Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Ja, pani woźna

Ewa Ostrowska

Ocena ( 8 osób )
5.0
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2008-10-22
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788374373111
Liczba stron: 478
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Ewa Ostrowska próbuje swoich sił w rozmaitych gałęziach literatury rozrywkowej i na razie imponuje nie tylko rozmachem, ale także, a może przede wszystkim, realizacją pomysłów. Tworzy w konwencji kryminału, proponuje ciekawe pozycje najmłodszym czytelnikom, a i w dziedzinie powieści obyczajowej sprawdza się bez zarzutu, czego dowodem może być wydana przez Skrzata książka „Ja, pani woźna”. Pobrzmiewają tu echa wydanej w zeszłym roku „Elegancji jeża” autorstwa Muriel Barbery, choć pomysł i wykonanie bardzo się od tej pozycji różnią. U Barbery dozorczyni domu bogaczy kryje się ze swoimi ambicjami, udając prostą kobietę i wpadając w konwencjonalne, stereotypowe relacje z ludźmi. U Ewy Ostrowskiej główna bohaterka, Katarzyna Malicka, odrzucając umizgi szefa traci szansę na awans i pracę w zawodzie dziennikarza; musi zacząć nowe życie.

 

By zapewnić byt synkowi (małemu potworowi, o czym zaraz), przyjmuje pracę jako woźna, uzyskaną dzięki znajomościom (wyszłaby autorce niezła satyra na rzeczywistość, gdyby nie fakt, że ta rzeczywistość tak właśnie dziś wygląda). Kaśka samotnie wychowuje dziecko – ulokowała uczucia najgorzej jak można było, a w dodatku nie może poradzić sobie z synkiem, który cały czas gloryfikuje nieobecnego ojca i poniża matkę (przypuszczam, że większość czytelniczek na miejscu bohaterki straciłaby cierpliwość cztery razy wcześniej).

 

Fabuła rysuje się tu bardzo ciekawie, będzie sporo wzruszeń i silnych emocji, może nawet jakaś miłość: ale jeszcze lepsza okazuje się galeria postaci i typów z różnych środowisk: dziennikarki – koleżanki z pracy – to zawistne, złośliwe plotkary – skontrastowane zostały ze sprzątaczkami – często kobietami po przejściach, a mimo własnych problemów dobrymi i solidarnymi. Rozwydrzony bachor – syn – zestawiony jest z oddaną przyjaciółką oraz pewną starszą panią, dla której Kaśka staje się bliższa niż własny potomek-egoista. I tak dalej, kolejni wkraczający na scenę bohaterowie są silnie zarysowani i wzbudzają skrajne emocje. Niby banalny chwyt, a działa, bo jest odpowiednio zastosowany. W efekcie książka „Ja, pani woźna” wyzwala mocne wzruszenia, opowiada historię bliską wielu czytelniczkom i nie daje o sobie zapomnieć.

 

Jedno zastrzeżenie, które pośrednio wiąże się z owym nasyceniem uczuciowym – to nadmiar trzech słów: „Boże!”, „Jezu!” i „Matko!” (to ostatnie wchodzi gdzieś w połowie książki, jakby autorka zdała sobie sprawę z monotonii wykrzyknień). Bywa, że „Boże!” i „Jezu!” zaczynają na przemian sąsiadujące ze sobą zdania. Mają chyba oddawać ilość emocji, targających bohaterami, ale naprawdę – przez nadmiar – momentami aż odwracają od nich uwagę. Warto byłoby trochę tego powykreślać, skupić się na innym akcentowaniu poruszającej treści.

 

Mimo nadmiaru trzech wykrzyknień, mimo spolegliwych zachowań bohaterki, zachowań, na które każdy psychoanalityk znalazłby siedemdziesiąt mądrze brzmiących określeń, jest „Ja, pani woźna” książką, która wciąga. To niełatwe czytadło, nie zawsze optymistyczne, ale ma w sobie to coś, co sprawia, że do odłożonej lektury zaraz chce się wrócić. Kolejne metamorfozy postaci zdradzają sprawność warsztatową, a i pomysłowość autorki, która celnie portretuje rozmaite środowiska i umiejętnie rozprowadza po książce momenty dramatyczne oraz punkty rozweselające. Pisze odważnie i ze świadomością celu, a lekkość pióra przekłada się tu potem na pozytywne wrażenia odbiorców.

 

„Ja, pani woźna”, to także książka o nadziejach i tęsknotach, lęku przed odrzuceniem i poszukiwaniu drugiego człowieka. Nie jest schematyczna i nie jest banalna, a żywy język i nieprzewidywalny rozwój akcji sprawiają, ze czyta się ją z satysfakcją.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
mag-maggie plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Może zakończenie nie jest zbyt zaskakujące, ale książka niesie duży ładunek emocji, zwłaszcza dla kobiet. Rzeczywiście pokazuje sytuacje z życie wzięte, może poza ostatnią sytuacją ze zbyt łatwą adopcją dziecka, Naprawdę świetna lektura, ale tylko dla kobiet.
monika200571 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
fajna dobrze sie czyjąca lektura , wszystkich nas może to spotkać
aleksa6 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Ile trzeba mieć w sobie siły, żeby przetrwać nienawiść syna, odejście męża, stratę pracy, upokorzenia ze strony innych? Walkę ze światem, a przede wszystkim z samą sobą toczy bohaterka powieści. W jej życiu pojawia się tajemnica. Niezrozumiałe wydarzenia zaczynają toczyć się każdego dnia. A ona to wszytko godzi. Idzie pod prąd. Z całym bagażem. Z nieświadomością. Żeby tylko uszczęśliwić swojego syna.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2009,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
lidkagal Linia koment
Przeczytane:2013-12-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Obyczajowe,
basia02033 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Beatricze Linia koment
Przeczytane:2014-08-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów