Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Idiotka. Miłość w Nowym Jorku

Hanna Bakuła

Ocena ( 3 osoby )
3.7
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2014-10-22
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7778-698-7
Liczba stron: 256
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

America by Bakuła

 

Kraj za oceanem, kraj wielkich możliwości, dający szansę na spełnienie american dream. Eldorado, gdzie pieniądze leżą na ulicy, wystarczy się tylko po nie schylić. Mekka bezrobotnych, uciśnionych, ale także ludzi z fantazją, kreatywnych, poszukujących lepszego klimatu dla swojego rozwoju. Niezależnie od tego, jakie mamy zapatrywania na emigrację, trzeba przyznać, że właściwie nie ma rodziny nie znającej osoby, która w USA odnalazła dom i swoje szczęście. Obecnie w Stanach Zjednoczonych poszukuje się nie tyle pracy, ile szans, z zachodnią kulturą jesteśmy już na tyle obyci, że kolorowe ubrania, bary szybkiej obsługi i powszechna dostępność towarów nie są nam obce. Jeszcze niedawno jednak Ameryka była barwną wyspą w oceanie beznadziejnej szarości i apatii. Nic dziwnego, że polscy artyści masowo starali się o wizę, pragnąc zasmakować w perspektywach, które USA roztaczało przed zdolnymi ludźmi.

 

Ta Ameryka skusiła również Hannę Bakułę, która w latach 80. wyjechała do Nowego Jorku. Książka Idiotka. Miłość w Nowym Jorku, opublikowana nakładem Burda Książki, to próba zamknięcia wspomnień z tego okresu, szalonych miesięcy spędzonych na upojnym seksie i ciężkiej pracy. To interesująca lektura nie tylko dla tych, którzy myślą o emigracji, ale przede wszystkim dla wielbicieli malarstwa i ciętego dowcipu Hanny Bakuły. To również portret ludzi pozbawionych domu, oddalonych od swoich bliskich oraz analiza całego spektrum ich zachowań.

 

Intryguje już sam pomysł na przedstawienie fabuły – oto elegancka kobieta w kwiecie wieku, lecąca po raz kolejny na trasie Warszawa-Nowy Jork, spotyka Molly, czyli… samą siebie sprzed lat. Staje się to pretekstem do wspomnień i snucia malowniczej opowieści o dziewczynie, która: (…) ubrana jak laleczka z Kalifornii w białych jedwabnych spodniach, lnianej bluzce z tygryskiem wyhaftowanym na plecach, z rudymi nieuszkodzonymi podróżą lokami, w pięknych białych sandałkach wysadzanych sztucznymi kamykami stawiła się przed drzwiami swojego serdecznego przyjaciela, licząc na udostępnienie jej dachu nad głową. W kraju zostawiła matkę, męża (już wkrótce - ex-męża) i z cennymi dolarami, bezpiecznie spoczywającymi w staniku, ruszyła na podbój USA.

 

Szybko okazało się, że w USA wszystko jest inne – począwszy od standardów mieszkań i nietypowych toalet, które są odporne na spuszczanie wody, poprzez niechcianych współlokatorów w postaci karaluchów, roszczących sobie prawo do każdej wolnej przestrzeni, po sposób pracy i życia na obczyźnie. Autorka wędruje z mieszkania do mieszkania, nierzadko zmuszona spać na zapadających się kanapach, w pomieszczeniach pozbawionych zupełnie prywatności, zdana na łaskę i niełaskę nie tylko znajomych, ale też przypadkowych ludzi. Otwartość, optymistyczne podejście i miłość do bujnego życia towarzyskiego sprawia jednak, że Molly wydaje się odpowiednim emigrantem w odpowiednim kraju.

 

Kolejne strony książki wypełniają nie tylko opisy własnej metamorfozy i zmiany wizerunku z ekscentrycznej na wyjątkowo ekscentryczną kobietę, dzięki czemu artystka doskonale wpasowała się w świat bohemy, ale również romanse i przelotne miłostki. Nie stroniąca od przyjemności natury cielesnej kobieta zdążyła nawet zakochać się w niejakim Karatece, ascetycznym sportowcu, który pod wizerunkiem zdyscyplinowanego i stroniącego od używek mężczyzny skrywał drapieżną naturę posiadacza i zazdrosnego samca alfa.

 

Mimo tęsknoty za przyjaciółmi pozostawionymi w Polsce i obaw o bliskich, którzy pozostali w nękanym przez komunistyczne władze kraju, powrót do zniewolonej ojczyzny jest trudny. Zdobywszy stypendium Guggenheima, gromadząc wierne grono miłośników swego malarstwa i kolejnych klientów, malarka stawała się coraz bardziej popularna. Wykorzystała szansę, jaką dała jej Ameryka, jak więc ma teraz wracać do szarej Polski, gdzie wszelka odmienność jest skutecznie tłamszona?

 

Idiotka. Miłość w Nowym Jorku to pierwsza część opowieści o burzliwej przeszłości artystki. Czytelnicy, którzy mieli już przyjemność czytać teksty Bakuły, doskonale wiedzą, czego można się spodziewać – zarówno sposób budowania zdań, opisy bohaterów, prowadzone dialogi i własne przemyślenia są doskonałym odzwierciedleniem jej kreatywnego umysłu, wymykającego się wszelkim schematom. Skłonność do przekraczania granic, czy nawet hedonizm, który cechuje bohaterkę, a także otwartość, wyrażająca się zarówno w podejściu do codzienności, jak i do mężczyzn, czyni książkę lekturą niekiedy pikantną, niekiedy - zabawną, a niekiedy - gorzką. Nie mogę się już doczekać sięgnięcia po jej kontynuację i poznania dalszych przygód alter-ego Bakuły.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-07, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,Biblioteka,
Moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Hanny określam jako nieudane.
Bohaterką tej książki jest tytułowa Idiotka której imienia nie poznajemy. Opowiada ona swojej współpasażerce lotu do Ameryki swoją pierwszą przygodę z tym krajem. Trzydziestoletnia Molly leci do kraju jak jej się wydaje mlekiem i miodem płynącego. Rzeczywistość jest jednak inna o czym wie pięćdziesięcioletnia Idiotka.

Tytułowa bohaterka postanowiła dołączyć do przyjaciół którzy są w tym lepszym świecie. Z głową pełną marzeń opuszcza kraj solidarności, gdzie na półkach prawie nic nie ma a w kraju rozpoczynają się rozruchy. Wyjeżdża do kraju w którym ma rozpocząć lepsze życie artystki. Na miejscu okazuje się, że nowe lokum to nie wygodny elegancki pokój u przyjaciół. Z lotniska nikt jej nie odbiera a adres pod którym ma teraz mieszkać to jakiś slums w niezbyt ciekawej dzielnicy. Idiotka jest interesującą kobietą dlatego ma co krok nowych adoratorów. Jednak od jednego z nich sama nie potrafi się oderwać co niemal doprowadza ją do zguby. Karateka bowiem jest niemal psychopatą który próbuje ją uzależnić od siebie i ogranicza jej kontakty z przyjaciółmi.

Nie znamy imienia tytułowej Idiotki dlatego możemy przypuszczać że trochu jej cech i opisów wydarzeń pochodzi z prawdziwego życia autorki.
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Akcja powieści toczy się w latach osiemdziesiątych XX wieku. Kobieta nieznana z imienia (można się domyślić, że to sama autorka) decyduje się wyjechać do Stanów, ponieważ ma tam mnóstwo przyjaciół oraz szansę na karierę. Jeszcze w samolocie spotyka samą siebie, czyli Molly w wersji 20 lat później. Ta starsza z rozbawieniem przygląda się sobie młodej. Czytamy o jej spotkaniach ze wszędobylskimi karaluchami i sushi oraz śmietanką emigracyjną stanu wojennego. Bohaterka ma amantów na pęczki. A jeśli ktoś jej nie kocha to tylko dlatego, że ona sobie od niektórych wyznań miłosnych nie życzy. Molly poznaje bardzo przystojnego Karatekę i wpada po uszy. Z czasem jednak Karateka zaczyna Molly nie wystarczać. Karateka jest potwornie zazdrosny o wszystko i wszystkich. Jednak Molly nie potrafi z nim zerwać. Nie ma w książce żadnego zadęcia, za to sporo okazji do uśmiechu.
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2015-04-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów