trzeci

Recenzuje: mrowka

Ponieważ wielbicieli humoru z zeszytów szkolnych nie brakuje, jestem pewna, że i trzecia część zbioru uczniowskich pomyłek znajdzie swoich odbiorców. „Humor zeszytów szkolnych po raz trzeci” to kolejna porcja dowcipów wyłuskanych ze szkolnych wypracowań i – jak w poprzednich tomikach – z archiwalnych numerów „Przekroju”.

Autorka wstępu zaznaczyła „Chociaż w pierwotnym kształcie uczniowskie zapiski miały służyć jedynie ocenie poziomu wyedukowania kolejnych pokoleń i nie powinny z całą pewnością śmieszyć, to jednak w wielu przypadkach trudno się powstrzymać od takiej reakcji”. Zapomniała, że wypreparowane już z klasówek sformułowania zaczynają po pewnym czasie żyć własnym życiem i tworzyć specyficzny rodzaj satyry. Nie ma właściwie różnicy między tym i poprzednimi tomikami.

Jak wcześniej – humorystyczne zdania zaczerpnięte zostały w większości z wypracowań z języka polskiego. Masa tu pomyłek dotyczących lektur, nieco mniej biologicznych, geograficznych i z lekcji fizyki. W humorze zeszytów szkolnych zaskakuje często typowo dziecięca, pokrętna logika. Uczniowie próbują zamaskować niedostatek wiedzy, starają się rozszyfrować niezrozumiałe polecenia i mimo wszystko udzielić odpowiedzi. Stąd tłumaczenia: „rozróżniamy następujące słowa posiłkowe: jeść i pić”. Jest w tym specyficzny urok, oparty na homonimiczności. Są błędy wynikające z pośpiechu i niedokładności: „Góral ma na głowie kapelusz, spodnie i kierpce”. Komiczne są również próby odpowiadania na nieśmiertelne, „od zawsze” zadawane w szkole pytania, z których najpopularniejsze, będące znienawidzonym przez dzieci tematem zadań domowych brzmi „dlaczego ta lektura ci się podoba”. Wyjaśnienie udzielone przez jednego z uczniów brzmiało: „Nowela Janko Muzykant podobała mi się dlatego, że Janko miał talent i marnował go”. Pozorna odpowiedź, która nie może zadowolić pedagoga i nie niesie oczekiwanych treści. Również uzasadnienia negatywnych opinii niekoniecznie podobają się nauczycielom – „treść opowiadania Hemingwaya nie podobała mi się, bo nie interesuję się rybołówstwem”.

Uzasadnienia bez uzasadnień – oto bolączka nauczycieli i częsty sposób udzielania odpowiedzi przez ich podopiecznych. Niektóre sformułowania zdradzają dziecięcą zdolność obserwacji i komentowania rzeczywistości przy jednoczesnym braku wyczucia znaków czasu. Ktoś na przykład oznajmia beztrosko „gdyby Janko Muzykant miał plecy, śpiewałby i grałby w radio”. Urocza w swojej niedoskonałości jest definicja kompasu: „kompas składa się z puszki, strzałki i kierunku północnego”. Śmieszą także błędy powstałe w wyniku nałożenia się dwóch obrazków – z kontaminacji pochodzi na przykład zdanie „w środku jabłka znajduje się ogryzek”. Niektórym tekstom trudno nawet zaprzeczyć – bo przecież „chory odgrywa bardzo dużą rolę w rekonwalescencji”. Niektóre zdania powstają przez przekształcanie związków frazeologicznych, stąd młodzież, która tylko „zabija bąki”, inne – z niespodziewanego wypełnienia miejsc walencyjnych – „walec zanurzamy całkowicie w wodzie i wyciągamy wniosek”. Przytaczać kolejne przykłady można jeszcze długo.

Tomik gromadzi wiele dowcipów, które zapadają w pamięć i bawią – tym bardziej, że przeważnie pochodzą z nieświadomości, powstawały nie z chęci zaimponowania poczuciem humoru, a z nieudolnej improwizacji. Tak czy inaczej humor zeszytów szkolnych to źródło dobrej rozrywki, tomik, przy którym można się pośmiać, bo wzdychanie nad poziomem nauczania nie ma sensu.

Kup książkę Humor zeszytów szkolnych po raz trzeci

Zobacz opinie o książce Humor zeszytów szkolnych po raz trzeci
Humor zeszytów szkolnych po raz trzeci
Marta Hydzik-Żmuda, Andrzej Żmuda