Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

I co teraz?

Guido van Genechten

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: Adamada
Data wydania: 2016-04-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7420-757-7
Liczba stron: 32
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Monika Witczak

Są takie pytania, które zadajemy sobie bardzo rzadko. Są sprawy, o których nie chcemy myśleć, ani tym bardziej obarczać nimi naszych dzieci. Co byś zrobił, gdybyś obudził się w nocy z jelenimi rogami na głowie? To pytanie, które Guido van Genechten kieruje do wszystkich małych czytelników książki I co teraz?. Co byś więc zrobił, gdyby nagle okazało się, że jesteś inny od wszystkich?

 

Książka opowiada o małym chłopcu, któremu nagle na głowie wyrastają rogi. Chłopiec początkowo niedowierza, że to w ogóle mogło się stać, potem próbuje ukryć swoją niedoskonałość, buntuje się przeciwko temu, że jest inny, chce pozbyć się rogów za wszelką cenę. Aż w końcu odkrywa, że posiadanie rogów nie jest takie straszne, a - co najważniejsze - są inni, którzy też mają rogi i jakoś z tym żyją. Chłopiec godzi się ze swoim losem i próbuje wykorzystać swój „dar” jak najlepiej potrafi.

 

Pisarz i rysownik Guido van Genechten porusza w większości swoich książek tematy odmienności i trudnej akceptacji samego siebie. Nie inaczej jest w przypadku I co teraz? Autor opowiada o inności pod różnymi postaciami - nie mówi wprost, co nią jest. To może być niepełnosprawność, ale równie dobrze kolor skóry, grube szkła okularów, łysina czy piegi na twarzy. Dzieci przeżywają każdą inność w bardzo poważny sposób, co często rzutuje na całe ich życie i bywa przyczyną kompleksów, a nawet stanów depresyjnych.

 

Bohater książki I co teraz? przechodzi przez wszystkie fazy radzenia sobie z innością - od zaprzeczenia, przez gniew, aż po pogodzenie się ze swoim losem i akceptację swojej odmienności. Przy okazji odkrywa, że każdy jest nieco inny niż reszta i nawet w naszym najbliższym otoczeniu wiele jest osób, u których dostrzec można jakąś niedoskonałość.


Książka uświadamia, uczy tolerancji i poszanowania drugiego człowieka. Może być świetnym wstępem do rozmowy z dzieckiem o inności i niepełnosprawności, a dostosowana jest zarówno do odbioru przez większe dzieci w wieku szkolnym, jak i przez maluchych z przedszkola.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
luimig plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,książki dla dzieci 2016,
I co teraz?
A teraz zaskoczenie!
Wzięłam książkę do ręki od razu gdy tylko otrzymałam ją w nagrodę od granice.pl pomyślałam, że to jedna z najdziwniejszych książek jakie widziałam. Duży format, ogromne kolorowe obrazki i niezbyt wiele tekstu. Pomyślałam, że to nie będzie ciekawa książka dla mojej córki. I pomyliłam się... :)
Otóż książka o chłopcu któremu wyrosły rogi to najprostszy i bardzo ciekawy sposób do nauczenia dzieci samoakceptacji. Idealna do pokazania tego, że jesteśmy wyjątkowi bez względu na to jak wyglądamy bo każdy coś ma - jeden rogi, inny piegi, a jeszcze inny chodzi o kulach.
Można powiedzieć, że książka jest interaktywna (to takie modne słowo określające najbardziej pożądane zabawki dla dzieci ;) Książka zawiera bowiem same pytania na które, zanim da krótką odpowiedź naprowadzającą, dzieci same odpowiadają z zainteresowaniem.
Mówię dzieci, bo wypróbowałam książkę na grupie przedszkolaków w przedszkolu córki, podobała się każdemu i wywołała zywą dyskusję wśród 4 latków.
Naprawdę polecam.
magdalenardo plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Kolejna pozycja także traktuje o tolerancji i akceptacji. Ale o ile "Rikuś" bardziej jest dla dzieci, które czują się odrzucone i nieakceptowane, to "I co teraz?" to bardziej książka o empatii, o konieczności wczucia się w sytuacje innych osób i zrozumienie tego, jak czują się osoby wyszydzane, odrzucane przez grupę.

Pewien chłopiec budzi się któregoś ranka i stwierdza, że na jego głowie wyrosły rogi. Dziwi go to bardzo. Chłopiec przestraszył się i zmartwił. Bał się iść tak do szkoły i próbował zamaskować rogi, które mimo wszystko ciągle były widoczne. Bardzo chciał się ich pozbyć, jednak kiedy uświadamia sobie, że to niemożliwe próbuje zrobić z nich walor - wykorzystuje je w pożyteczny sposób na wiele możliwości. Chłopiec wreszcie zaakceptował swoje rogi, ale zrozumiał też, że każdy człowiek ma "coś" i musi z tym żyć i funkcjonować. To nic złego. Przecież to nic nie zmienia. Jedni są grubi inni chudzi, jedni mają małe nosy inni duże. Tych cech może być mnóstwo, ale przecież nie one decydują o tym jakimi jesteśmy ludźmi i jak postępujemy.

Obie pozycje są bardzo cenne. Warto sprawić je swoim pociechom i wielokrotnie czytać, by od najmłodszych lat uczyć je akceptacji i tolerancji.
ejotek plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
A wszystko zaczęło się od pytania "Co byś zrobił, gdybyś obudził się w nocy z jelenimi rogami na głowie?", które jest zarazem pierwszym zdaniem tej książeczki i już tutaj, na wstępie mały czytelnik może się wykazać wyobraźnią i rozpocząć rozmyślania... Przynajmniej tak zrobiła moja pięciolatka - zaczęła podawać różne rozwiązania - co by zrobiła w takiej sytuacji...

Książeczka "I co teraz?" to nie tylko ciekawa pozycja dla kilkulatka sama w sobie, ale również ogromne możliwości jeśli chodzi o kształtowanie wyobraźni i kreatywności. Dodatkowo historia ta niesie przesłanie, że każdy z nas coś ma, coś innego, wyróżniającego z tłumu i nie zawsze jest przez to gorszy. Jest po prostu inny. I należy zaakceptować nie tylko swoją inność, ale i nie wyśmiewać się z otaczających nas ludzi. Okulary, laska, łysina, czarna skóra to tylko niektóre oryginalne, charakteryzujące nas odmienności.

całość recenzji i foto: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/05/guido-van-genechten-i-co-teraz.html
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kasiaaa Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów