Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Jeszcze żyje Emil ze Smalandii!

Astrid Lindgren

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2008
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788310114488
Liczba stron: 168
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

„Dzieci z Bullerbyn” to książka, którą zna każde małe dziecko. Niewielu młodych czytelników jednak wie, że część przygód małej Astrid, ta część, która nie trafiła do historii opowiadanej przez Lisę, znalazła się w książeczce o Emilu ze Smalandii.

 

„Jeszcze żyje Emil ze Smalandii” to zbiór opowieści dla dzieci od piątego roku życia (dla młodszych powstała już wersja obrazkowa historyjki). Astrid Lindgren umieściła w książce przygody małego rezolutnego chłopczyka, materiał do nich czerpiąc… z własnych wspomnień. Podstawą relacji były przygody autorki i opowieści jej ojca. W książkach o Emilu Astrid Lindgren wykorzystała fragmenty historii z czasów, gdy jej tata był małym chłopcem. Te opowiadane dawniej wydarzenia okazały się niezwykle atrakcyjne – autorka podsyciła je więc jeszcze opowieściami z własnych zabaw.

 

Do książek o Emilu trafiły te historyjki, które nie mogły stać się udziałem dziewczynki. Można więc przypuszczać, że książka „Jeszcze żyje Emil ze Smalandii” będzie bardziej dynamiczna i interesująca niż „Dzieci z Bullerbyn”. To prawda – historia dla maluchów ciekawa jest głównie ze względu na błyskawiczne zmiany wydarzeń i psoty małego Emila. Emil to rezolutny chłopczyk, który ma cyklistówkę, dubeltówkę i własnego konia – Lucasa. Świetnie radzi sobie ze zwierzętami, wiele ich ratuje od śmierci, wychowuje i opiekuje się nimi. Bez przerwy wpada w tarapaty i za karę musi siedzieć w stolarni, gdzie struga ludziki z drewna. Wszystkie wybryki Emila jego mama zapisuje w specjalnych niebieskich zeszytach. Z tych to zapisków „odtwarza” autorka przebieg wydarzeń. Ale mało kto wie, że „Emil robił też dobre rzeczy. Trzeba być sprawiedliwym i wyciągnąć na światło dzienne także tego rodzaju sprawy, a nie tylko najokropniejsze psikusy. Nie były one zresztą jednakowo straszne, popełniał bowiem także trochę dość niewinnych drobnych figli”. Właśnie zbieranie takich psikusów, niewinnych figli i drobnych uczynków staje się wznowiona przez Naszą Księgarnię opowieść.

 

Emil jest bardzo żywiołowym chłopcem, nie zastanawia się nad konsekwencjami swoich czynów, tylko błyskawicznie wprowadza w życie każdy, nawet najbardziej szalony pomysł. Wie, jak zarobić pieniądze, bierze udział w aukcjach, ratuje przed śmiercią parobka swoich rodziców. Nie ucieka przed karą. Jest jednocześnie utrapieniem i dumą swoich rodziców. Książka „Jeszcze żyje Emil ze Smalandii” stworzona jest na wzór pamiętnika – pod dziennymi datami ukrywają się tu relacje z danego dnia, przygotowane, jak wyjaśnia dla uzasadnienia fabuły autorka, na podstawie zapisków matki Emila. Ta sztuczka narratorska pomaga uwiarygodnić przygody Emila i urzeczywistnić samą postać.

 

Astrid Lindgren jako narratorka wyjaśnia, że z całego repertuaru psot wybiera zaledwie kilka przygód. Mimo to wydarzenia zmieniają się to bardzo szybko, nie poświęca im autorka dużej uwagi, przedstawia raczej w prosty i szybki sposób przygody Emila. Płynnie przechodzi od jednej do drugiej opowieści, nie dając małym odbiorcom nawet chwili wytchnienia – wszystko po to, by ich nie zniechęcić do lektury. Ledwo zakończy się jakaś historia, już – na zasadzie skojarzenia – wypływa z niej następna, z relacji o danym wydarzeniu wynika zupełnie nowa zabawa. Astrid Lindgren ma swój charakterystyczny i uwielbiany przez maluchy styl – prosty, pozbawiony ozdobników, reporterski a nie bajkowy. Siła jej książek leży przede wszystkim w barwnych wydarzeniach, których dodatkowym atutem staje się fakt, że kiedyś zaistniały i przetrwały w formie opowieści przez wiele lat. Małego Emila nie da się nie lubić.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów