Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Jestem legendą

Richard Matheson

Ocena ( 10 osób )
4.4
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2008-02-06
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-837480-071-6
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: nektrus

Zanim opowiem o samej pozycji, trzeba przytoczyć kilka faktów: książka ta doczekała się już dwóch ekranizacji: "The Last Man on Earth" z Vincentem Price (1964) oraz "The Omega Man" z Charltonem Hestonem (1971), co więcej: stała się również natchnieniem dla George'a Romero, dzięki niej powstał słynny film "Night of the Living Dead". Teraz w kinach mamy już trzecią ekranizację pod takim samym tytułem jak książka. Rychard Matheson (urodzony w 1926 roku) jest amerykańskim pisarzem i scenarzystą tworzącym fantastykę, horrory oraz sf, na swoim koncie ma takie powieści jak - m.in. "The Shrinking Man", "Hell House", "7 Steps to Midnight".

 

Sięgnąłem po książkę ze względu na fakt, że wcześniej obejrzałem film pod tym samym tytułem (z Willem Smithem w roli głównej). Chciałem uzupełnić swoją wiedzę i znaleźć odpowiedzi na nierozwiązane w filmie wątpliwości. Zwykle wadą podejmowania lektury po obejrzeniu jej ekranizacji jest zastępowanie własnych wyobrażeń wizjami reżysera. I tego, przyznaję, najbardziej się przed przeczytaniem powieści obawiałem. Spotkała mnie jednak miła niespodzianka - poza głównym wątkiem nic nie przypominało nawet obejrzanego filmu.

 

Akcja powieści rozgrywa się w roku 197x. Pewien Amerykanin - z niewiadomych względów odporny na zarazę, która odebrała życie większości ludzi - musi walczyć o przetrwanie z tymi, którzy pozostali. A z owymi pozostałymi nie będzie się łatwo zmierzyć: nie należą oni bowiem do końca do świata żywych. Bohater nazywa ich "wampirami" i jest w tym nieco słuszności: jego wrogowie poruszają się tylko w nocy, żywią się krwią, nie znoszą czosnku i krzyży, a pozbyć się ich można przy pomocy osikowych kołków. Bohater, Robert Nevill, pogodzony z losem "ostatniego człowieka na Ziemi", będzie musiał powalczyć o życie... w obliczu upiornych istot nawet powrót nocą do domu lub przyjaźń z ostatnim ocalałym psem mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Dla czytelników dynamizm akcji jest ogromnym atutem: każdy chce jak najszybciej poznać zakończenie kolejnego epizodu z życia Roberta.

 

Książka ukazuje życie samotnego człowieka zatraconego w swoim smutku - człowieka, któremu siły dodaje chęć przeżycia i który dąży do zrozumienia sytuacji w jakiej się znalazł. Ponownie więc dramaty egzystencji - choć w otoczce horroru - wysuwają się na pierwszy plan. Co ciekawe, nie ma tu brutalności czy niesmacznych opisów, które mogłyby obrzydzić lekturę. Jest za to zestaw przemyśleń człowieka, znajdującego się w ekstremalnej sytuacji - niemal na krawędzi piekła, człowieka, który walczy, chociaż prawie wszystko już stracił. Polecam.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agoosiaczek plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Richard Matheson zmierzył się z mitem wampira i wampiryzmu, przystosował go do współczesnych realiów, nadając mu cechy choroby i próbując wytłumaczyć zjawisko od wieków budzące trwogę. To, co zapewnia jego książce miejsce wśród powieści kultowych, to nowatorski pomysł na fabułę, realistyczne oddanie stanu psychicznego Roberta Neville'a oraz zakończenie, którego się absolutnie nie spodziewamy. ,,Jestem legendą" wydano po raz pierwszy ponad pół wieku temu, jednak jej treści są aktualne również dziś. Oprócz tematyki wampirów mamy tu także (a może przede wszystkim?) rozważania o samotności, istocie życia, tym, co tak naprawdę motywuje nas do codziennego wstawania z łóżka i wykonywania czynności umożliwiających nam dalszą egzystencję. A wszystko to opisane prostym stylem, za pomocą zwyczajnych słów i krótkich zdań. Aż kusi, aby myśl ,,utwór mający niewiele ponad 200 stron, skupiony wokół życia wewnętrznego bohatera a jednocześnie poruszający tak wiele uniwersalnych kwestii" ubrać w słowa.
Ekranizowano ją kilkukrotnie, motyw żywych trupów toczonych dziwną chorobą wykorzystano w kulturze w każdy możliwy sposób, sam autor już za życia stał się legendą w świecie literatury i filmu. Książka Richarda Mathesona ,,Jestem legendą" w pełni zasługuje na miano kultowej. Zachęcam do zapoznania się z nią.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Recenzja opublikowana także na blogu: kingaczyta.blogspot.com


Robert Neville jest jedynym człowiekiem, który przeżył zarazę zmieniającą ludzi w wampiry. Mężczyzna dzień w dzień wykonuje te sam czynności, które pozwalają mu przeżyć w obecności zarażonych; zabezpiecza swój dom, pali ciała wampirów i patrzy na zegarek, by wrócić do domu o odpowiedniej porze. Doskonale też zdaje sobie sprawę, że każdy, nawet najmniejszy błąd, może go kosztować życie.

Ta książka to znakomity obraz samotności i jej skutków w życiu człowieka. Robert przez lata po zarazie żył całkowicie sam, zamknięty we własnym domu. Sam jak palec. I tutaj od razu nasuwa się pytanie, czy warto jeszcze żyć. I jak żyć ze świadomością, że jest się jedynym ocalałym? Czy takie życie ma w ogóle sens? Robert stracił swoją rodzinę i przyjaciela. Nagle, z dnia na dzień, już nie miał z kim porozmawiać, zostało mu tylko jego własne towarzystwo i cztery ściany. Wizja przerażająca.

Według mnie to nie jest książka, od której powinno się oczekiwać szybkości akcji, ponieważ życie głównego bohatera jest dosyć monotonne, przebiega według pewnego schematu i aż tak dużo się tutaj nie dzieje. Brakuje dynamizmu, który zazwyczaj w tego typu książkach jest obecny. Nie odczuwałam też grozy, na którą liczyłam. Jednak i tak oceniam tę pozycję wysoko, ponieważ świetnie wykreowano głównego bohatera i ukazano przede wszystkim jego emocje. Dużo tu przemyśleń Roberta, a mało akcji. Owszem, odczuwam niedosyt, bo można byłoby tę historię bardziej rozwinąć, lepiej opisać nowy świat, a tego tu niestety zabrakło.
lulux plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Najpierw obejrzany film (najnowsza wersja o tym samym tytule), a dopiero potem przeczytana książka, może dlatego moja opinia będzie troszkę krytyczna. Pierwszy raz stanowczo mogę powiedzieć, że książka nie spełniła moich oczekiwań. Ostatniego człowieka na Ziemi stanowczo nie pokazałabym w takim świetle, jak dla mnie to właśnie to chyba sprawiło, że nie czytałam "na pełnym gazie". Spodziewałam się także inaczej rozwiązanej sprawy z psem, co mnie osobiście zasmuciło strasznie.
Patrząc z innej strony, książka napisana fajnym językiem, ciekawie rozwijana fabuła różnych wątków i ich kulminacja za każdym razem.
Geronimo26 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - fantastyka",
"JESTEM LEGENDĄ" to książka, którą po prostu trzeba przeczytać. Powinni to zrobić zarówno wszyscy Ci, dla których literatura fantasy jest czysta przyjemnością, jak i również wszyscy CI, którym wydaje się ona zbyt pogmatwana, dziecina, niepoważna. Być może właśnie tak książka sprawi, iż na zawsze zmienią swoje zdanie na temat literatury fantasy.

Książka opowiada o jedynym człowieku, który przetrwał epidemię, w wyniku której większość ludności świata zmarła, zaś Ci którzy pozostali, przekształcili się w krwiożercze potwory. I tak oto ostatni człowiek na Ziemi - Roberta Neville przemierza w dzień ulice miast, nocami zaś stara się przetrwać, gdyż pora ta staje się wyznacznikiem królestwa bestii.

Książka Richarda Mathesona stanowi nie tylko doskonałą, poruszająca i budzącą grozę rozrywkę dla czytelnika, gdyż ponadto ukazuje niemalże paradokumentalne studium ludzkiej psychiki. Psychiki człowieka, który znalazł się w sytuacji ekstremalnej, nie dającej żadnej nadziei. Wyobraźmy sobie bowiem, co może czuć jedyny człowiek na świecie..Zdecydowanie jest to absolutna klasyka i pozycja obowiązkowa dla wszystkich kochających dobrą literaturę.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karolka86 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Azzmon Linia koment
Przeczytane:2014-02-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
Azzmon Linia koment
Przeczytane:2014-02-07, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
martaper91 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ptasioreczek Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Puchatek1012 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Inka Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
oldzix Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
azetka79 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Nektrus Linia koment
Przeczytane:2015-10-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
oklaskim Linia koment
Przeczytane:2015-09-03, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
BlueRose Linia koment
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,2012,
wswiecieslow Linia koment
Przeczytane:2013-04-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów