Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Izydor z Sewilli

Tatiana Krynicka

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2007-09-07
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7318-918-8
Liczba stron: 86
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: diar

Dar płomiennego przemawiania, poetycki talent i umiłowanie wiedzy narodziły się na marginesie żarliwej wiary św. Izydora z Sewilli, w miejscu dość nietypowym i dziś powiedzielibyśmy, że semantycznie obciążonym postmodernistycznym brzemieniem- w bibliotece. Tam spędził bowiem hiszpański Święty całą swą młodość, a i większą część późniejszego życia. Pozostawił po sobie imponującą spuściznę- dzieła balansujące na granicy mistyki, teologii, dydaktyki, egzegezy i poezji. Wszechstronne wykształcenie, erudycja i liczne talenty pozwoliły, mianowanemu w 600 roku, biskupowi Sewilli na stworzenie dzieła swojego życia, za które uznawane są Etymologie.

 

Nad powstaniem tego kompendium wiedzy o religii , człowieku i wszechświecie czuwać musiała jednak bez wątpienia Boża Opatrzność, bo jak można przypuszczać, Święty Izydor przystąpił do poskramiania takiego ogromu wiedzy i próby zamknięcia go w encyklopedycznej formule uzbrojony jedynie w kartkę i przyrządy do pisania. Etymologie zawierają ponad siedem i pół tysiąca haseł, przez które prześwieca duchowe i intelektualne bogactwo ich twórcy. Czyniąc zadość wysiłkom średniowiecznego biskupa-encyklopedysty, w 1997 roku Papieska Rada do Spraw Środków Społecznego Przekazu włożyła w jego dłoń inne, niewyobrażalnie w tym kontekście nowoczesne, narzędzie. Izydor z Sewilli został wówczas ogłoszony patronem Internetu. Jak Święty radzi sobie z trzymaniem pieczy nad światową siecią obserwujemy każdego dnia, tymczasem jak żył i przede wszystkim, co po sobie pozostawił dowiedzieć można się z książki Tatiany Krynickiej Izydor z Sewilli.

 

Książka, a może raczej powinno się powiedzieć książeczka, wydana została w serii Wielcy Ludzie Kościoła i stanowi zbiór podanych w telegraficznym skrócie informacji dotyczących życia i twórczości autora Etymologii. Układ treści jest dość klasyczny, żeby nie powiedzieć typowy. Kilkunastostronicowy rozdział dotyczący biografii poprzedza rozrastającą się do kilkudziesięciu stron część poświęcona spuściźnie Izydora, w której kolejno pokrótce omówione zostały jego dzieła. Wszystko to podane jest w sposób tak bardzo przystępny, że chyba chwilami ryzykuje trywialnością. Trudno właściwie określić krąg odbiorców tekstów ukazujących się w serii Wielcy Ludzie Kościoła. Dla prawdziwie zainteresowanych, informacje zawarte w omawianej książce nie są z pewnością wystarczające. Z drugiej strony, sposób przekazania treści nie może aspirować do miana szczególnie ciekawego wywodu, który byłby w stanie na tyle zauroczyć laika, aby zdecydował się sięgnąć po dzieła wielkiego Świętego.

 

Poza powierzchownymi streszczeniami pism Izydora, nie otrzymujemy bowiem żadnej próbki faktycznych jego możliwości. Mamieni zapewnieniami o wielkim talencie pisarskim, poetyckim hiszpańskiego Świętego oraz o atrakcyjności jego mistycznych wywodów, pozostajemy z uczuciem niedosytu. Niedosyt to jednak tylko retrospektywny – nie wzbudzający przekonania o szczerym pragnieniu swego zaspokojenia, na przykład poprzez zgłębianie wiedzy o wielkiej postaci Izydora. Niemniej jednak jestem przekonana o potrzebie istnienia na polskim rynku wydawniczym serii dotyczącej katolickich świętych. Pojawia się tylko pytanie, czy wydawana w takiej formie jest w stanie spełnić swoje rzeczywiste zadanie. Wydaje się, że gdzieś po drodze zabrakło marketingowej żyłki, która (może niestety) i historii Kościoła chyba jest dzisiaj potrzebna. Autorka Izydora z Sewilli wypełnia zaś, w wyznaczonych granicach, swoje zadanie wzorowo, a Wielcy wielkimi pozostają.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
marian51015 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Izydor z Sewilli Bezimienni
Mirosława Kareta
Okładka - Izydor z Sewilli Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Izydor z Sewilli Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Izydor z Sewilli Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Izydor z Sewilli Idol i dystans
Jean-Luc Marion
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów