Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Hyperion

Dan Simmons

Ocena ( 10 osób )
5.7
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2007-01-08
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788374800747
Liczba stron: 614
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Gyero-Saski

Dwie dylogie Dana Simmonsa składające się na cykl Hyperion / Endymion to klasyka science-fiction. Obok Diuny Franka Herberta to także najbardziej rozpoznawalna seria tego gatunku, ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników na całym świecie. Dzieje się tak za sprawą nieposkromionej wyobraźni autora, który już od pierwszego tomu kreuje świat porażający mocą szczegółów, barw i uczuć.

Hyperion opowiada losy siedmiu pielgrzymów wyruszających na tytułową planetę do tajemniczych Grobowców Czasu i zamieszkującego je bóstwa. Misja ta to jedyna szansa na uratowanie Hegemonii przed najazdem Intruzów, obcych, którzy rozwojem technologicznym przewyższają wszystko, co ludzie stworzyli samodzielnie bądź przy pomocy Sztucznej Inteligencji. Zrozumiałym więc jest, że samo myślenie o nich budzi lęk, a perspektywa międzygwiezdnej wojny wcale sytuacji nie poprawia. Ratunek pojawia się w postaci Chyżwara, tajemniczego i krwawego boga, którego otaczają pola antyentropiczne, gdzie cofa się czas. Pielgrzymi muszą doń dotrzeć i przedstawić mu swoje życzenia. Niestety, z siedmiu wysłuchany zostanie tylko jeden. Reszta zginie.

Tom pierwszy pierwszej dylogii to przede wszystkim poznawanie poszczególnych uczestników wyprawy. Simmons skonstruował powieść na zasadzie szkatułki, bądź (co bardziej adekwatne) Matrioszki. Prezentuje się to w ten sposób, że sześćset stron wypełnia sześć historii pielgrzymów. Dzięki temu stają się jasne ich motywacje, a przeszłość i osobowość przestają być tajemnicą. Współcześnie więc dzieje się niewiele, za to na płaszczyźnie przeszłości akcja wrze i ze strony na stronę robi się coraz ciekawiej. Uczestnicy wyprawy okazują się bowiem osobowościami w każdym calu zajmującymi, a - co najważniejsze - każda z ich opowieści zdradza coraz więcej mechanizmów rządzących Hegemonią, te zaś powalają pomysłowością i zmyślnością. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że ze świecą szukać książki tak fantastycznie przemyślanej i skonstruowanej. Simmons z wprawą genialnego pokerzysty trzyma karty przy orderach do samego końca i gdy finał nastaje, okazuje się, że wyobrażenie czytelnika o tym, co przeczytał, nijak ma się do zamysłu autora, który resztę odsłoni dopiero w Upadku Hyperiona.

Na odbiór ma również wpływ bardzo przystępny, płynny styl. Nawet, gdy pojawiają się początkowo niejasne pojęcia lub idee, to opisane są one w sposób niebudzący zastrzeżeń, przez co czytelnicy mniej obeznani z gatunkiem nie poczują się przytłoczeni nadmiarem niezrozumiałych informacji. Sama plastyka zdań tworzonych przez Simmonsa bardzo często osiąga lotność liryki (szczególnie w trakcie opowieści Poety), co sprawia, że opisy aż rozpalają wyobraźnię, która z zachwytem kreuje w umyśle poszczególne wizje. Wcześniej chyba tylko w trakcie czytania prozy Cormacka McCarthy’ego potrafiłem wracać tak często do poszczególnych akapitów, napawając się ich zwiewnością i trafnością. W przypadku Simmonsa zdarzało się to ponownie niemal na każdym kroku, bowiem Hyperiona przepełniają fantastyczne, zapierające dech w piersiach fragmenty, które przypominają pieśń stwarzającego świat Boga.

Siła pierwszego tomu dylogii o Hyperionie tkwi także w warstwie pozatekstowej. Początkowo aspiruje on do opowieści o istocie Stworzyciela, jednak w miarę upływu stron schodzi to na dalszy plan, ustępując miejsca kwestii człowieczeństwa i ludzkiej natury. Simmons prezentuje wszelkie nasze przywary, pokazując, do czego mogą one doprowadzić w niedalekiej przyszłości. Nie jest to przyjemna wizja, jednak (niestety) pod wieloma względami prawdziwa. Można więc powiedzieć, że Hyperion to monumentalny obraz, będący panoramą naszych skłonności oraz dążeń, które okazują się ze wszech miar zgubne. Smuci patrzenie, lecz nie przeszkadza ono zachwycaniu się i na pewno zachęca do zapoznania się z tym, co Dan Simmons przygotował w kolejnej części, która zapowiada się jeszcze piękniej… i mroczniej.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
pierzu2 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie Initium-fantastyka,
Naprawdę dobra powieść.
Heyter plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-01, Na półkach: Przeczytałem,

Błyskawice. Statek kosmiczny o barwie hebanu unosi się nad pogrążoną w mroku planetą, po której powierzchni z rykiem przemykają ogromne gady. W tle Preludium cis-moll Rachmaninowa. Ale dla grającego ten utwór Konsula Hegemonii, prawdziwa podróż dopiero ma się zacząć.

Od początku przeczuwałam, że Hyperion Dana Simmonsa - dzieło w kręgach czytelników literatury SF bardzo znane i cenione (uznawane nawet za wybitne), będzie stanowiło dla mnie niemałe wyzwanie. Ja jednak wyzwań czytelniczych nie unikam, zwłaszcza jeżeli mam do czynienia ze science fiction lub fantasy różnego kalibru. Już sama koncepcja wydaje się (a co więcej jest) nietuzinkowa i daleka od powielania typowych gatunkowych wzorców. Ale to nadal jedynie koncepcja. Wykonanie natomiast przerasta wszelkie oczekiwania - uniwersum stworzone przez autora to idealnie dopracowana, wyrafinowana kompozycja (zawarta na ponad sześciuset stronach), której szczegółowość może przyprawić nieprzyzwyczajonego czytelnika o zawrót głowy (podobnie jak w Diunie, chociaż może nie aż w takim stopniu).
Niech Was to jednak nie zniechęca, bo powieść Simmonsa to nie tylko statki kosmiczne, międzygwiezdne podróże i atak obcej cywilizacji. To nawet nie pielgrzymka na tajemniczą planetę Hyperion, chociaż dla pisarza staje się ona swoistym punktem wyjścia. Siedmioro pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Poeta, Kapitan, Detektyw i Konsul (uczynienie bohaterami osoby reprezentujące tak różnorakie dziedziny nadaje historii wymiaru parabolicznego) zostało wybranych, aby spotkać mityczną i budzącą grozę istotę uważaną za bóstwo - Chyżwara.Każdy z nich będzie miał szansę przedłożenia swojej prośby, dzięki czemu może ocalić ludzkość, jednak tylko jeden zostanie wysłuchany. I tylko ten jeden przetrwa.
Podczas gdy zbliża się cel, coraz bliższe wydaje się również widmo śmierci. Sześciu z wybrańców połączonych wspólnym przeznaczeniem opowiada swoje historie. 
Muszą je opowiedzieć - być może to ostatnia szansa w ich życiu... Wspólnie powracają do tego, co sprawiło, że znaleźli się na jednym statku, zmierzającym w stronę bezlitosnego Chyżwara. Niektóre ze wspomnień są bardziej wciągające, inne mniej, łączy je jedno - nadają całej książce wyższy wymiar literacki. Hyperion nie jest w końcu nastawiony jedynie na zapewnienie czytelnikowi rozrywki. Autor ustami pielgrzymów zadaje fundamentalne pytania natury etycznej i religijnej, ukazuje ich wątpliwości, straty i desperację. Powieść wywołuje równocześnie smutek, zachwyt nad nieograniczoną żadnymi ramami wyobraźnią Simmonsa, zazdrość (ech, jakie on ma pomysły...) ale też pewną frustrację (zakończenie).Podsumowując - polecam. Dla czytelnika nie przyzwyczajonego do SF może być to wrzucenie na głęboką wodę, ale od czegoś trzeba zacząć - najlepiej od tego, co zafascynuje i zachęci do sięgnięcia po więcej. 

aqunia94 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2013 ,Mam,Ulubione,Wyzwanie - fantastyka ,
Za książkę wzięłam się z czystej ciekawości. Nie zawiodłam się na niej. Ukazanie, moim zdaniem, wspaniałej wizji przyszłości, o której teraz rozmyślają naukowcy i wizjonerzy. Człowiek w kosmosie. Pobudzająca wyobraźnię książka. Najbardziej w książce podobały mi się grobowce czasu - nowatorki element. Początkowo wszystko wydaję się być skomplikowane, jednak z czasem trudności znikają. Książka opowiada o pielgrzymce 7 osób, pochodzących z odmiennych planet i często niemających nic wspólnego, poza tym, że w ich życiu pojawił się w pewien sposób Chyżwar - istota nadprzyrodzona, nad którą nikt nie ma władzy i która może poruszać się w różnych przestrzeniach czasu, również pod prąd. Książka jest naprawdę świetnie napisana, cały czas coś się dzieje, przez co trzyma w napięciu. Pierwszy tom przeczytałam w 5 dni. Gorąco polecam każdemu fanowi Science Fiction. Oczywiście nie omieszkałam przeczytać pozostałych 3 tomów.
Sztamek plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-07-08, Na półkach: Chcę przeczytać,
Męka pańska z tą pielgrzymką.
Gyero-Saski plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-07-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Regalia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
zxcc65 Linia koment
Przeczytane:2016-08-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2016,Mam,
Max Linia koment
Przeczytane:2016-03-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2016,Mam,
Van-chan Linia koment
Przeczytane:2016-03-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Marysienka0_0 Linia koment
Przeczytane:2014-12-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Sinister Linia koment
Przeczytane:2015-10-01, Na półkach: Przeczytałem,
Fanatyko Linia koment
Przeczytane:2015-09-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Kirika Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bayonet Linia koment
Przeczytane:2015-07-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
anna_bur Linia koment
Przeczytane:2015-02-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów