Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Jak być dobrym szefem

Gianni Bassi, Rossana Zamburlin

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2012-08-01
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-7660-304-9
Liczba stron: 120
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

ABC dobrego szefa


W każdej organizacji inwencja i energia menedżera to jej największy kapitał, służący zarówno funkcjonowaniu na konkurencyjnym rynku, jak i rozwojowi. Stwierdzenie to jest prawdziwe szczególnie wówczas, kiedy menedżerowie swoją energię poświęcają właściwym priorytetom, nie rozpraszają jej na wiele dziedzin, nieustannie się doskonalą i skutecznie potrafią walczyć z przeszkodami organizacyjnymi blokującymi ich energię. Powinni oni działać sprawnie, czyli stosować właściwe sposoby i metody działania, a także szanować swój czas i wybierać kluczowe cele oraz właściwe przedmioty działania i to na nich skoncentrować swe zasoby i wysiłki. Jeśli chcą stać się prawdziwymi przywódcami, muszą nastawić się na permanentny rozwój i doskonalenie zarówno atutów przedsiębiorstwa, jak również metod swojej pracy czy postępowania z ludźmi.


Temu doskonaleniu – tak siebie samego, jak i swoich działań – sprzyjać mogą szkolenia czy też lektura książek poświęconych nie tylko zagadnieniom merytorycznym, ale także tzw. "kompetencjom miękkim". Jedną z pozycji, których nie może zabraknąć w biblioteczce menedżera, jest poradnik opublikowany przez Wydawnictwo Jedność Jak być dobrym szefem. 18 cech menedżera moralnie i psychologicznie ukształtowanego. Autorzy, Gianni Bassi i Rossana Zamburlin, wskazują na najważniejsze umiejętności menedżerów, których celem jest nie tylko kierowanie, ale i przewodzenie swoim ludziom. Świadomość siebie, kierowanie samym sobą, świadomość społeczna i zarządzanie relacjami interpersonalnymi – oto obszary, w których szefowie powinni się doskonalić. Przejrzysty układ książki umożliwia nie tylko jej systematyczną lekturę, strona po stronie, ale również odszukanie umiejętności, którą chcemy nabyć bądź rozwijać, jednej z osiemnastu cech, które według autorów determinują sukces.


Menedżerowie będą mieli szansę przekonać się, dlaczego tak ważna jest świadomość siebie, kształtowana przez świadomość własnego stanu emocjonalnego, skrupulatną samoocenę i zaufanie do samego siebie. Nauczą się również kierowania samym sobą i własnymi emocjami, przejrzystości (rozumianej, jako zdolność komunikowania myśli w odniesieniu do sytuacji), nabędą zdolność przystosowania się, przyjmą orientację na wynik i nabędą odwagi, by przejąć inicjatywę.


Jako, że przedsiębiorstwo nie istnieje w oderwaniu od rzeczywistości, a na jego funkcjonowanie składają się zarówno relacje, jakie nawiązuje ze społeczeństwem, jak i jakość współpracy w strukturach samej organizacji, konieczne jest także zwrócenie uwagi na jakość kultury organizacyjnej oraz świadomość społeczną menedżera. Dobry szef musi zatem popracować nad empatią, świadomością organizacyjną oraz orientacją na klienta, pamiętając, że potrzeby klientów ulegają ciągłym zmianom. Na zarządzanie relacjami interpersonalnymi – kolejną płaszczyznę, o którą szef będzie musiał zadbać – składa się zarówno inspirujące przywództwo, jak i rozwijanie potencjału innych osób, zarządzanie konfliktami, praca grupowa i współpraca oraz bycie "agentem zmiany", czyli godzenie poczucia ciągłości z konstruktywną zmianą.


Każda z osiemnastu cech właściwych tym najlepszym (do których z pewnością aspirować będą również czytelnicy książki) została przez autorów potraktowana z należnym pietyzmem. Nie tylko zwracają oni uwagę na samą konieczność posiadania określonych umiejętności czy cech, ale także podpowiadają, jak je doskonalić, jak zmienić swoje zachowanie i udzielają wielu cennych wskazówek (na przykład jak poszukiwać definicji problemu i jak przekształcać problemy w zasoby, jak przeprowadzić rozmowę instruktażową itd.).


Mimo, iż poradnik Jak być dobrym szefem trudno nazwać odkrywczym, pozwala on uświadomić sobie własne braki czy błędy, które dzięki książce mogą zostać przekute w sukces. Poradnik pomaga bowiem zrozumieć, że na etapie przewodzenia menedżer musi poszukiwać równowagi pomiędzy motywacją jednostki a wydajnością wspólnej pracy, musi wychodzić naprzeciw problemom, a także monitorować swoje postępy. Gianni Bassi i Rossana Zamburlin podpowiadają, jak tym wszystkim wyzwaniom sprostać i jak osiągnąć nie tylko status dobrego szefa, ale też przywódcy-wizjonera, który prowadzi firmę i swoich ludzi ku wielkości.


 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Jak być dobrym szefem Równowaga kwasowo-zasadowa
Eva-Maria Kraske
Okładka - Jak być dobrym szefem Bajki na cały rok
praca zbiorowa
Okładka - Jak być dobrym szefem Kreatywne zabawy świąteczne. Szopka na Boże Narodzenie
Piotr Żak, Ola Makowska, Joanna Góźdź
Okładka - Jak być dobrym szefem 365 stron życia 2017
Hubert Wołącewicz
Okładka - Jak być dobrym szefem Naklejki Iskierki. Kotki
Dorota Skwark
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów