Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2010-12-16
ISBN: 978-83-7492-149-7
Dodał/a recenzję: Justyna Gul
Dyscyplina to podstawa wychowania

Zakupy z dzieckiem przypominają koszmar? Próba odciągnięcia od komputera staje się karkołomnym, wręcz niemożliwym do wykonania zadaniem? Zjedzenie obiadu przeciąga się w nieskończoność, a i tak wszystko, co powinno trafić do żołądka, zdobi stół i podłogę? Ten, kto jest szczęśliwym posiadaczem dzieci, mógłby podać jeszcze dziesiątki, a nawet - tysiące przykładów sytuacji, w których mamy w oczach wizję szaleństwa i gorączkowo zastanawiamy się, co zrobiliśmy źle i w którym momencie dziecko nas zdominowało?

„I kto tu rządzi? Poradnik dla sfrustrowanych rodziców” Roberta Barnesa to instrukcja dla zdesperowanych i zgnębionych, by mogli zamienić ustawiczną walkę o władzę w domu w atmosferę „sielską i anielską”. Napisana w przystępny sposób książka unika moralizowania i światłych, niekiedy jednak bezużytecznych rad, koncentrując się na praktycznym zastosowaniu pewnych reguł i zasad. Kluczem do osiągnięcia porządku i harmonii jest bowiem opracowanie planu rodzinnego i - co najistotniejsze- konsekwentne jego realizowanie.

Książka Barnesa krok po kroku poprowadzi przez proces konstruowania wspomnianego planu oraz przygotuje na wszelkie ewentualności i możliwe próby jego sabotowania przez dziecko. Autor pokaże również, jak istotna jest w wychowaniu dyscyplina, by móc w pełni rozwinąć swe możliwości. Na rodzicach spoczywa obowiązek nie tylko bezwarunkowej miłości do swego dziecka, ale i kształtowania go tak, by współistniało w społeczeństwie. Te dwie role muszą być odgrywane równocześnie - dziecko musi dorastać, będąc kochanym przez rodziców i czując się wartościową osobą, ale i otoczone zasadami, by stało się jednostką wartościową.

„I kto tu rządzi?” przekonuje również rodziców o znaczeniu konsekwencji (chociażby jako klucza do uniknięcia kłótni). Muszą oni trzymać się planu i metodycznie go realizować, bez odstępstw od pierwotnych założeń. Dzięki konsekwencji, dziecko nie tylko nauczy się akceptować powinności, ale i wielu innych rzeczy, które pomogą mu radzić sobie w życiu. Książka Barnesa wspomina jednak nie tylko o zmianie w zachowaniu dzieci, ale również rodziców, którzy przede wszystkim muszą nauczyć się oddzielać sposób, w jaki reagują na zachowania dziecka, od reakcji na samo dziecko. Poradnik podpowiada również, jak zareagować, kiedy realizacja planu jest zagrożona, a dziecko wciąż kłamie, unika obowiązków czy poddaje się presji rówieśników. Robert Barnes pomaga uzmysłowić sobie, w jak prosty sposób, kierując się konsekwencją oraz miłością, można nauczyć dziecko dyscypliny i poczucia odpowiedzialności za swoje czyny, nie czując się jednocześnie winnym i nie przypinając sobie etykiety „złego gliny”. Poradnik „I kto tu rządzi?” już samą energetyzującą okładką zmusza do działania, a kolejne części książki oraz podsumowanie w formie wniosków końcowych pozwala „krok po kroku” zgłębić tajemnice szczęśliwego życia rodzinnego. Do poradnika załączony został również arkusz planu wprowadzania dyscypliny (służący ocenie zachowania dziecka i pomagający zdecydować, jaka forma pomocy będzie najlepsza), oraz lista zalecanych lektur uzupełniających.

Pora zatem zabrać się do lektury i zamiast odłożyć książkę na półkę, konsekwentnie (oto słowo-klucz) zabrać się do ciężkiej pracy nad przywracaniem domowej równowagi. Jednak nawet Barnes nie obiecuje, że będzie lekko…

Cień jabłoni