Recenzja książki: Maria Vianney. Ciche życie proboszcza z Ars

Recenzuje: Damian Kopeć

Życie niezwykłego człowieka w ciekawych czasach


To nie jest typowa, pełna szczegółów biografia sławnego człowieka: polityka, generała, artysty czy autorytetu moralnego. Wypełniona pikantnymi plotkami i faktami, datami i ciekawostkami. To prosta opowieść o skromnym człowieku, któremu przyszło żyć w przysłowiowych "ciekawych czasach". Niniejsza książka jest wersją skróconą wydanej w 1986 roku pozycji "Życie proboszcza z Ars" - również autorstwa Marca Joulina.

Celem książki jest pokazanie tego wymiaru życia Jana Marii Vianneya, który związany jest z jego posługą kapłańską. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego ten prosty człowiek i żyjący w skrajnej ascezie ksiądz stał się słynnym mieszkańcem małej i biednej mieściny o nazwie Ars? Jak to się stało, że do słabo wykształconego chłopa ludzie ciągnęli z fascynacją i zaufaniem, którego często nie okazują wielkim, wyrafinowanym umysłom?

Historia życia Jana Marii Vianneya jest związana z wyjątkowo burzliwymi czasami, okresem rewolucyjnego wrzenia we Francji i Europie. Większości z nas rewolucja, propagandowo wybielana w najlepszych słownych proszkach, kojarzy się tylko z czymś dobrym, pozytywnym. Tak jest również w przypadku Wielkiej Rewolucji Francuskiej - także i ona kojarzyć się będzie większości czytelników przede wszystkim ze zmianami na lepsze. I owszem, często owoce rewolucji były dobre, korzystne, lecz wcześniej zwykle miały miejsce dotkliwe lata pleniącego się zła, śmierci i terroru. Przy okazji rewolucyjnych przewrotów i wojen dochodzi bowiem często do niezwykle krwawych rozliczeń w których głos zabiera to, co najgorsze w człowieku: podłość, nienawiść i żądza krwi. Nie ominęło to zjawisko Rewolucji Francuskiej, której symbolami obok ładnie brzmiącego i słusznego hasła „wolność, równość, braterstwo” są też terror, szafot i gilotyna. Gilotyna, którą zaprojektował lekarz - humanista w ramach usprawnienia i przyspieszenia procesu usuwania ze społeczeństwa tysięcy nieodpowiednich, wrażych jednostek. Duch owej krwawej rewolucji zaciążył na całym życiu prostego proboszcza z Ars.

Rewolucje niosą ze sobą w krótkoterminowej konsekwencji przede wszystkim nędzę i lęk. Po latach może się to zmienić na lepsze, ale taki jest zawsze początek. Dotykają przede wszystkim ludzi biednych, niezaangażowanych, próbujących spokojnie żyć i pracować. To oni płacą największą cenę za realizację wymyślonych przez kogoś haseł i idei. Nierzadko tym prostym ludziom przychodzi płacić za tak zwany postęp własną krwią.

Książka podzielona jest na wiele małych rozdziałów zamykających poszczególne epizody z życia świętego. Zgrubnie, prosto, bez nadmiaru słów ukazana jest jego droga życiowa i realizacja powołania. Ten prosty, niewykształcony człowiek, któremu nauka sprawiała wiele trudności, stopniowo staje się sławny. Poprzez swoją postawę i czyny, poprzez swoje proste, ubogie, skrajnie ascetyczne życie. Poprzez dobroć w stosunku do wszystkich, szczególnie - wyrzuconych na margines społeczeństwa. Autor nieustannie cytuje wypowiedzi osób, które znały Jana Marię Vianneya oraz badaczy jego biografii. Cytuje też słowa samego proboszcza w formie krótkich myśli dotykających wielu życiowych spraw.

Postawa Vianneya tak silnie kontrastuje z powszechną w owych czasach nienawiścią. Jego życie to rezygnacja z wygód, dóbr doczesnych i zaszczytów - z czegoś, czego nie odrzucali najwybitniejsi przywódcy rewolucji. To praca, nieustanna praca dla innych. Słowa mogą zachwycać, ale to czyny pociągają. Wiara w rozum człowieka może kusić, ale niepoparta konkretnymi czynami - rozczarowuje. Poparta zaś rewolucyjnym terrorem, nienawiścią i pogardą - odstręcza. Vianney wykonywał pracę na pozór beznadziejną. Pozytywistyczną pracę u podstaw. Walczył o wykształcenie biednych wieśniaków - nie tylko chłopców, ale i dziewcząt. Nawoływał do działania na rzecz poprawy ich losu, zapewnienia im lepszych warunków i perspektyw życia. Pragnął usunięcia z ich życia zagrożeń takich, jak alkohol i swoboda obyczajowa, które krótkowzrocznie wydają się wprawdzie wolnością, ale niosą ze sobą jakże wiele tragicznych w skutkach konsekwencji.

Książka próbuje odpowiedzieć na pytanie o fenomen świętego, o źródła jego wiary i postawy życiowej. Niektórym wydawać może się zbyt prosta, zbyt mało wyrafinowana - tak, jakby prostota nie była istotą prawdy i piękna. Lekturze towarzyszą czarno-białe fotografie miejsc związanych z życiem i posługą Jana Marii. Z tyłu książki mamy załączoną bibliografię - także wybranych pozycji w języku polskim.

Jako książka, która ma nas zachęcić do poznawania fascynującej osobowości, pozycja ta całkowicie spełnia swoją rolę. Wszyscy bardziej zainteresowani tematem mogą sięgnąć po istniejące i wskazywane w książce bardziej szczegółowe opracowania. To, które mamy w rękach, jest przeznaczone dla zwykłego czytelnika, który chciałby po prostu poznać zarys dziejów sławnego proboszcza z Ars.

Kup książkę Maria Vianney. Ciche życie proboszcza z Ars

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Maria Vianney. Ciche życie proboszcza z Ars
Autor
Inne książki autora
Teresa od Dzieciątka Jezus. Mała droga karmelitanki z Lisieux
Marc Joulin0
Okładka ksiązki - Teresa od Dzieciątka Jezus. Mała droga karmelitanki z Lisieux

Teresa Martin, która została karmelitanką w wieku piętnastu lat, a zmarła, mając zaledwie dwadzieścia cztery, poruszyła serca milionów ludzi...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy