Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi dla nastolatek

Donna Dale Carnegie

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Studio Emka
Data wydania: 2008
Kategoria: Psychologia
ISBN: 9788360652213
Liczba stron: 200
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Fimbul

Wydaje się oczywiste, że z targetem tej publikacji rozmijam się bardzo. Nastolatkiem nie jestem od kilku dobrych lat, a nastolatką nie byłem nigdy. Ale takie usytuowanie poza modelowym czytelnikiem pozwala na dekonstrukcję zastosowanej tu retoryki, na chłodny osąd, odczytanie bez emocjonalnego zaangażowania. Krótko mówiąc: tak, uważam, że krytyczne predyspozycje sprawiają, że jestem odpowiednią osobą do recenzowania tej książki, mimo tego że nie jestem nastolatką. Albo nawet - właśnie dlatego, że nie jestem nastolatką. Notatka z tyłu książki informuje, że "tekst ten powstał na kanwie kultowej dziś książki Dale Carnegie >Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi< okrzykniętej bestsellerem wszechczasów". Ponieważ nigdy wcześniej z tym "bestsellerem wszechczasów" się nie zetknąłem, postanowiłem sprawdzić, co to za "kultowa" pozycja.

 

Okazało się, że Dale Carnagie to ojciec (jest to o tyle zaskakujące, że męskie imiona i nazwiska w języku polskim są odmieniane, więc poprawny zapis wyglądałby "książki Dale'a Carnegiego" - w książce jest wiele tego typu błędów, a także językowych kalek itd.) Donny Dale Carnegie - autorki omawianej tu publikacji. Córka kopiuje książkę swego ojca, przepisując ją w ten sposób, by język i problematykę naciągnąć do sytuacji przeciętnej amerykańskiej nastolatki. Kopia jest dość wierna, bo Donna nie tylko zachowuje ogólne przesłanie, idee Dale'a, ale pozostawia w dużej mierze niezmieniony układ rozdziałów i podrozdziałów. Podejmuje te same kwestie, podmienia jedynie materiał ilustracyjny, to znaczy wplata gdzieniegdzie mniej lub bardziej wiarygodne historie amerykańskich nastolatek. Do tego w każdym rozdziale znajduje się test niby-psychologiczny, który zawsze jest do bólu tendencyjny.

 

Mamy też "autorefleksję", czyli kilka pytań do czytelniczki. Zwykle są to kwestie postawione w ten sposób, by odbiorca dostrzegł, iz jego dotychczasowe postępowanie jest niewłaściwe i należy je zmienić zgodnie ze wskazówkami zawartymi w poprzednim rozdziale. Najbardziej absurdalną cechą tej książki jest wikłanie czytelnika (czytelniczki) w dwa sprzeczne dyskursy. Jednym będzie dyskurs przebojowości, spontaniczności, indywidualizmu, przywództwa, niezależności itd., drugim - dyskurs "how to", polegający na obserwowaniu, analizowaniu, rozważaniu, planowaniu u postępowaniu zgodnie z określonymi zasadami. Trywializując tylko trochę: autorka zdolna jest do tego, by na jednej stronie wielkimi literami napisać "BĄDŹ SOBĄ!", a na sąsiedniej w kolorowej ramce wstawić "10 sposobów na bycie sobą", wśród których pewnie znajdzie się "nie pozwól innym sobą kierować". Ambiwalencja opiera się na tym, że czytelnika namawia się, by był spontaniczny a jednocześnie daje mu się przepis na tę spontaniczność. Mimo stawiania w centrum takich wartości, jak przebojowość, która kreowana jest na podstawę szczęścia każdej nastolatki, książka "Jak zdobyć przyjaciół..." pozostaje dziełem silnie moralizującym.

 

Alkohol, seks, narkotyki zostały w niej ukazane jako coś złego i nie-przebojowego, za to rodzice i nauczyciele to osoby, które zawsze mają na uwadze dobro dzieci. Tego typu myślenie, choć moralnie poprawne i dydaktycznie uznawane, sprawia jednocześnie, że książka traci na wiarygodności w oczach swoich docelowych odbiorców. Nie trzeba propagować rzeczy powszechnie uznawanych za niemoralne, wystarczy tylko powstrzymywać się od moralizatorstwa. Niebezpieczeństwo, jakie płynie z tego typu książek kierowanych do młodych czytelników, polega na kompletnej zatracie przygodności życia. Możemy wyuczyć się sposobów na zdobywanie przyjaciół, ale relacja, jaką w ten sposób zbudujemy, daleka będzie od autentyczności.

 

Krzysztof Grudnik

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów