Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Jaśki
Kup Teraz

Jaśki

Jean Philippe Arrou Vignod

Ocena ( 4 osoby )
5.2
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2010-12-05
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-240-1450-7
Liczba stron: 392
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Wychowanie dzieci przysparza zwykle rodzicom nie lada kłopotów. Problem jest jednak o wiele większy, jeśli ma się do czynienia z gromadką sześciu niesfornych chłopców, z których każdy ma na imię Jan! „Jaśki” Jeana-Philippa Arrou-Vignoda to przezabawna powieść o perypetiach sześciu psocących, hałasujących i wpadających w liczne tarapaty braci.

Francja, lata sześćdziesiąte XX wieku. Czytelnik poznaje dość nietypową rodzinę, złożoną z rodziców i szóstki dzieci, chłopców, noszących to samo imię. Jedyną różnicą są „doklejone” do każdego imienia kolejne litery alfabetu, dzięki czemu najstarszy syn nazywa się Jan-A, najmłodszy natomiast – Jan-F. Różnica wieku pomiędzy kolejnymi dziećmi wynosi mniej więcej dwa lata, w związku z czym tworzą się w rodzinie – nie wliczając w to rodziców – trzy obozy – najstarsi chłopcy, średniacy i maluchy. Każdy z obozów wymyśla własne zabawy, bijatyki i zaczepki, w związku z czym w domu zawsze panuje harmider. Dodatkowych wrażeń dostarczają wycieczki, wyjazdy czy rodzinne wypady. Chłopcy bez najmniejszych trudności potrafią skutecznie rozbić najdokładniej nawet zbudowany plan podróży, przyczynić się do rodzinnych kłótni czy doprowadzić ojca do szewskiej pasji.

Przygód Janów w książce Jeana-Philippa Arrou-Vignoda jest wiele. Chłopcy spędzają zimowisko w górach, gdzie przychodzi im doświadczyć traumy w kolejce górskiej. Innym znowu razem najmłodszy z braci irytuje tłustego plażowicza, posypując go co chwila piaskiem nabieranym na plastikową łopatkę. Jaśki wraz z rodzicami przeprowadzają się z rodzinnego miasta do Tulonu. Przeprowadzka staje się również okazją do fantastycznej zabawy, a – co za tym idzie – licznych psot. Nowe miejsce zamieszkania wiąże się z nową szkołą, a w niej mamy nowe znajomości, nowe obowiązki i nowe pomysły na kolejne figle. 

„Jaśki” to książka, która już od pierwszej chwili przypomni czytelnikowi błogie chwile dzieciństwa. Stanie się tak za sprawą szalonych zabaw Janów, w które czytelnik z pewnością nie raz sam się bawił, ale także ze względu na specyficzny język i frazeologizmy jakie tworzą i jakich używają dzieci. Nierzadko pojawiają się w publikacji zwroty „Sam jesteś pętak!”, „Chcesz moje skarpetki na twarz?” albo „Powtórz to, a zobaczysz!”. Hasła te, w zestawieniu z zabawną sytuacją, wywołują niepohamowane salwy śmiechu i radości. „Jaśków” nie da się czytać „na spokojnie”. Na każdej niemal stronie czytelnik „pieje” ze śmiechu.

W książce Jeana-Philippa Arrou-Vignoda obecne są także czarno-białe rysunki, ilustrujące opisywane przez autora perypetie sześciu Janów. Rysunki te są raczej proste, wykonane – zdawać by się mogło – jednym pociągnięciem ołówka. Doskonale jednak wpasowują się one w atmosferę powieści i urozmaicają prawie czterystustronicowe dzieło.

„Jaśki” to książka, kierowana przede wszystkim do młodych czytelników. Jednak można sądzić, że znacznie bardziej przypadnie ona do gustu dorosłym, którzy dużo sprawniej wychwycą obecny w powieści żart słowy i sytuacyjny. Dzieci żyją w świecie niemal takim samym, jak ten, który przedstawia autor, zatem trudno będzie im dostrzec niedorzeczność i komiczność niektórych zdarzeń. Niemniej jednak również i młodzi czytelnicy, spędzając czas nad lekturą, będą mogli się zrelaksować i odpocząć. „Jaśki” to wspaniała, przezabawna lektura i doskonała propozycja do wspólnego czytania. Obok książki Jeana-Philippa Arrou-Vignoda nie da się przejść, nie wybuchając przy tym śmiechem.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
PatrycjaPaliczka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - książki dla dzieci 2016,
Rodziny się nie wybiera. Wiadomo. Choć jeśli ktoś zapytał by o zdanie tych sześciu chłopców, tytułowych Jaśków, z pewnością by usłyszał, że oni woleliby ja sobie wybrać. Głową rodziny jest wiecznie podenerwowany wybrykami swych latorośli tatuś, który jest bardzo dobrym lekarzem, a jego metoda wychowawcza polega na ciągłym grożeniu swym synom wysłaniem ich do szkoły wojskowej. Mamusia, która jest bardzo dobrze zorganizowana, ma siedmiu niedojrzałych mężczyzn i wielki dom na głowie. Cud, że jeszcze od tego wszystkiego nie zwariowała. Podział dzieci na trzy grupy wiekowe - starsi, średni i najmłodsi - na oko rozsądny, tak naprawdę w niczym jej nie pomaga. A chłopcy, jak to chłopcy, wciąż się biją albo kłócą, nie mówiąc już o tym, że często robią obie te rzeczy jednocześnie, gdy są pewni, że w pobliżu nie ma ich rodziców. Łamią zasady z wrodzoną u dzieci nonszalancją i pewnością siebie, na wszystko mają wytłumaczenie, a w kłopoty wpadają równie łatwo, co woda do psiej miski. Trudno ich jednak nie lubić, a nawet nie pokochać. Kiedy odwracamy kolejne kartki książki, to czujemy się tak, jakbyśmy sami wpadli z wizytą do bliskiej rodziny, tylko na chwilę, ale szybko zapragnęli zostać na dłużej. Bo mimo wielkich i małych niesnasek, bitw, przekomarzań i licznych kuksańców, oni wszyscy bardzo się kochają, dbają o siebie nawzajem, dostarczając nam wielu powodów do śmiechu, łez, wzruszeń, czy radości.
annazet5 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Świetna pozycja dla małych i dużych, rewelacyjna do rodzinnego głośnego czytania. Ojciec - ceniony lekarz pracujący w szpitalu, mama - pracująca w domu 24h/dobę przy wychowaniu szóstki synów, z których każdy nosi takie samo imię: Jan. Aby rozróżnić poszczególnych chłopców, do imienia dodano kolejne numery alfabetu. Od Jana-A (najstarszego), do Jana-F (najmłodszego).
Książka opowiada o codziennym życiu chłopaków, o szkole, kolegach, a szczególnie braterskich relacjach. Czyta się doskonale, całość okraszona dawką wyśmienitego humoru. W naszej biblioteczce książka znalazła miejsce obok Mikołajka. Polecam!
ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,dla dzieci,humor,obyczaj,
Krótkie opowieści o przygodach 6 Jaśków. Imiona te zostały wymyślone przez ich tatę, który miał kłopoty z zapamiętaniem niektórych rzeczy :) Całość jest podobna do przygód Mikołajka.
MoniaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-06-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Fajnie napisana książka - tylko Jaśki mogą się pomylić :o)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów