Hürrem. Słowiańska odaliska; cykl: Tajemnice zwrotu sułtana. Księga pierwsza

Opinia pochodzi z bloga http://www.posredniczkaa.pl/

Demet Altınyeleklioğlu-urodziła się 13 lutego 1955 roku. Pisarka i producentka telewizyjna, matka i żona pisarza, mieszkają w Stambule. Absolwentka TED Koleji, Wydziału Politologii Uniwersytetu Ankarskiego, Wyższej Szkoły Dziennikarstwa i Uniwersytetu Hacettepe.

Ta książka mnie  pozytywnie zaskoczyła. Biorąc do rąk „Hürrem. Słowiańska odaliska.” spodziewałam się lektury miłej i przyjemnej. Autorka ku mojemu zaskoczeniu stworzyła powieść, która wywołuje wiele emocji. Poznając losy najpierw kilku, później kilkunastoletniej dziewczynki byłam przerażona, ile musiało przejść to dziecko, jak wielu krzywd doznało i z iloma przeciwnościami losu musiało sobie poradzić.

Fabuła jest pomysłowa i bardzo wciągająca. Losy głównej bohaterki śledzimy od jej najmłodszych lat. Jesteśmy świadkami tego, jak kształtuje się jej charakter, mamy również wgląd w jej myśli, co daje całkiem inny pogląd sytuacji. Najpierw porwana, później niejako adoptowana przez swojego porywacza zostaje odesłana do pałacu, skąd trafia jako odaliska do haremu sułtana Sulejmana. Harem okazuje się jej najgorszym koszmarem, teraz jest zdana tylko na siebie. Jedynym minusem tej powieści są opisy. O ile sytuacja polityczna i bohaterowie drugoplanowi byli dość wyczerpująco opisani to sceneria i opisy miejsc były raczej pobieżne, przez co ciężko było sonie je wyobrazić.

Aleksandra Anastazja Lisowska z Rusi trafiła do świata całkowicie różnego od miejsca, w którym się wychowywała. Inni są ludzie, inne tradycje, inny język. Imperium Osmańskie powinno ją przerażać, jednak ona jeszcze zanim tam trafiła, postanowiła, że zdobędzie miłość władcy i koronę. Jakież było jej zdziwienie, gdy trafiła do haremu jako jedna z wielu nowicjuszek i nie miała praktycznie żadnej szansy na zrealizowanie swojego planu. Jej postać poraża kontrastami, bywa zmysłowa i przebiegła jak dojrzała kobieta, bywa też impulsywna i nierozsądna jak dziecko.

Altınyeleklioğlu Demet stworzyła poruszającą i magiczną opowieść o dziecku, które na oczach czytelnika przemienia się w kobietę. Kobietę, która dokładnie wie czego chce od życia i postanawia zdobyć to wszelkimi możliwymi sposobami. Polecam fanom serialu „Wspaniałe stulecie” oraz wielbicielom gatunku.

Informacje dodatkowe o Hürrem. Słowiańska odaliska; cykl: Tajemnice zwrotu sułtana. Księga pierwsza:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2016-08-03
Dodał/a opinię: Agnieszka Zabawa

Zobacz opinie o książce Hürrem. Słowiańska odaliska; cykl: Tajemnice zwrotu sułtana. Księga pierwsza

Kup książkę Hürrem. Słowiańska odaliska; cykl: Tajemnice zwrotu sułtana. Księga pierwsza

Tajemnice dworu sułtana Hurrem. Tom 2. Słowiańska odaliska
Demet Altinyeleklioglu0
Okładka ksiązki - Tajemnice dworu sułtana Hurrem. Tom 2. Słowiańska odaliska

Gdy w grę wchodzą polityka i miłość, upadek może być tylko kwestią czasu Powieść, która zainspirowała twórców serialu "Wspaniałe stulecie", uwielbianego...

Tajemnice dworu sułtana. Mihrimah. Córka odaliski. Księga trzecia
Demet Altinyeleklioglu0
Okładka ksiązki - Tajemnice dworu sułtana. Mihrimah. Córka odaliski. Księga trzecia

Silni mężczyźni władają światem. Mądre kobiety władają silnymi mężczyznami. Książka, która zainspirowała twórców serialu Wspaniałe...