Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Isola
Kup Teraz

Isola

Isabel Abedi

Ocena ( 4 osoby )
5.2
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2008
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-10-11497-6
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Już od pierwszych stron „Isoli”, nowo wydanej powieści Isabel Abedi pewien wątek wydaje się znajomy… Dwanaście osób ma spędzić trzy tygodnie na pewnej odciętej od świata wyspie. To projekt reżysera Quinta Tempelhoffa – młodzi ludzie, w wieku od szesnastu do dziewiętnastu lat, mogą na wyspie robić to, na co mają ochotę – poza uprawianiem seksu i piciem alkoholu: ich zachowaniem rządzi jednak świadomość, że wszędzie na wyspie są kamery, które śledzą każdy ich ruch. Pomysł reżysera nie oznacza tworzenia kolejnego reality show – z zarejestrowanych fragmentów ułoży on film.

 

Tak zarysowana śmiała koncepcja przyciąga ochotników – młodzież garnie się do Tempelhoffa, zwiedziona obietnicami o wysokiej gaży, zaistnieniu na wielkim ekranie i podwyższonymi standardami bezpieczeństwa. Wszystko wydaje się być dopięte na ostatni guzik. Czytelników natomiast od początku uderza ogromne podobieństwo konceptu do „Dziesięciu Murzynków”, choć młodzi odbiorcy od takiego skojarzenia mogą być jeszcze wolni. Isabel Abedi nie tworzy – na szczęście – literackiego plagiatu, a zainspirowana książką Agathy Christie pisze powieść na granicy kryminału i thrillera, przeznaczoną nie tylko dla młodzieży ale i dla dorosłych. Na Isoli grupa chłopców i dziewczyn o różnych zainteresowaniach, z różnymi życiowymi doświadczeniami i o różnych charakterach może zachowywać się naturalnie bądź też udawać kogoś innego. Między mieszkańcami wyspy może zaiskrzyć, na porządku dziennym będą również sprzeczki i nieporozumienia. Ale sam w sobie, nawet teatralizowany, pobyt nie byłby atrakcyjny dla odbiorców. Wszystko zmienia się, gdy bohaterowie znajdują na wyspie grę – grę w mordercę. Jedna z wylosowanych osób ma przez złapanie ofiary za nadgarstek eliminować kolejnych uczestników zabawy. Atmosfera strachu i podejrzliwości potęguje się, gdy jeden z uczestników gry w tajemniczych okolicznościach traci życie…

 

Kiedy powieść przeradza się w kryminał, tracą znaczenie wszelkie budowane wcześniej wątki poboczne – motyw trzech rzeczy zabranych na wyspę, przeszłość głównej bohaterki i relacje między uczestnikami projektu Tempelhoffa. „Isola” przekształca się w literackie śledztwo, by powrócić do mniej ważnych elementów fabuły i zapewnić drugi punkt kulminacyjny nieco dalej. Trzeba przyznać, że Isabel Abedi ma talent do tworzenia atmosfery grozy – tak było przecież i w jej poprzedniej książce, „Zakazanym świecie”. Tam jednak autorka stawiała na fantastykę i brak realizmu. Tutaj jest do bólu współczesna i przyziemna. Zachowanie nastolatków staje się bardzo prawdopodobne, a w powieściową rzeczywistość nie wkrada się element nadrealizmu. Chociaż rozwiązanie wydaje się trudne do przewidzenia, posłużyła się autorka kilkoma umiejętnie wykorzystanymi drobiazgami, przy pomocy których ułożyła opowieść na miarę najlepszych kryminałów. Niby wszystko od początku wiadomo: że skoro dwanaście osób przebywa na jednej niezamieszkałej dotąd wyspie, to musi dojść do rozmaitych konfliktów i tragedii. Ale w jakim kierunku wszystko się potoczy? Tego nie wymyśli nikt.

 

Abedi nie ukrywa przed swoimi odbiorcami, że coś złego się wydarzy: narratorką jest jedna z uczestniczek projektu. Relacjonuje przeszłość z wyraźną niechęcią i złością – wciąż powtarza, że gdyby wiedziała, co ją czeka, uciekłaby, nie zgodziłaby się na udział w makabrycznej zabawie, zrobiłaby coś, żeby zapobiec dramatowi. W ten sposób niejako przygotowuje czytelników Isabel Abedi do niestandardowego rozwoju wydarzeń. Vera, bohaterka, ma być dowodem na fakt, że na wyspie nie doszło do masakry, w pewnym momencie relacji dość prawdopodobnej. W „Isoli” umiejętnie gra się na emocjach – atmosfera grozy czy napięcia wytwarzana za sprawą kreatywnych rozwiązań fabularnych wzbogaca książkę. Powieść Abedi nadaje się dla młodzieży – to współczesna, nie unikająca trudnych tematów, literatura rozrywkowa najlepszego gatunku.

 

Autorka charakteryzuje kolejnych bohaterów, pokazując, co dla nich staje się w wieku dojrzewania najważniejsze. Różne osobowości, różne talenty – w efekcie „Isolę” da się też odczytywać jako psychologiczną próbę dotarcia do sedna bycia nastolatkiem. „Isola” nie należy do powieści optymistycznych, chociaż kilka wątków udaje się pomyślnie rozwiązać. Choć w minorowym nastroju utrzymuje się przez dłuższy czas Vera i jej towarzysze, a zapowiadana zabawa przeradza się w koszmar. Atutem powieści są również poboczne wątki: prywatna tragedia Sola i nieszczęście jego ojca, krzywda Very, wyrachowanie Darling… wyliczać można by długo. Znajdzie się tu wszystko, co zainteresuje młodych czytelników – w nieco zmodyfikowanych proporcjach. To z kolei oznacza, że po Abedi warto sięgnąć. Dodatkoo aurę tajemniczości roztacza druga, zagadkowa narracja. Kto jest jej autorem? Czy chory psychicznie reżyser, czy może bohater o zaburzonej osobowości? Kiedy to się wyjaśni, otworzą się przed czytelnikami nowe rozwiązania. Czytałam z zapartym tchem…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
welka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki na 2013,Mam,
Lekka, młodzieżowa historia, która potrafi zająć...Większość osób lubi bowiem zagadki - kto następny wyjedzie z wyspy, a potem - kto zabił... I co się właściwie stało? Wielki projekt - kolejny z cyklu życie wśród kamer przemienia się w niebezpieczną grę. Już od początku wiadomo, że coś poszło nie tak, że przygoda życia zamieniła się w dramat...Bohaterka - o pseudonimie Vera - nieskazitelna, milcząca, ciągle analizuje, zwłaszcza, że na wyspie zakochuje się. Jednak miłość ma dwa oblicza - dobre i złe, w zależności od tego, które wcielenie się napotka, ale nie napiszę więcej, aby nie zdradzić zakończenia. Dobre stadium procesów grupowych oraz popularności voyeryzmu.
Agnesja plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-07-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Moje pierwsze podejście do twórczości pani Isabel Abedi nie skończyło powodzeniem. Po Whisper. Nawiedzony dom bałam się sięgnąć po Isolę. Postanowiłam jednak dać autorce jeszcze jedną szansę, a nuż Whisper to tylko jednorazowa wpadka. Teraz dziękuję sobie za to.

Isola po włosku znaczy „wyspa”. Jest to też jednocześnie tytuł produkcji reżyserowanej przez Quinta Tempelhoffa, w której dwunastu nastolatków przybywa na bezludną wyspę: Vera, Elfe, Moon, Kris, Milky, Lung, Alfa, Jorer, Darling, Pearl, Neander i Solo, tak brzmią ich wyspiarkie imiona, którymi mają posługiwać się podczas eksperymentu. . Każdy zabiera ze sobą wybrane trzy rzeczy. Z każdego kąta uczestników obserwują liczne kamery, wszelki ruch, wszelki dźwięk zapisywane są na czternastu monitorach. Brzmi to bardzo ciekawie – trzytygodniowy urlop na wyspie i do tego jeszcze kupa pieniędzy. Ale reżyser zaskakuje uczestników pewną grą, w której udział musi wziąć każdy. Polega ona na tym, że jedna z osób zostaje „mordercą”. Po kolei wybiera swoje „ofiary” i zaprowadza je do kryjówki, z której ofiara zostaje zabrana do domu. Bezpiecznie, szybko, bezproblemowo. Z czasem niewinna gra zaczyna wymykać się spod kontroli i na wyspie dochodzi do prawdziwych zabójstw. O co w tym wszystkim chodzi, kto jest prawdziwym mordercą? W co Tempelhoff zaplątuje wyspiarzy? Wiadomo jedno – na wyspie nie jest bezpiecznie, ale nie ma możliwości jej opuścić. To niczym pułapka, w której każdy obawia się o swoje życie.

Przyznam, że nigdy nie miałam okazji spotkać się z podobną fabułą. Być może dlatego, że nie czytałam Dziesięciu małych Murzynków, (ponoć podobna to tej pozycja) po których nawiasem mówiąc mam ochotę sięgnąć. Pomysł jest według mnie bardzo dobry i oryginalny. Czytając, nie miałam pojęcia czego mogę się spodziewać na następnych stronach. Wszystko było takie niewiadome, tajemnicze. Dzięki temu Isolę czytało się niezwykle szybko, tak, że nie zdążyłam poukładać sobie przeczytanych właśnie informacji, co właśnie się stało, a już czytałam dalej. Nadal mam mały mętlik w głowie i trudno mi wszystko ułożyć do kupy.

Bohaterowie. Było ich tyle, że na początku trudno mi było spamiętać imiona. Uwielbiam, gdy w książkach jest dużo bohaterów. Jednak części osób nie zdążyłam dokładnie poznać, ale każdy był na swój sposób niepowtarzalny. Moją największą sympatię zdobył Milky. Samo jego „wyspiarskie” imię bardzo mi się spodobało i idealnie pasowało do mlecznej cery, piegów i brązowych dredów. Sam wygląd wywołał we mnie coś bliskiego do zaufania i spokoju. Nie umiem do końca tego wytłumaczyć, ale miał coś w sobie...
Vera, główna bohaterka jest dość nieśmiałą osobą. Mało się odzywała, co szczerze mówiąc nie spodobało mi się. Była trochę zagubiona, ale zarazem mądra. Może to też dla tego, ze miała dość trudną przeszłość. Jej rodzice byli narkomanami, a aby zdobyć choć trochę jedzenia trzeba było żebrać. W jej opowieści o swojej przeszłości bardzo zdenerwowało mnie to, że brazylijska policja nie wahała się bić i strzelać do bezdomnych dzieci. „Usuwali je” jak brud z ulicy. Dzięki siostrze, Verą zaopiekowali się przechodni Europejczycy, czym dali szansę rozpocząć nowe życie.
Co do kwestii, że Vera jest odważna można byłoby się sprzeczać. W niektórych momentach jest typowym tchórzem, ale w następnych zmienia się o trzysta sześćdziesiąt stopni.
Solo to chłopak, na którego Vera zwróciła szczególną uwagę. Czymś różnił się od innych uczestników projektu. Wydawał mi się taki zamknięty w sobie, ale jednocześnie wrażliwy. Nie krył się ze swoimi uczuciami. I słusznie. Miałam dość „twardzieli”, których nic nie ruszy.
Każdy bohater jest idealnie wykreowany.

Isabel Abedi dzięki dobrym opisom, ukazuje piękno wyspy i postaci. Dialogi są na przeciętnym poziomie, czasem teksty bohaterów wywołują uśmiech na twarzy. Podoba mi się to, że książka jest typowo młodzieżowa, ale to nie znaczy, że nie mogą jej czytać dorośli.
AnnaJo plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-04-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Nie spodziewałam się tak dobrej akcji po tej książce.
Zdecydowanie polecam !
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Iszka Linia koment
Przeczytane:2014-06-26, Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,52 książki 2014,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów