Recenzja książki: Jak zostać kimś? Niezbędnik nastolatka

Recenzuje: Damian Kopeć

Aby kiedyś praca była przyjemnością

Masz niewiele lat. Chodzisz do szkoły. Uczysz się w gimnazjum, liceum, technikum. Stawiasz sobie pytanie: kim chcę zostać? Jaki zawód mam wybrać? Może choć trochę pomoże Ci w tym książka Jak zostać kimś? Agnieszki Trojan-Jaskot opublikowana przez Wydawnictwo Zielona Sowa w serii Niezbędnik nastolatka. Oczywiście, żadna, nawet najlepsza książka nie odpowie wprost i jednoznacznie na tak postawione pytanie. Może jednak być dobrą pomocą w wyborze przyszłego zawodu, w zrozumieniu swoich możliwości, predyspozycji, zainteresowań. W wyborze dalszego kierunku kształcenia się.

Pytanie: Jaki zawód wybrać? częściej niż sami nastolatkowie zadają ich rodzice i opiekunowie. Nie jest to wcale błahe pytanie. To, kim dziecko chce być w przyszłości lub jaką dla niego wizję zawodową mają rodzice, ma decydujące bowiem znaczenie przy wyborze ścieżki edukacyjnej. Owszem, zawsze można coś zmienić, dokształcić się, ale po co podejmować chybione, złe decyzje? Wybór zawodu dla większości nastolatków nie jest rzeczą łatwą. Wydaje się im, że to nie ten czas, nie pora na poważne decyzje. Ciekawsze są gry komputerowe, filmy na Youtube, zabawa smartfonami. Kończąc gimnazjum, można jeszcze nie wybierać wyraźnie określonego kierunku, można wybrać klasę z profilem ogólnym. Kończąc liceum, takiego wyboru już nie ma. Nie ma bowiem studiów ogólnokształcących.

Podstawową zasadą przy wyborze przyszłego zawodu, na co kładzie nacisk autorka Jak zostać kimś? powinno być hasło: praca niech będzie przyjemnością, róbmy to, co lubimy. Zbyt wiele osób bowiem wykonuje w życiu zawód, którego nie lubi, który nie daje im satysfakcji. I jak mają być szczęśliwi, znaczną część życia spędzając na robieniu czegoś, co ich wcale nie interesuje, nie pociąga?

Książka jest rodzajem poradnika, pomocą w zastanowieniu się nad własną przyszłością przez samego młodego człowieka. Chodzi o to, by jak najwcześniej odkrywał on swoje zdolności, rozwijał talenty, doskonalił wybrane umiejętności. By uświadomił sobie, co jest jego siłą. Mało kto bowiem jest dobry zarazem z języka polskiego, rysunku, w-fu i fizyki. Każdy ma jakieś predyspozycje i zdolności, trzeba je tylko poznać. Naturalne jest, że to, w czym odnosimy sukcesy, sprawia nam większą przyjemność niż to, z czym sobie nie radzimy. To, czym się interesujemy sami z siebie, co robimy z przyjemnością, nie wydaje się aż tak trudne jak to, czego musimy się uczyć z obowiązku. Warto wiedzieć, w czym jest się dobrym, co sprawia nam radość i co zapewnia nam satysfakcję.

W książce Jak zostać kimś? omówione zostało wiele popularnych zawodów. Mamy tu przykładowo pokazaną specyfikę pracy dziennikarza, informatyka, strażaka czy twórcy gier komputerowych. Agnieszka Trojan-Jaskot najpierw krótko charakteryzuje daną specjalizację zawodową, mówi, jak dążyć do jej wykonywania typową ścieżką. Zwraca uwagę na cechy niezbędne w danym zawodzie. Mówi o tym, co można zrobić już podczas nauki szkolnej, by ułatwić sobie zdobycie odpowiedniego wykształcenia i by pracować później w danej specjalności. Prezentuje sylwetki wybranych, powszechnie znanych postaci, wykonujących omawiany zawód. Czasami sięga do historii, po ciekawostki i mniej znane fakty. Praktycznym elementem każdego mini rozdziału jest test predyspozycji. Nie jest to badanie ścisłe, raczej wstępna próba określenia cech własnej osobowości i porównania ich z tym, czego na ogół oczekuje się od specjalisty w danej dziedzinie. Każdy rozdział kończy się zestawem dowcipów związanych z omawianym w nim zawodem. Przykładowo, w przypadku kierowcy:
Młody człowiek zdaje egzamin na prawo jazdy.
- Proszę opisać, jak pracuje silnik w samochodzie.
- Brrrum, brum, wrrrryyy...

Książka jest napisana odpowiednio prostym, zrozumiałym językiem. Używane są w niej tabelki, zestawienia, rysunki, wytłuszczenia, odmienne kolory, wypunktowywania. Tekst nie nuży, jest konkretny, napisany z poczuciem humoru, które jest również obecne w grafice. Poradnik jest napisany w konkretnym celu i zdaje się dobrze go spełniać. Zamieszczony na końcu książki skorowidz zawodów pozwala szybko sprawdzić, czy jest tu omówiony ten najbardziej nas interesujący. Jak zostać kimś? polecić warto młodym ludziom, myślącym o swojej przyszłości. Może dla niektórych okaże się ciekawym źródłem inspiracji?

Kup książkę Jak zostać kimś? Niezbędnik nastolatka

Zobacz opinie o książce Jak zostać kimś? Niezbędnik nastolatka