Recenzja książki: Jaśnie Panicz. O Witoldzie Gombrowiczu

Recenzuje: Edyta Staniec

Prawdziwa „gęba” Gombrowicza

Czym innym jest lektura życiorysu artysty, sztampowo przedstawianego w podręcznikach literatury, czym innym zaś jest czytanie relacji osób, które twórcę tego znały. I niekoniecznie go lubiły. I właśnie dlatego lektura książki Jaśnie Panicz. O Witoldzie Gombrowiczu Joanny Siedleckiej okazuje się tak fascynująca. 

 

Pierwsze wydanie tej biografii Gombrowicza pojawiło się w roku 1987, w wersji okrojonej, bo ocenzurowanej. Wydawnictwo MG postanowiło więc w 2011 roku przypomnieć książkę, przybliżającą sylwetkę tego nietuzinkowego pisarza. I tak oto na półki księgarń trafił kolejny raz Jaśnie Panicz, w pięknej oprawie graficznej i w wydaniu godnym tego wielkiego pisarza.


W książce Siedleckiej Witolda Gombrowicza i jego najbliższych wspomina wiele osób. Z publikacji dowiedzieć się można sporo o tragicznych losach rodziny Gombrowiczów w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Opowieść dotycząca samego Witolda rozpoczyna się od relacji dawnej służby państwa Gombrowiczów, ludzi, którzy znali „panicza Wicia” od najmłodszych lat. Są więc wspomnienia stangreta, lokaja, kucharki i wielu, wielu innych osób. Do tego osławione listy pomiędzy Gombrowiczem a Anielą Ciemną. Przeczytać należy je koniecznie. Biografia zawiera mnóstwo ciekawych informacji z życia Gombrowicza, czasem o plotkarskim wręcz charakterze, czasem o zabarwieniu sensacyjnym. Skandale, ale i proza życia. Wszystko to serwuje czytelnikowi autorka, zaprawiając soczystym językiem i barwnymi opisami. Dlaczego przez dość długi czas Witold nosić musiał sukienki? Kim byli Kotkowscy i jaki mieli wpływ na Gombrowicza? Jaki stosunek miała do naszego bohatera jego służba, a jaki - inni twórcy? Książka nie odpowiada na pytanie, jaki był Gombrowicz, nie mówi też, kim tak naprawdę był. Siedlecka pozwala jednak sobie wyrobić własny obraz tego wielkiego człowieka, własny osąd i dorobić mu kolejną już „gębę”.


To niebywałe, jak genialnie autorce udało się pokazać różne oblicza Gombrowicza… Zdystansowanego wobec siebie i świata cynika, "subtelnego inaczej” złośliwca, szarmanckiego dżentelmena, częstującego damy czekoladkami ze środkiem na przeczyszczenie w środku, zdystansowanego wobec świata obserwatora, prowokatora i prześmiewcę kpiącego z konwenansów. Niesamowita postać - tak, jak niesamowita była jego twórczość…


Choć z książki o Gombrowiczu i na temat Gombrowicza jawią się różne obrazy tego człowieka. Wspominają go zarówno ci, którzy wynoszą go na piedestał, wspominają też osoby, dla których był przede wszystkim dziwakiem, w końcu wspominają go i ci, według których był zwykłym prostakiem i… chamem. Wśród osób, z którymi udało się autorce porozmawiać na jego temat, poza ludźmi nieznanymi, jest też i mnóstwo sław oraz znakomitości: Mira Zimińska-Sygietyńska, Tadeusz Breza, Eryk Lipiński, Jerzy Andrzejewski, Andrzej Wajda... Nazwisk słynnych ludzi o dużym dorobku i wkładzie w rozwój polskiej kultury można by przytoczyć tu naprawdę wiele. Jedni wspominają go z podziwem, z szacunkiem i swego rodzaju czcią, inni przedstawiają go w niezbyt pochlebnym świetle. Najlepiej chyba (oczywiście moim zdaniem) określiłyby go dwa cytaty: W ogóle był fascynujący. Owszem złośliwy, perfidny okrutny. Czasem wprost koszmarny. Lecz w sprawach zasadniczych prawy, uczciwy, o wielkiej godności osobistej” oraz Świętością, sprawą serio, na której temat nie robił żadnych żartów, była jego twórczość. Nie miał jak inni twórcy kompleksów. Stawiał sprawę jasno i otwarcie: jest geniuszem. Jednym z najinteligentniejszych ludzi świata.


Jaśnie Panicza wieńczy krótki podrozdział: Jaśnie Paniczu pisali między innymi. Pojawia się tu wiele znakomitych nazwisk, w zestawieniu z którymi wręcz strach pisać własną recenzję książki, ocenianą między innymi przez Ryszarda Kapuścińskiego, Czesława Miłosza, Jana Kotta czy Wojciecha Karpińskiego… Wyzwaniem jest dorzucić kilka własnych zdań na temat książki, o której tak wiele dobrego powiedziało już tyle znakomitości. Ale też to lektura z pewnością warta każdej pochwały. To książka, po którą wprost trzeba sięgnąć. 

Kup książkę Jaśnie Panicz. O Witoldzie Gombrowiczu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Jaśnie Panicz. O Witoldzie Gombrowiczu
Książka
Inne książki autora
Wypominki
Joanna Siedlecka0
Okładka ksiązki - Wypominki

Zbiór wspomnień przywołujący wybitnych polskich pisarzy: Marię Pawlikowską-Jasnorzewską, Ireneusza Iredyńskiego, Leopolda Tyrmanda, Stanisława Rembeka...

Mahatma Witkac
Joanna Siedlecka0
Okładka ksiązki - Mahatma Witkac

„Mahatma Witkac” - zbiór relacji, które mają ocalić pamięć o Witkacym, ukazujące portret człowieka tragicznego: wrażliwego, cierpiącego, samotnego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy