Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Intrygantki

Eric-Emmanuel Schmitt

Ocena ( 20 osób )
4.2
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-02-06
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324023349
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Za sprawą książki Oskar i pani Róża Eric-Emmanuel Schmitt na stałe zagościł w pamięci czytelników, którzy z niecierpliwością wypatrują kolejnych publikacji autora. Niestety, z twórczością Schmitta bywa jednak różnie. Często jego książki zachwycają, nie brakuje jednak i takich, które po lekturze raczej odkłada się na półkę z dużym rozczarowaniem i poczuciem, że zastosowane w książce „chwyty” pojawiły się już niejednokrotnie w dotychczasowej twórczości autora. Dla wszystkich, którzy publikacje Schmitta znają od deski do deski, każda kolejna książka jest wyzwaniem i zagadką. Czy ukaże ona w nowym, ciekawym świetle poruszane przez autora problemy? A może okaże się tylko nieudanym popisem grafomana? 

Do najnowszego dzieła Erica-Emmanuela Schmitta, Intrygantek, podejść należy z ostrożnością. Publikacja ta składa się bowiem z czterech dramatów, które właściwie wiąże jedynie nazwisko ich twórcy. Czy Intrygantki mogą zachwycić? Czy zapadną głęboko w pamięć? Czy autor w usta swoich fikcyjnych postaci włoży nietuzinkowe dialogi i odważne spostrzeżenia? Czy dramaty, które wyszły spod pióra Schmitta, czyta się z równą przyjemnością, co jego powieści? Na szczęście lektura Intrygantek to gwarancja dobrze spędzonego czasu, a przesłanie, jakie Schmitt zamieszcza w każdym dramacie na długo wyryje się w świadomości czytelnika.

Tytuł zbioru czterech dramatów nawiązuje do pierwszego z nich, Nocy w Valognes. Do starego dworu księżnej de Vaubricourt przybywają kobiety; zakonnica, hrabina, pani Cassin i panna de la Tringle, pisarka. Tym, co je łączy są uczucia, jakimi skrycie bądź otwarcie darzą tego samego mężczyznę – Don Juana. Kobiety w swojej przeszłości zostały bowiem przez Don Juana uwiedzione. Teraz każda z nich na swój własny sposób próbuje rozliczyć się z przeszłością. I chociaż wydaje się, że Noc w Valognes to nieustająca kłótnia kilku kobiet, zrodzona z urażonej dumy i złamanych serc, to tak naprawdę jest to sztuka o poszukiwaniu własnego miejsca, o odkrywaniu swojego powołania i akceptacji życia w takim kształcie, jaki każda z kobiet mu nadała.

Drugi dramat, noszący intrygujący tytuł Gość to znakomita kreacja Freuda rozmawiającego z tajemniczym mężczyzną. Akcja dramatu rozgrywa się w 1938 roku, kiedy echa zbliżającej się wojny rozbrzmiewają coraz głośniej. Freud bije się z myślami, czy wraz z rodziną powinien opuścić Austrię. Jego bolączki wzmaga dodatkowo jeszcze choroba i starość mężczyzny. Niespodziewana wizyta Boga w gabinecie psychoanalityka każe Freudowi spojrzeć na swoje życie z zupełnie innej perspektywy. Bóg wnosi w życie Freuda wątpliwość – nie wszystko bowiem da się wytłumaczyć przy pomocy nauki.

Kolejnym utworem zamieszczonym w Intrygantkach jest monolog. Knebel to poruszająca opowieść mężczyzny, który w swoim życiu pragnął jedynie zrozumienia. Odtrącony przez rodzinę, nie mający przyjaciół, bohater Knebla znajduje szczęście w ramionach innego mężczyzny. 

Publikację zamyka dramat Szatańska filozofia. To dzieło przewrotne, napisane bardzo sprawnie i z ogromnym dystansem do podejmowanego tematu. Bohaterami dramatu są diabły, które zastanawiają się, w jaki sposób mogą jeszcze bardziej rozproszyć zło w świecie ludzi. Wnioski, jakie wyciągają z zaproponowanych pomysłów i planów, są zaskakujące, a całość przyjmuje kształt naprawdę szatańskiej intrygi.

Intrygantki rozpatrywać należy indywidualnie pod kątem każdego dramatu. Można jednak stwierdzić, że sztuki te są bardzo równe i poruszają najważniejsze problemy współczesnego świata. Pragnienie spełnienia, poszukiwanie prawdziwej miłości, chęć odkrycia praw, jakimi rządzi się świat, czy wreszcie ukazanie zła w czystej postaci to tematy wielokrotnie już przez Erica-Emmanuela Schmitta poruszane. Autor w Intrygantkach ukazuje te problemy w zupełnie nowym, nietuzinkowym świetle. Zaskakujące zwroty akcji, wspaniałe zakończenia oraz fantastyczne puenty sprawiają, że autor Intrygantek na nowo zapunktował u swoich czytelników.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2016),Na wymianki,
Niestety nie jest to pozycja Schmitta która mnie urzekła. Wątki homoseksualne są już nużące i ogólnie książka bardziej mnie zmęczyła niż dostarczyła jakichkolwiek pozytywnych przeżyć...
arven1989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-05, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,,
Sztuki teatralne czyta się trudniej, są specyficzne, nie powiem, że się zawiodłam lub spodziewałam się czegoś innego, ciekawa jestem tego jak je zobaczyłabym na scenie, znane motywy trochę intrygują, trochę denerwują na papierze nie działają tak jakby mogły zadziałać na scenie. stąd taka ocena
Mamalea plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-26, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
"Intrygantki" - to cztery sztuki teatralne. "Noc w Valognes" - przeciętna i nudna fabuła z obrazem kobiet jako istot naiwnych i głupich do granic możliwości. Plus, ulubiony przez Schmitta i "wciskany" gdzie się da, motyw homoseksualizmu. Zakończenie tak nijakie, że już go nie pamiętam. "Gość" - troche lepsze, znany psycholog "na kozetce" - terapia poprzez rozmowę z wariatem udającym Boga lub... Bogiem udającym wariata ;-) "Knebel" - zapowiadało się całkiem nieźle, na monolog wariata (a uwielbiam monologi wariatów!), póki nie odkryłam tajemnicy bardzo przyziemnej choroby głównego bohatera. No i "Szatańska filozofia" - chyba najlepsza, choć efekt psują zbędne, jak dla mnie, humorystyczne wstawki (aż mam ochotę krzyknąć: jak ja nie cierpię komedii!). Uświadamia, jak łatwo zmanipulować umysł filozoficznymi teoriami i przedefiniować moralność. Choć temat zła Schmitt poruszał też w innych utworach, to tutaj wnioski zawarł "w pigułce".
patita1990 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Uwielbiam książki tego autora, toteż z ogromnym zaciekawieniem podeszłam do przeczytania Intrygantem E.E.Schmitta. Książka składa się z 4 dramatów pozornie ze sobą nie związanych, ponieważ fabuła każdego z nich jest zupełnie odmienna. Poruszają one jednak jedne z ważniejszych problemów codziennego życia: chęć akceptacji, potrzebę miłości, wolności, spokoju, problemy szacunku. Jednak w moim subiektywnym odczuciu jest to jednak z najgorszych książek tego autora. Pierwszy z dramatów "Noc w Volognes" zajmuje najobszerniejszą część książki. Fabuła jest jednak rozmyta, ciągnąca się wręcz w nieskończoność i zdecydowanie nużąca. Oczywiście ma swoje przesłanie, ale zdecydowanie można by napisany dramat zamknąć w 50 stronach bez zbytecznego przeciągania akcji. Dla mnie osobiście dwie najlepsze pozycje stanowią jedne z krótszych dramatów zamieszczonym w tej książce, a mianowicie "Gość" i "Szatańska filozofia", które zdecydowanie są w stanie obronić książkę. Jednak niestety nie da się nie zauważyć, że "najsłabszy" z dramatów zajmuje ok.3/4 pozycji, co zdecydowanie działa na jego niekorzyść. Polecam przeczytanie dwóch wymienionych powyżej dramatów i odpuszczenie sobie "Nocy w Volognes" lub sięgnięcie po inne pozycje Schmitta, które zdecydowanie bardziej przypadły mi do gustu i są bardziej wciągające, jak np. klasyk "Oskar i Pani Róża" czy też "Małe zbrodnie małżeńskie".
wordila plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
To kolejna książka Schmitta po którą sięgnęłam, tym razem, dla odmiany dramat, a właściwie 4 dramaty. Schmitt otrzymał za nią nagrodę Moliera i warto uzmysłowić sobie, że autor ten pisze dość sporo dla teatru - choćby "Małe zbrodnie małżeńskie" są jego często wystawianym dramatem.
Czytałam lepsze jego książki i dramaty (ulubiona to "Jak zostałem dziełem sztuki"), tej na pewno Schmitt nie musi się wstydzić, aczkolwiek nie jest moim numerem jeden. Z czterech scenariuszy najbardziej spodobały mi się dwa pierwsze - "Noc w Valognes" oraz "Gość". Pierwsza to historia sądu kobiet nad lowelasem. Co ciekawe, każda z kobiet biorąca w nim udział jest ofiarą jego namiętnej natury, każdą też zostawił. W tym gronie znalazła się nawet zakonnica. Kobiety muszą bardzo się skoncentrować, by nie znów nie poddać się urokowi amanta. Co ciekawe, okazuje się, że obiekt ich uczuć kochał tylko raz - mężczyznę, a miłość ta nie miała happy endu.
Drugi scenariusz, który zwrócił moją uwagę rozgrywa się w całości w gabinecie doktora Freuda. Znana osobowość przeżywa rozterki, gdyż właśnie zabrano jego córkę na przesłuchanie, a z racji żydowskiego pochodzenia, martwi się czy wróci cała. Poza tym, Freud waha się czy opuścić kraj i udać się w bezpieczne miejsce do czego wcale nie jest przekonany. W tym momencie w jego gabinecie pojawia się tajemniczy gość i sam Freud nie wie czy to szaleniec czy może Bóg.
ania87 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Trudno jest mi ocenić "Intrygantki" jako całość.Pewnie jak większość czytelników dałam się zwieść okładce,bowiem "Intrygantki" to dramat,a nawet cztery:"Noc w Valognes","Gość","Knebel","Szatańska filozofia" a nie lekka opowieść o miłosnej intrydze. Przy czym ta tytułowa - "Noc w Valognes" zajmuje połowę druku. Sztuka ta bowiem - rozciągnięta, niemiłosiernie się dłużąca - po pewnym czasie zaczyna po prostu nużyć.
Na szczęście wszystko zostaje zrekompensowane perełką na końcu króciutką "Szatańską filozofią".

Bardzo lubię książki Schmitta, ale zdecydowanie polecam inne, które można pochłonąć jednego wieczoru tak są wciągające np. Oskar i Pani Róża czy Przypadek Adolfa H. Każdy jednak lubi co innego, w mojej subiektywnej ocenie nie jest to najlepsza z książek Schmitta.
Faustyna plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Muszę przyznać, że dramat nie jest moim ulubionym gatunkiem. Zdecydowanie wolę obejrzeć sztukę teatralną moment w którym słowa ożywają w ustach aktorów niż test czytany z papieru.Tym razem jednak rzeczywiście dałam się wciągnąć akcji. Sąd nad mężczyzną, podrywaczem dokonany przez kobiety jego ofiary. Pomysł arcy ciekawy i tym razem autor wykazał się znajomością natury kobiety. Choć zdradzone z poczuciem krzywdy i wyrzutami po raz kolejny niejako automatycznie wchodzą w rywalizację, chcą się przekonać która z nich była dla niego najważniejsza. Co z tego wychodzi... Przeczytajcie
white_swan plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Eric-Emmanuel Schmitt,Moja biblioteczka,
Po opisie z okładki spodziewałam się czegoś innego - okazało się, że zarówno on, jak i tytuł odnoszą się tylko do jednego z czterech dramatów - w mojej opinii trochę nudnawego i niepotrzebnie rozwleczonego na połowę objętości książki. Kolejny dramat, "Gość", o Freudzie i jego tajemniczym gościu podobało mi się znacznie bardziej - szczególnie z powodu umieszczenia akcji rok przed II wojną światową. Monolog "Knebel" średnio przypadł mi do gustu, chyba nie do końca zrozumiałam, o co w nim chodzi. Za to ostatni, chyba najkrótszy z utworów uratował całą książkę - "Szatańska filozofia" naprawdę mnie zaskoczyła i zachwyciła. Polecam tę książkę, choćby tylko dla tego ostatniego dramatu.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Charlotte5 Linia koment
Przeczytane:2015-03-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
AgnieszkaG Linia koment
Przeczytane:2013-02-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
akarasek Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,
Tindomerel Linia koment
Przeczytane:2014-10-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,Mam,
migaweczka Linia koment
Przeczytane:2014-10-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kasandra_other Linia koment
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
KKS Linia koment
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2013,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,2013,
jenny777 Linia koment
Przeczytane:2013-03-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,utwory dramatyczne,
izus90 Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów