Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Ja, Suzy P.

Karen Saunders

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2014-05-21
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-64379-00-0
Liczba stron: 208
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Miłosne rozterki

 

Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu – głosi stare, mądre przysłowie. Mamy jednak w swojej naturze dążenie do czegoś więcej, do przekraczania własnych granic, do otaczania się rzeczami większymi, piękniejszymi. Jest to naturalny i pozytywny proces, pozwalający rozwijać się wszystkim cywilizacjom. Niekiedy jednak okazuje się, że przysłowiowy gołąb jest tylko mirażem, że wzbudza w nas tęsknotę, skłania do nieprzemyślanych zachowań, a następnie… rozczarowuje.

 

Dla czternastoletniej Suzy Puttock takim gołębiem był Zach, nowy uczeń w szkole. Przystojny, doskonale zbudowany, o uwodzicielskim uśmiechu, podbił serca wszystkich dziewcząt. Czy można się zatem dziwić, że nie oparła się mu bohaterka zabawnej, ale i mądrej opowieści dla młodzieży Ja, Suzy P.? Opublikowana nakładem wydawnictwa Akapit Press książka Karen Saunders to nie tylko historia szkolnej miłości, ale również doskonały obraz kłopotów, z jakimi borykają się dorastające dziewczęta, wspaniałej przyjaźni oraz niecodziennej rodzinki, która pomimo swoich szalonych pomysłów i bzika na punkcie ślubów trzyma się razem i stanowi dla wszystkich bezpieczny port. To lektura doskonała na wakacyjny wypoczynek, mogąca stanowić pomost pomiędzy dorosłymi a ich nastoletnimi córkami, a także zbiór tematów wartych poruszenia w rozmowie z przyjaciółmi.

 

Spotykamy Suzy P. w dość dramatycznym okresie jej życia. Chociaż w przypadku tej nastolatki każde wyjście z pokoju kończy się dramatem. Sam trener szkolnej drużyny sportowej mówi o Suzy, że przyciąga kłopoty jak magnes. Jej domeną są notoryczne spóźnienia i roztrzepanie, a także niezdarność ruchów, która skutkuje takimi wydarzeniami, jak obnażenie przed kibicami sportowymi szkolnej gwiazdy sportu, Ryana Hendersona (choć z relacji Suzy wynika, że było to zwykłe potknięcie, zaś spodenki miały posłużyć jako element stabilizujący postawę).

 

Równowadze wewnętrznej nie sprzyjają przygotowania do ślubu siostry i widmo koszmarnej kanarkowej sukienki druhny ani kolejne przejawy kreatywności młodszej siostry Harriet, zwanej przekornie Harrym. Nic więc dziwnego, że jedno gorące spojrzenie Zacha sprawia, że w brzuchu zaczynają trzepotać skrzydłami motyle i Suzy zapomina nawet, że jest w wieloletnim związku z Dannym. Z dnia na dzień zaczyna jej przeszkadzać coraz więcej zachowań chłopaka, a to, co do tej pory było niewielką niedogodnością (namiętność, jaką Danny żywi do Star Treka), urasta do rangi wielkiego problemu. Za to Zach wydaje się partnerem idealnym - tym bardziej, że zdecydowanie wyróżnia ją wśród tłumu wielbicielek i wydaje się zainteresowany zacieśnieniem znajomości.

 

Czy Suzy odrzuci wspaniałą przyjaźń z Dannym i rozbije paczkę, którą tworzą wraz z Millie i jej chłopakiem? Czy Zach rzeczywiście jest tak wspaniałym chłopakiem, na jakiego wygląda? Czy warunkiem szczęśliwego związku rzeczywiście jest przystojny partner, który publicznie okazuje uczucia? Czy opłaca się wypuszczać wróbla z garści, by gonić za pięknym gołębiem? Na te pytania odpowiedź znajdziemy we wciągającej powieści Ja, Suzy P., lekturze nie tylko dla nastolatek, ale i dla ich mam. Autorka doskonale zidentyfikowała problemy, z jakimi borykają się dorastające dziewczęta (tak, tak, brak ubrań na kolejną imprezę jest jednym z nich) i doskonale zarysowała portrety bohaterów, z którymi możemy się identyfikować. Nie przypominają oni sztucznych postaci, ale prawdziwe nastolatki, w których szaleje hormonalna burza, obdarzone wadami i zaletami osoby, które możemy spotkać w każdej szkole. Na uwagę zasługuje szczególnie Millie, wspaniała przyjaciółka, której wielu z nas mogłoby Suzy pozazdrościć.

 

To sprawia, że książka Karen Saunders staje się nie tylko rozrywką, ale też źródłem mądrości, które odbija typowe zachowania i stanowić może podpowiedź, w jaki sposób rozwiązać problemy bądź ich uniknąć.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2014-06-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Ja, Suzy P. Joe sam w domu
Joanna Nadin
Okładka - Ja, Suzy P. Bartek Wścieklica
Marta Fox
Okładka - Ja, Suzy P. Dzienniki Nikki. Królowa dramatu
Rachel Renee Russell
Okładka - Ja, Suzy P. As wywiadu i reszta świata
Joanna Nadin
Okładka - Ja, Suzy P. Naznaczona
Joss Stirling
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów