Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Indyjski wachlarz

Victoria Holt

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2008-01-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788374697774
Liczba stron: 487
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: szczepanik

Co byś pomyślała, gdybyś dowiedziała się, że wachlarz, który trzymałaś w dłoni, przynosi nieszczęście? I to nie zwykłego, poczciwego pecha, przejawiającego się nie zdążeniem na autobus czy przypaleniem ciasta, ale najprawdziwszą tragedię, odbijającą się piętnem strachu i cierpienia już na całe życie. Przestraszyłabyś się czy popukała palcem w czoło, dając do zrozumienia, że nie wierzysz w Fatum? A co, jeśli ono istnieje?

 

Przygoda. Romans. Emocje. Wartka akcja, którą śledzi się z przez ani na chwilę nie gasnącym zainteresowaniem. Refleksje snute podczas poznawania losów bohaterów – tak chyba powinna wyglądać książka dla kobiet. Nie wszystkie czytelniczki lubią przecież tkliwe i banalne harlequiny, powielające tylko schematy opowieści, bez zachowania najmniejszych pozorów silenia się na oryginalność. Życzysz sobie książki, która łączyłaby w sobie wszystkie wymienione na początku cechy? Mam taką w zanadrzu. Proponuję, byś przeczytała „Indyjski wachlarz” Victorii Holt.

 

Postać Druzylli, głównej bohaterki powieści, wzbudzi sympatię bez wątpienia w każdym. To dziewczyna rozsądna, potrafiąca znaleźć wyjście nawet z pozornie nierozwiązywalnej sytuacji. Denerwować trochę może jedynie jej bezgraniczne, naiwne oddanie tym, którzy na to nie zasługują. Mieszka ze swoim ojcem, pastorem, w ubogim domu. Tuż obok parafii stoi rezydencja Framlingów. Druzylla jest z nią związana od najmłodszych lat. Tam mieszka bowiem jej koleżanka, Lawinia i brat Lawinii, Fabian. W jednym z pokojów rezydencji leży też przedmiot, którego dziewczyna powinna się obawiać – wachlarz z pawich piór… Po latach Druzyllę czeka szkoła w Anglii, we Francji, podróż do Indii, a tam wszechobecne: wojna, śmierć, strach, ale też i miłość.

 

Victoria Holt (której zresztą prawdziwe nazwisko brzmi Eleonor Alice Burford) w tej jednej książce realizuje mnóstwo pomysłów, wprowadzając w jej treść ogromną ilość coraz to nowych rozwiązań. Nie miesza wątków, bo jest ich niewiele i prowadzone są bez przeszkód do przodu, ale łańcuch przyczynowo-skutkowy wydarzeń czyni bardzo bogatym. Bohaterka cały czas jest w ruchu i bezustannie zostawia za sobą coraz to inne tło. Tak naprawdę można przewidzieć tylko jedno: że w żadnym punkcie powieści nie da się przewidzieć tego, co stanie się za chwilę. „Indyjski wachlarz” to powieść o wszystkim. Nie ma się co martwić jednak, nie jest przy tym ani chaotyczna, ani ciężkostrawna. Logicznie uporządkowana, napisana żywym, barwnym językiem, stanowi świetną lekturę. W sam raz na nadchodzące jesienne wieczory.

 

Anna Szczepanek

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2008-09-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mariuszdr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów