Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Idol

Marta Fox

Ocena ( 1 osoba )
3.0
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2016-09-16
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-65345-14-1
Liczba stron: 184
Tytuł oryginału: Idol
Tłumaczenie: -
Ilustracje: -
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Marta Fox nie zaskoczyła czytelników – jak zwykle napisała doskonałą pod każdym względem powieść dla nastolatek. Sonia od dwóch miesięcy myślała o dniu, w którym skończy siedemnaście lat, i wyobrażała go sobie na różne sposoby. Nie mogła jednak wiedzieć, jak wiele ten dzień zmieni w jej dotychczasowym życiu. Kłamstwo sprawiło, że rodzice pozwolili jej wybrać się na dwa dni do Krakowa, rzekomo do koleżanki. Tam miała spędzić swoje urodziny. Ale nie z kumpelką z Facebooka, a z chłopakiem. Cała doba razem, w pustym mieszkaniu kolegi. Oboje wiedzieli, że stanie się TO. Czy może być bardziej przekonujący początek? Rodzice wiedzą, jakie byłyby konsekwencje, młodzi czytelnicy – już mniej i lepiej by najpierw przekonali się o tym za sprawą literatury, niż by poznali efekty w prawdziwym życiu. Marta Fox idzie jednak dalej i komplikuje młodym plany. Nie będzie tak, jak planowali, a Sonia będzie musiała przeżyć rozczarowanie. Zapewne nie pierwsze w życiu.

 

Bohaterka jest jednak nad wyraz silną i zdeterminowaną dziewczyną. Szybko znajduje nowy cel – wywiad z Arturem Gotzem, aktorem i piosenkarzem. Dziennikarska pasja pozwoli jej zapomnieć o ranach na złamanym sercu. Przy okazji poznajemy twórczość autentycznego artysty. Z pewnością dla wielu czytelników będzie to interesujące odkrycie, bowiem szybko można znaleźć zapisy jego występów w Internecie i cała opowieść zyskuje dzięki temu na autentyczności. Dla wielu będzie to także świetny... podręcznik dziennikarskich praktyk. Jak znaleźć informacje, jak się umówić na spotkanie, jak przeprowadzić wywiad, jak się zachować podczas spotkania. U Soni zainteresowanie Arturem Gotzem przeradza się niemalże w obsesję - tytuł książki przecież zobowiązuje. A zwykle tak bywa, że fascynacja idolem z ekranu przesłania istnienie kogoś znacznie ważniejszego, a przebywającego w najbliższym otoczeniu. Swoją drogą, powieść stanowi znakomitą, bo nienachalną reklamę twórczości Artura Gotza. A przyznać trzeba, że jest kogo podziwiać.

 

Idol Marty Fox to kolejna mądra książka, którą warto polecić młodym czytelniczkom. Pokazuje pewne wzorce zachowań, ale bez natrętnego pouczania, pozwalając dziewczynom samodzielnie wyciągać wnioski. A czyta się tę powieść z prawdziwą przyjemnością.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
mirand plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-11-27, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2016,
Nie jest to książka genialna ale może zainteresować. Nie jest dla wszystkich. Mam mieszane uczucia.
Zacznę od tego, ze już na samym początku byłam nieco przerażona, czytając , że 17-letnia Sonia wyjechała z Karolem do Krakowa a rodziców oszukała mówiąc, że jedzie do poznanej przez facebooka koleżanki. Cieszę się, że to ja dorwałam najpierw tę książkę a nie moja 10-letnia córka, bo w tym momencie coś takiego mogłoby tylko podsunąć głupie pomysły. Jako matka uważam , że coś takiego nie powinno znaleźć się w książce dla młodzieży.
Kolejna rzecz. W trakcie czytania książki mam wrażenie , ze postać głównej bohaterki zbyt szybko się zmienia. Z tej pełnej zasad, którą popieram, w jakąś z zaburzeniami psychicznymi, która nie potrafi dostrzec rzeczywistości i żyje wyimaginowanym życiem.
Plusem tej książki jest zdecydowanie to, że porusza problemy normalnych nastolatek. Walki o akceptację , która nie zawsze idzie w dobrym kierunku...
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
wiolamp Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów