Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Ja, Maciejka

Joanna Hacz

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Lucky
Data wydania: 2015-08-05
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-62502-93-6
Liczba stron: 208
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

W powieści Joanny Hacz Ja, Maciejka dzieje się coś nieoczekiwanego. Matka z córką, po traumatycznych przejściach, pozbywają się całego majątku, kojarzonego ze złym ojcem i mężem, obniżają standard swojego życia, by w końcu wejść do zupełnie obcej rodziny. Matka Ety wychodzi ponownie za mąż, dziewczyna poznaje nowego ojca po ślubie, gdy wprowadza się do jego rodziny. A jest tam już przemiła babcia, przyrodnia siostra w jej wieku oraz dziesięcioletnia Kasia. Elżbieta musi przystosować się do nowych warunków, nowej szkoły, nowych znajomych, co wiąże się głównie ze zmianą garderoby. Musi zamienić firmowe ciuchy na łachy kupione w lumpeksie. Jako nastolatka jest obrażona na cały świat, a za przyjaciela przekornie wybiera klasowego odludka, chłopaka z mocną nadwagą, a do tego niezbyt lubianego. Ale to jeszcze nie koniec. Będąc w klasie maturalnej, musi zmierzyć się z nauczycielem polskiego, który prowadzi podwójne życie. W szkole jest srogim polonistą bez polotu, a wieczorami zaczepia w parkach dziewczyny, mówiąc im o pięknie i oferując swoje powieści z autografem. Dziwaczne zresztą są relacje przyrodniej siostry naszej bohaterki z owym nauczycielem. Malwina uwielbia bowiem jego twórczość, a gdy wychodzi na jaw, że to polonista jest autorem jej ulubionych książek, obraża się i wyzywa go od idiotów. Powinna dostać naganę za cięty język i buńczuczną postawę wobec nauczyciela, od którego tak naprawdę zależy jej ocena z języka polskiego. Tymczasem pan od polskiego rzuca tekstem rodem z sióstr Bronte: Wydawałoby się, że każdy pojedynczy płatek śniegu jest idealny sam w sobie, ale jego srebrzyste piękno podkreśliłby dodatkowo kontakt z twoimi pszenicznymi włosami. Dla efektu dodam tylko, że nauczyciel stoi właśnie wieczorową porą przed domem swojej uczennicy...

 

Co do języka polskiego, to budzi on wiele zastrzeżeń właśnie. To, że bohaterowie używają wyszukanych zwrotów i skomplikowanej gramatyki, może uchodzić za efekt komediowy, tym bardziej, że brak rozróżnienia między stylami wypowiedzi poszczególnych postaci. Ale zdecydowanie gorzej wypada narracja. A oto jeden z przykładów: Z determinacją oraz dosyć dużą dawką buntu i zdenerwowania popatrzył mi prosto w oczy. Mimowolnie, nie zastanawiając się nad idącymi w ślad za tym konsekwencjami, wyczytałam w jego wzroku wszystko to, co pod wpływem chwilowych emocji usiłował mi nad wyraz otwarcie przekazać. Co konkretnie przekazał tym wzrokiem? Tego musimy się już domyślać. Protesty są tu ogniste, sposoby wykonania różnych czynności - fantazyjne, radość nieposkromiona, poczucie humoru - niebanalne, do pomieszczeń wkracza się niczym torpeda tanecznym krokiem, a bohaterami targają za każdym razem uczucia sprzeczne niczym wiatry i wichry (i to jednocześnie). Za dużo tych przymiotników.

 

Zdaje się, że autorka przesadza z emfazą, czyniąc książkę przyciężką. A to przecież opowieść o maturzystce, która zmierza się z wejściem w dorosłość, odganiając demony przeszłości poprzez odbudowanie swojej utraconej wiary w Boga.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
mirand plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2016,Wyzwanie - książki dla młodzieży 2016,
przepiękna opowieść o poszukiwaniu równowagi w życiu, o Bogu, przyjaźni i miłości.
Wspaniale napisana książka z dużą dozą poczucia humoru, dość niekonwencjonalnego, zabawne dialogi między bohaterami sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem. Miłość w tej książce to nie wybuch uczuć i emocji ale przyjaźń , która też powstała w dość nietypowy sposób pomiędzy dwojgiem "nieidealnych " osób. Muszę przyznać , że nie lada emocji przysporzyła mi w tej książce przyrodnia siostra Ety- Malwina wraz z tajemniczym autorem powieści na czele... polecam !
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
joakrz1983 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
adam23 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
alesia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
magi18 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Daisy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ania_C Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Ja, Maciejka Dwór Anny
Halina Kowalczuk
Okładka - Ja, Maciejka Miłość i aspiryna
Małgorzata J. Kursa
Okładka - Ja, Maciejka Bez pamięci
Martyna Kubacka
Okładka - Ja, Maciejka Jaśminowy sekret
Jude Deveraux
Okładka - Ja, Maciejka Sekretne lato
Daria Pruszyńska-Obiedzińska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów