Recenzja książki: Intrygantki

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Za sprawą książki Oskar i pani Róża Eric-Emmanuel Schmitt na stałe zagościł w pamięci czytelników, którzy z niecierpliwością wypatrują kolejnych publikacji autora. Niestety, z twórczością Schmitta bywa jednak różnie. Często jego książki zachwycają, nie brakuje jednak i takich, które po lekturze raczej odkłada się na półkę z dużym rozczarowaniem i poczuciem, że zastosowane w książce „chwyty” pojawiły się już niejednokrotnie w dotychczasowej twórczości autora. Dla wszystkich, którzy publikacje Schmitta znają od deski do deski, każda kolejna książka jest wyzwaniem i zagadką. Czy ukaże ona w nowym, ciekawym świetle poruszane przez autora problemy? A może okaże się tylko nieudanym popisem grafomana? 

Do najnowszego dzieła Erica-Emmanuela Schmitta, Intrygantek, podejść należy z ostrożnością. Publikacja ta składa się bowiem z czterech dramatów, które właściwie wiąże jedynie nazwisko ich twórcy. Czy Intrygantki mogą zachwycić? Czy zapadną głęboko w pamięć? Czy autor w usta swoich fikcyjnych postaci włoży nietuzinkowe dialogi i odważne spostrzeżenia? Czy dramaty, które wyszły spod pióra Schmitta, czyta się z równą przyjemnością, co jego powieści? Na szczęście lektura Intrygantek to gwarancja dobrze spędzonego czasu, a przesłanie, jakie Schmitt zamieszcza w każdym dramacie na długo wyryje się w świadomości czytelnika.

Tytuł zbioru czterech dramatów nawiązuje do pierwszego z nich, Nocy w Valognes. Do starego dworu księżnej de Vaubricourt przybywają kobiety; zakonnica, hrabina, pani Cassin i panna de la Tringle, pisarka. Tym, co je łączy są uczucia, jakimi skrycie bądź otwarcie darzą tego samego mężczyznę – Don Juana. Kobiety w swojej przeszłości zostały bowiem przez Don Juana uwiedzione. Teraz każda z nich na swój własny sposób próbuje rozliczyć się z przeszłością. I chociaż wydaje się, że Noc w Valognes to nieustająca kłótnia kilku kobiet, zrodzona z urażonej dumy i złamanych serc, to tak naprawdę jest to sztuka o poszukiwaniu własnego miejsca, o odkrywaniu swojego powołania i akceptacji życia w takim kształcie, jaki każda z kobiet mu nadała.

Drugi dramat, noszący intrygujący tytuł Gość to znakomita kreacja Freuda rozmawiającego z tajemniczym mężczyzną. Akcja dramatu rozgrywa się w 1938 roku, kiedy echa zbliżającej się wojny rozbrzmiewają coraz głośniej. Freud bije się z myślami, czy wraz z rodziną powinien opuścić Austrię. Jego bolączki wzmaga dodatkowo jeszcze choroba i starość mężczyzny. Niespodziewana wizyta Boga w gabinecie psychoanalityka każe Freudowi spojrzeć na swoje życie z zupełnie innej perspektywy. Bóg wnosi w życie Freuda wątpliwość – nie wszystko bowiem da się wytłumaczyć przy pomocy nauki.

Kolejnym utworem zamieszczonym w Intrygantkach jest monolog. Knebel to poruszająca opowieść mężczyzny, który w swoim życiu pragnął jedynie zrozumienia. Odtrącony przez rodzinę, nie mający przyjaciół, bohater Knebla znajduje szczęście w ramionach innego mężczyzny. 

Publikację zamyka dramat Szatańska filozofia. To dzieło przewrotne, napisane bardzo sprawnie i z ogromnym dystansem do podejmowanego tematu. Bohaterami dramatu są diabły, które zastanawiają się, w jaki sposób mogą jeszcze bardziej rozproszyć zło w świecie ludzi. Wnioski, jakie wyciągają z zaproponowanych pomysłów i planów, są zaskakujące, a całość przyjmuje kształt naprawdę szatańskiej intrygi.

Intrygantki rozpatrywać należy indywidualnie pod kątem każdego dramatu. Można jednak stwierdzić, że sztuki te są bardzo równe i poruszają najważniejsze problemy współczesnego świata. Pragnienie spełnienia, poszukiwanie prawdziwej miłości, chęć odkrycia praw, jakimi rządzi się świat, czy wreszcie ukazanie zła w czystej postaci to tematy wielokrotnie już przez Erica-Emmanuela Schmitta poruszane. Autor w Intrygantkach ukazuje te problemy w zupełnie nowym, nietuzinkowym świetle. Zaskakujące zwroty akcji, wspaniałe zakończenia oraz fantastyczne puenty sprawiają, że autor Intrygantek na nowo zapunktował u swoich czytelników.

Kup książkę Intrygantki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Intrygantki
Książka
Intrygantki
Éric-Emmanuel Schmitt
Inne książki autora
Małe zbrodnie małżeńskie
Éric-Emmanuel Schmitt0
Okładka ksiązki - Małe zbrodnie małżeńskie

"Małe zbrodnie małżeńskie" to przewrotna, zabawna i pełna zaskakujących zwrotów akcji opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi. Co...

Zazdrośnice
Éric-Emmanuel Schmitt0
Okładka ksiązki - Zazdrośnice

Nienawidzę miłości. Pragnę się buntować przeciwko niej. Jeśli kochać oznacza cierpieć, przestać być panem samego siebie, zostać niewolnikiem, to ja nie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy