Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2012-02-16
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7516-447-3
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Mądrość utożsamiana jest z umiejętnością podejmowania decyzji przynoszących pozytywne rezultaty oraz zdolnością praktycznego wykorzystywania posiadanej wiedzy i doświadczenia. W życiu chrześcijanina ogromne znaczenie odgrywa działanie nacechowane głębokim, emocjonalnym zaangażowaniem, pomnażającym dobro własne i drugiego człowieka. Książka Inicjacja Mądrości jest doskonałym przewodnikiem, który prowadzi czytelnika poprzez doświadczenia dnia codziennego, ucząc jednocześnie postępowania zgodnego z koniecznością dostrzegania wewnętrznej wartości wszystkich ludzi.

Rozważania Jacka Bolewskiego od początku stawiają czytelnika na… początku! Rozpoczynając od inicjacji (initium – początek, wprowadzenie, wtajemniczenie), autor na plan pierwszy wysuwa najgłębsze chrześcijańskie tajemnice, jakimi są Mądrość i Miłość. Nierozerwalnie ze sobą związane, pozwalają one podążać drogą prawdy, dobra i piękna. By realizacja tego założenia była możliwa, koniecznym staje się spojrzenie na życie jak na pielgrzymkę. Świadomość istnienia celu oraz stałej obecności Przewodnika, jakim jest sam Bóg, pozwala wytrwale kroczyć naprzód.

Każdy z kolejnych rozdziałów odgrywa w publikacji zasadniczą rolę. Wszystkie zawierają przemyślenia, które dopiero rozpatrywane całościowo, umożliwiają podjęcie odpowiednich kroków. Tłem rozważań Jacka Bolewskiego są teksty biblijne pochodzące z ksiąg Starego i Nowego Testamentu. W oparciu o nie autor analizuje mądrość „zstępującą z góry”, a także wszystko to, co ma związek z ludzką zmysłowością (porusza również problem Auschwitz i Holocaustu). Podkreśla więź Anioła Stróża z Mądrością, rozpatruje dojrzałe pojmowanie przyjaźni, wskazuje na wpływ modlitwy, liturgii i rekolekcji.

Pochodząca od Boga Mądrość absolutnie nie jest pozbawiona harmonii. Uzdalnia wnętrze człowieka do nieustannego wielbienia Stwórcy. Wskazuje na Jezusa Chrystusa, będącego Mądrością Ukrzyżowaną. Pomaga przezwyciężać trudy chrześcijaństwa, nakazującego metanoię (nawrócenie). Uczy ciągłego oddawania siebie Bogu obecnemu w drugim człowieku. Nakazuje wierność Kościołowi jako wspólnocie uczniów Chrystusa, zjednoczonych mocą Ducha Świętego. Podkreślana wielokrotnie w liturgii istota Mądrości kładzie nacisk na nieprzerwaną Bożą obecność i Jego działanie w świecie. Stworzenie człowieka, Wcielenie Syna Bożego oraz fakt Zmartwychwstania, rozjaśniają tajemnice oraz pokazują sens ludzkiego pielgrzymowania. Aż do ostatecznego spotkania z Bogiem – Mądrością.

W książce czytelnik znajdzie nawiązania do filozofów starożytnych, autorów dawnych i współczesnych oraz do dokumentów papieskich. Liczne przypisy nadają jej charakteru naukowego. Teksty biblijne podane zostały wraz z siglami. Czarno-białe reprodukcje są ściśle związane z omawianym tematem. Lektura – chociaż napisana przez jezuickiego kapłana – przeznaczona jest nie tylko dla teologów. Przystępny sposób przedstawienia omawianych zagadnień z pewnością spotka się z aprobatą wszystkich, którym zależy na godnym przeżyciu własnego życia. A do tego potrzebna jest autentyczna Mądrość.

Antek plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka warta przeczytania, dla tych, których ciekawią myśli teologiczne o mądrości
Dreamer202 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Chciałabym mieć w swojej biblioteczce książkę: "Inicjacja Mądrości. Dla życia, duchowości, teologii." Myślę, że pewnie zaciekawiłaby mnie swoją katolicką treścią.
Cień jabłoni