Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Maria Vianney. Ciche życie proboszcza z Ars

Marc Joulin

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2009
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7516-209-7
Liczba stron: 206
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Życie niezwykłego człowieka w ciekawych czasach


To nie jest typowa, pełna szczegółów biografia sławnego człowieka: polityka, generała, artysty czy autorytetu moralnego. Wypełniona pikantnymi plotkami i faktami, datami i ciekawostkami. To prosta opowieść o skromnym człowieku, któremu przyszło żyć w przysłowiowych "ciekawych czasach". Niniejsza książka jest wersją skróconą wydanej w 1986 roku pozycji "Życie proboszcza z Ars" - również autorstwa Marca Joulina.

Celem książki jest pokazanie tego wymiaru życia Jana Marii Vianneya, który związany jest z jego posługą kapłańską. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego ten prosty człowiek i żyjący w skrajnej ascezie ksiądz stał się słynnym mieszkańcem małej i biednej mieściny o nazwie Ars? Jak to się stało, że do słabo wykształconego chłopa ludzie ciągnęli z fascynacją i zaufaniem, którego często nie okazują wielkim, wyrafinowanym umysłom?

Historia życia Jana Marii Vianneya jest związana z wyjątkowo burzliwymi czasami, okresem rewolucyjnego wrzenia we Francji i Europie. Większości z nas rewolucja, propagandowo wybielana w najlepszych słownych proszkach, kojarzy się tylko z czymś dobrym, pozytywnym. Tak jest również w przypadku Wielkiej Rewolucji Francuskiej - także i ona kojarzyć się będzie większości czytelników przede wszystkim ze zmianami na lepsze. I owszem, często owoce rewolucji były dobre, korzystne, lecz wcześniej zwykle miały miejsce dotkliwe lata pleniącego się zła, śmierci i terroru. Przy okazji rewolucyjnych przewrotów i wojen dochodzi bowiem często do niezwykle krwawych rozliczeń w których głos zabiera to, co najgorsze w człowieku: podłość, nienawiść i żądza krwi. Nie ominęło to zjawisko Rewolucji Francuskiej, której symbolami obok ładnie brzmiącego i słusznego hasła „wolność, równość, braterstwo” są też terror, szafot i gilotyna. Gilotyna, którą zaprojektował lekarz - humanista w ramach usprawnienia i przyspieszenia procesu usuwania ze społeczeństwa tysięcy nieodpowiednich, wrażych jednostek. Duch owej krwawej rewolucji zaciążył na całym życiu prostego proboszcza z Ars.

Rewolucje niosą ze sobą w krótkoterminowej konsekwencji przede wszystkim nędzę i lęk. Po latach może się to zmienić na lepsze, ale taki jest zawsze początek. Dotykają przede wszystkim ludzi biednych, niezaangażowanych, próbujących spokojnie żyć i pracować. To oni płacą największą cenę za realizację wymyślonych przez kogoś haseł i idei. Nierzadko tym prostym ludziom przychodzi płacić za tak zwany postęp własną krwią.

Książka podzielona jest na wiele małych rozdziałów zamykających poszczególne epizody z życia świętego. Zgrubnie, prosto, bez nadmiaru słów ukazana jest jego droga życiowa i realizacja powołania. Ten prosty, niewykształcony człowiek, któremu nauka sprawiała wiele trudności, stopniowo staje się sławny. Poprzez swoją postawę i czyny, poprzez swoje proste, ubogie, skrajnie ascetyczne życie. Poprzez dobroć w stosunku do wszystkich, szczególnie - wyrzuconych na margines społeczeństwa. Autor nieustannie cytuje wypowiedzi osób, które znały Jana Marię Vianneya oraz badaczy jego biografii. Cytuje też słowa samego proboszcza w formie krótkich myśli dotykających wielu życiowych spraw.

Postawa Vianneya tak silnie kontrastuje z powszechną w owych czasach nienawiścią. Jego życie to rezygnacja z wygód, dóbr doczesnych i zaszczytów - z czegoś, czego nie odrzucali najwybitniejsi przywódcy rewolucji. To praca, nieustanna praca dla innych. Słowa mogą zachwycać, ale to czyny pociągają. Wiara w rozum człowieka może kusić, ale niepoparta konkretnymi czynami - rozczarowuje. Poparta zaś rewolucyjnym terrorem, nienawiścią i pogardą - odstręcza. Vianney wykonywał pracę na pozór beznadziejną. Pozytywistyczną pracę u podstaw. Walczył o wykształcenie biednych wieśniaków - nie tylko chłopców, ale i dziewcząt. Nawoływał do działania na rzecz poprawy ich losu, zapewnienia im lepszych warunków i perspektyw życia. Pragnął usunięcia z ich życia zagrożeń takich, jak alkohol i swoboda obyczajowa, które krótkowzrocznie wydają się wprawdzie wolnością, ale niosą ze sobą jakże wiele tragicznych w skutkach konsekwencji.

Książka próbuje odpowiedzieć na pytanie o fenomen świętego, o źródła jego wiary i postawy życiowej. Niektórym wydawać może się zbyt prosta, zbyt mało wyrafinowana - tak, jakby prostota nie była istotą prawdy i piękna. Lekturze towarzyszą czarno-białe fotografie miejsc związanych z życiem i posługą Jana Marii. Z tyłu książki mamy załączoną bibliografię - także wybranych pozycji w języku polskim.

Jako książka, która ma nas zachęcić do poznawania fascynującej osobowości, pozycja ta całkowicie spełnia swoją rolę. Wszyscy bardziej zainteresowani tematem mogą sięgnąć po istniejące i wskazywane w książce bardziej szczegółowe opracowania. To, które mamy w rękach, jest przeznaczone dla zwykłego czytelnika, który chciałby po prostu poznać zarys dziejów sławnego proboszcza z Ars.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Maria Vianney. Ciche życie proboszcza z Ars Bogu się mówi - TAK
ks. Jan Twardowski
Okładka - Maria Vianney. Ciche życie proboszcza z Ars Ziemia utracona
Matteo Spicuglia
Okładka - Maria Vianney. Ciche życie proboszcza z Ars Frunze w meczecie
Cezary Kościelniak
Okładka - Maria Vianney. Ciche życie proboszcza z Ars Królowa Saby
Tosca Lee
Okładka - Maria Vianney. Ciche życie proboszcza z Ars Bajkomat i jego bajki plasterki na dziecięce rozterki
Joanna Winiecka-Nowak
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów