Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2016-09-16
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-65345-14-1
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Marta Fox nie zaskoczyła czytelników – jak zwykle napisała doskonałą pod każdym względem powieść dla nastolatek. Sonia od dwóch miesięcy myślała o dniu, w którym skończy siedemnaście lat, i wyobrażała go sobie na różne sposoby. Nie mogła jednak wiedzieć, jak wiele ten dzień zmieni w jej dotychczasowym życiu. Kłamstwo sprawiło, że rodzice pozwolili jej wybrać się na dwa dni do Krakowa, rzekomo do koleżanki. Tam miała spędzić swoje urodziny. Ale nie z kumpelką z Facebooka, a z chłopakiem. Cała doba razem, w pustym mieszkaniu kolegi. Oboje wiedzieli, że stanie się TO. Czy może być bardziej przekonujący początek? Rodzice wiedzą, jakie byłyby konsekwencje, młodzi czytelnicy – już mniej i lepiej by najpierw przekonali się o tym za sprawą literatury, niż by poznali efekty w prawdziwym życiu. Marta Fox idzie jednak dalej i komplikuje młodym plany. Nie będzie tak, jak planowali, a Sonia będzie musiała przeżyć rozczarowanie. Zapewne nie pierwsze w życiu.

Bohaterka jest jednak nad wyraz silną i zdeterminowaną dziewczyną. Szybko znajduje nowy cel – wywiad z Arturem Gotzem, aktorem i piosenkarzem. Dziennikarska pasja pozwoli jej zapomnieć o ranach na złamanym sercu. Przy okazji poznajemy twórczość autentycznego artysty. Z pewnością dla wielu czytelników będzie to interesujące odkrycie, bowiem szybko można znaleźć zapisy jego występów w Internecie i cała opowieść zyskuje dzięki temu na autentyczności. Dla wielu będzie to także świetny... podręcznik dziennikarskich praktyk. Jak znaleźć informacje, jak się umówić na spotkanie, jak przeprowadzić wywiad, jak się zachować podczas spotkania. U Soni zainteresowanie Arturem Gotzem przeradza się niemalże w obsesję - tytuł książki przecież zobowiązuje. A zwykle tak bywa, że fascynacja idolem z ekranu przesłania istnienie kogoś znacznie ważniejszego, a przebywającego w najbliższym otoczeniu. Swoją drogą, powieść stanowi znakomitą, bo nienachalną reklamę twórczości Artura Gotza. A przyznać trzeba, że jest kogo podziwiać.

Idol Marty Fox to kolejna mądra książka, którą warto polecić młodym czytelniczkom. Pokazuje pewne wzorce zachowań, ale bez natrętnego pouczania, pozwalając dziewczynom samodzielnie wyciągać wnioski. A czyta się tę powieść z prawdziwą przyjemnością.

mirand plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-11-27, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2016,
Nie jest to książka genialna ale może zainteresować. Nie jest dla wszystkich. Mam mieszane uczucia.
Zacznę od tego, ze już na samym początku byłam nieco przerażona, czytając , że 17-letnia Sonia wyjechała z Karolem do Krakowa a rodziców oszukała mówiąc, że jedzie do poznanej przez facebooka koleżanki. Cieszę się, że to ja dorwałam najpierw tę książkę a nie moja 10-letnia córka, bo w tym momencie coś takiego mogłoby tylko podsunąć głupie pomysły. Jako matka uważam , że coś takiego nie powinno znaleźć się w książce dla młodzieży.
Kolejna rzecz. W trakcie czytania książki mam wrażenie , ze postać głównej bohaterki zbyt szybko się zmienia. Z tej pełnej zasad, którą popieram, w jakąś z zaburzeniami psychicznymi, która nie potrafi dostrzec rzeczywistości i żyje wyimaginowanym życiem.
Plusem tej książki jest zdecydowanie to, że porusza problemy normalnych nastolatek. Walki o akceptację , która nie zawsze idzie w dobrym kierunku...
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-11-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Wyzwanie - książki na jesień 2016,
Książka jest napisania niczym przez nastolatkę, ale w narracji trzecioosobowej- wszystkowiedzącej. Dotrze do odbiorców, którzy szukają naturalnej postaci, kogoś niedoskonałego, a przez to im bliskiego. Kierowana jest właśnie do młodzieży i o świecie nastolatków, po woli zbliżających się do pełnoletności opowiada. Poruszono tu wątki usamodzielniania się, odrywania od bycia tylko dzieckiem. Główna bohaterka, rudowłosa Sonia pragnie żyć po swojemu i na swoje 17. urodziny zamiast zgodzić się z rodzicami na huczne przyjęcie, wybiera się do Krakowa, do przyjaciółki z Facebooka, którą ma zobaczyć pierwszy raz. Wyrusza z Karolem, szkolnym ulubieńcem i dochodzi między nimi do incydentu, w wyniku, którego para się rozstaje.

"Mógł być jej idolem, ale za późno, skoro woli grać księżniczkę, to niech gra, tylko ciekawe czy znajdzie sobie widownię, która będzie ją podziwiać"

Jej były chłopak szybko się pociesza i źle życzy Soni. Dziewczyna jest jednak pełna sił, ma w sobie "petardę" i wciąga się w działalność gazetki szkolnej. Zapoznaje Artura, kolejnego Idola, frontmena trupy teatralnej.

Książka nie jest z gatunku filozoficznych. Nie jest typowym romansem, choć wątek miłosny jest dominujący. Moim zdaniem jest to próba pokazania młodym dziewczynom jak radzić sobie u progu dorosłości. Sonia może sama stać się Idolem. Może każda z nas młodszych i starszych kobiet powinna właśnie inwestować w swoje plany i marzenia? Może nie warto być fanem jednego idola, tylko dla tego, że jest liderem? Może same potrafiłybyśmy być nimi dla siebie?

Nie powiem jakie zakończenie ma książka. Dzielę się tylko swoimi przemyśleniami. Zapewniam Was jednak, że książka jest na czasie, o modnych sprawach, bliskich młodzieży, osadzona w świecie współczesnym, w Polsce, w prostym języku, bez skomplikowanych przydługich zdań. W tekście jest dynamizm, energia właściwa samej bohaterce. To raczej obyczajówka dla dziewczyn w prostym stylu.

Eli1605 Linia koment
wiolamp Linia koment