Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Jesteś na to zbyt młoda

Luiza Dobrzyńska

Ocena ( 2 osoby )
3.0
Wydawnictwo: Papierowy Motyl
Data wydania: 2013-03-26
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788363818104
Liczba stron: 248
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Czarownice są wśród nas

 

Magia jest tym, czego nie wiesz – pisał Jonathan Carroll. Czy zatem to możliwe, by zjawiska paranormalne oraz stwory uznawane dotąd za wytwory wyobraźni i ludowe bajania istniały naprawdę? Zazwyczaj odkładamy opowieści o wiedźmach, strzygach czy topielicach do lamusa, uznając je za passé, co najwyżej zadowalając się postaciami wampirów, wykorzystywanych przez licznych pisarzy czy reżyserów. Jednak i w tym przypadku żywimy przekonanie, że ten stwór nocy, żywiący się ludzką krwią, nie istnieje, że nie może istnieć w XXI wieku, w dobie zaawansowanych technologii i postępu cywilizacyjnego. Picie krwi w sytuacji, kiedy skrzydeł dodają nam energetyzujące napoje, jest po prostu nie do pomyślenia, o estetycznej stronie spożywania tego rodzaju posiłków nie wspominając.

 

Dlatego też bez trudu przyjmujemy istnienie nadnaturalnych istot i magii jako coś, co może bawić, ale nie traktujemy ich poważnie. Zresztą, jak tak naprawdę miałaby wyglądać współczesna czarownica? Czy powinna hodować na głowie gniazdo z włosów, a na nosie pielęgnować dorodne brodawki? A może wręcz przeciwnie – powinna poddawać się zabiegom kosmetycznym, chadzać do najlepszych fryzjerów i dbać o dłonie, którymi przecież rzuca czary?

 

Jeśli chcecie się przekonać, jak bardzo mylne są nasze wyobrażenia o wampirach, czarownicach, tytanach i innych stworach znanych dotąd z podań i legend,  koniecznie jest sięgnięcie po zabawną i uroczą (mimo mrocznej tematyki) powieść Luizy Dobrzyńskiej. Jesteś na to zbyt młoda to pierwsza część powieści opublikowanej nakładem wydawnictwa Papierowy Motyl. I całe szczęście, że pierwszy – jest bowiem na co czekać. Historia osieroconej Edi, która z Warszawy trafia do małej wsi pod Krakowem przyciąga i zachwyca niczym magia, która przenika jej strony. Czyżby Anne Rice i Stephenie Meyer miały konkurentkę? Owszem - i to jaką – przekonajcie się sami!

 

Czternastoletnia Edyta Gwerska inaczej wyobrażała sobie dom, do którego trafiła. Skłaniała się ku wizerunkowi Maryli i Mateusza Cuthbertów i Zielonych Wzgórz, w żadnym wypadku nie była przygotowana na Małą Świerkową, ciocię Janinę – szanowana panią weterynarz i wujka Freda, przystojnego niczym filmowy amant bibliotekarza. Nie byłoby w tej parze nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że nasza bohaterka do tej pory nie miała pojęcia o jej istnieniu. Na dodatek od momentu przyjazdu na wieś dziewczyna wyczuwa tajemnicę unoszącą się w powietrzu. Jak widać, to daje o sobie znać jej Dar, bo rzeczywiście tajemnica istnieje - i to niejedna.

 

Edi, wkraczając w świat cioci i wujka, zaczyna widzieć i rozumieć znacznie więcej - szczególnie od chwili, kiedy poznaje prawdziwą chorobę wujka (o ile bycie niezupełnie przemienionym wampirem można nazwać chorobą) i uczestniczy w… prawdziwym sabacie czarownic. Wszystkie te odkrycia są jednak niczym wobec niebezpieczeństwa, które zagraża jej nowym opiekunom.

 

Pojawił się bowiem ktoś, kto pragnie potęgi i władzy, jaką może dać odpowiednio użyta magia. Posługując się Symbiotykami, Wielki Mistrz zastawia pułapkę na ciotkę Janinę i kto wie, czym skończyłby się jej wyjazd, gdyby nie odwaga Edi. To ona przy pomocy wampira Staśka, Kazo, opiekuńczego bóstwa lasów oraz przystojnych tytanów udaremnia niecny plan oprawców.

 

I kiedy już wszystko wydaje się zmierzać ku lepszemu – Edi przepełnia pragnienie nauki magii, szkolny obowiązek nie stanowi najmniejszego ciężaru - w jej klasie zjawia się niejaki Marek Mokrzycki, który niepokoi dziewczynę i budzi niezrozumiałą niechęć. Na dodatek w okolicy pojawiają się Łowcy Wampirów…

 

Co sprawia, że przygody nastoletniej kandydatki na wiedźmę wprost nie pozwalają oderwać się od lektury? Być może jest to czar rzucony przez autorkę powieści, a może to sprawka wartko toczącej się akcji, dobrych dialogów i ciętych ripost Edi? A może to kwestia tęsknoty za odrobiną niezwykłości w codziennym życiu - nawet, jeśli miałaby ona oznaczać spotkanie ze zmorami, rusałkami, strzygami, topielicami czy południcami, o wampirach i wiedźmach latających na miotłach już nawet nie wspominając? Niezależnie od tego, ile czytelniczek będzie zachwycało się bujną wyobraźnią Luizy Dobrzyńskiej, pozwalającą kreować tak wyrazistych bohaterów, chcę wierzyć, że powieść kryje w sobie nadnaturalny pierwiastek. I proszę mnie nie przekonywać, że jest inaczej!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Ocena: 1, Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-04-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Jesteś na to zbyt młoda Syntetyczne pole kwiatów
Joanna Guzik
Okładka - Jesteś na to zbyt młoda Tajemnica Avinionu
Katarzyna Dworska
Okładka - Jesteś na to zbyt młoda Świat na głowie i inne opowiadania
Piotr Rzepka, Agata Wiklik-Szczeblewska
Okładka - Jesteś na to zbyt młoda Wiosna i inne opowiadania
Anna Konstanty
Okładka - Jesteś na to zbyt młoda Rysy na tęczy
Aleksandra Fila-Jankowska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów