Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo: Adamada
Data wydania: 2016-04-01
ISBN: 978-83-7420-757-7
Dodał/a recenzję: Monika Witczak

Są takie pytania, które zadajemy sobie bardzo rzadko. Są sprawy, o których nie chcemy myśleć, ani tym bardziej obarczać nimi naszych dzieci. Co byś zrobił, gdybyś obudził się w nocy z jelenimi rogami na głowie? To pytanie, które Guido van Genechten kieruje do wszystkich małych czytelników książki I co teraz?. Co byś więc zrobił, gdyby nagle okazało się, że jesteś inny od wszystkich?

Książka opowiada o małym chłopcu, któremu nagle na głowie wyrastają rogi. Chłopiec początkowo niedowierza, że to w ogóle mogło się stać, potem próbuje ukryć swoją niedoskonałość, buntuje się przeciwko temu, że jest inny, chce pozbyć się rogów za wszelką cenę. Aż w końcu odkrywa, że posiadanie rogów nie jest takie straszne, a - co najważniejsze - są inni, którzy też mają rogi i jakoś z tym żyją. Chłopiec godzi się ze swoim losem i próbuje wykorzystać swój „dar” jak najlepiej potrafi.

Pisarz i rysownik Guido van Genechten porusza w większości swoich książek tematy odmienności i trudnej akceptacji samego siebie. Nie inaczej jest w przypadku I co teraz? Autor opowiada o inności pod różnymi postaciami - nie mówi wprost, co nią jest. To może być niepełnosprawność, ale równie dobrze kolor skóry, grube szkła okularów, łysina czy piegi na twarzy. Dzieci przeżywają każdą inność w bardzo poważny sposób, co często rzutuje na całe ich życie i bywa przyczyną kompleksów, a nawet stanów depresyjnych.

Bohater książki I co teraz? przechodzi przez wszystkie fazy radzenia sobie z innością - od zaprzeczenia, przez gniew, aż po pogodzenie się ze swoim losem i akceptację swojej odmienności. Przy okazji odkrywa, że każdy jest nieco inny niż reszta i nawet w naszym najbliższym otoczeniu wiele jest osób, u których dostrzec można jakąś niedoskonałość.

Książka uświadamia, uczy tolerancji i poszanowania drugiego człowieka. Może być świetnym wstępem do rozmowy z dzieckiem o inności i niepełnosprawności, a dostosowana jest zarówno do odbioru przez większe dzieci w wieku szkolnym, jak i przez maluchych z przedszkola.

luimig plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,książki dla dzieci 2016,
I co teraz?
A teraz zaskoczenie!
Wzięłam książkę do ręki od razu gdy tylko otrzymałam ją w nagrodę od granice.pl pomyślałam, że to jedna z najdziwniejszych książek jakie widziałam. Duży format, ogromne kolorowe obrazki i niezbyt wiele tekstu. Pomyślałam, że to nie będzie ciekawa książka dla mojej córki. I pomyliłam się... :)
Otóż książka o chłopcu któremu wyrosły rogi to najprostszy i bardzo ciekawy sposób do nauczenia dzieci samoakceptacji. Idealna do pokazania tego, że jesteśmy wyjątkowi bez względu na to jak wyglądamy bo każdy coś ma - jeden rogi, inny piegi, a jeszcze inny chodzi o kulach.
Można powiedzieć, że książka jest interaktywna (to takie modne słowo określające najbardziej pożądane zabawki dla dzieci ;) Książka zawiera bowiem same pytania na które, zanim da krótką odpowiedź naprowadzającą, dzieci same odpowiadają z zainteresowaniem.
Mówię dzieci, bo wypróbowałam książkę na grupie przedszkolaków w przedszkolu córki, podobała się każdemu i wywołała zywą dyskusję wśród 4 latków.
Naprawdę polecam.
magdalenardo plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Kolejna pozycja także traktuje o tolerancji i akceptacji. Ale o ile "Rikuś" bardziej jest dla dzieci, które czują się odrzucone i nieakceptowane, to "I co teraz?" to bardziej książka o empatii, o konieczności wczucia się w sytuacje innych osób i zrozumienie tego, jak czują się osoby wyszydzane, odrzucane przez grupę.

Pewien chłopiec budzi się któregoś ranka i stwierdza, że na jego głowie wyrosły rogi. Dziwi go to bardzo. Chłopiec przestraszył się i zmartwił. Bał się iść tak do szkoły i próbował zamaskować rogi, które mimo wszystko ciągle były widoczne. Bardzo chciał się ich pozbyć, jednak kiedy uświadamia sobie, że to niemożliwe próbuje zrobić z nich walor - wykorzystuje je w pożyteczny sposób na wiele możliwości. Chłopiec wreszcie zaakceptował swoje rogi, ale zrozumiał też, że każdy człowiek ma "coś" i musi z tym żyć i funkcjonować. To nic złego. Przecież to nic nie zmienia. Jedni są grubi inni chudzi, jedni mają małe nosy inni duże. Tych cech może być mnóstwo, ale przecież nie one decydują o tym jakimi jesteśmy ludźmi i jak postępujemy.

Obie pozycje są bardzo cenne. Warto sprawić je swoim pociechom i wielokrotnie czytać, by od najmłodszych lat uczyć je akceptacji i tolerancji.
ejotek plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
A wszystko zaczęło się od pytania "Co byś zrobił, gdybyś obudził się w nocy z jelenimi rogami na głowie?", które jest zarazem pierwszym zdaniem tej książeczki i już tutaj, na wstępie mały czytelnik może się wykazać wyobraźnią i rozpocząć rozmyślania... Przynajmniej tak zrobiła moja pięciolatka - zaczęła podawać różne rozwiązania - co by zrobiła w takiej sytuacji...

Książeczka "I co teraz?" to nie tylko ciekawa pozycja dla kilkulatka sama w sobie, ale również ogromne możliwości jeśli chodzi o kształtowanie wyobraźni i kreatywności. Dodatkowo historia ta niesie przesłanie, że każdy z nas coś ma, coś innego, wyróżniającego z tłumu i nie zawsze jest przez to gorszy. Jest po prostu inny. I należy zaakceptować nie tylko swoją inność, ale i nie wyśmiewać się z otaczających nas ludzi. Okulary, laska, łysina, czarna skóra to tylko niektóre oryginalne, charakteryzujące nas odmienności.

całość recenzji i foto: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/05/guido-van-genechten-i-co-teraz.html
gosia45 Linia koment
Kasiaaa Linia koment