Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Jezioro Samotnia
Kup Teraz

Jezioro Samotnia

Newbery Linda

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2009-04-15
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788310116604
Liczba stron: 216
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

„Jezioro Samotnia” rozpoczyna się jakby znajomo – jest niczym składanka motywów zapożyczonych z rozmaitych dzieł. Dziewczynka, Beta, ma dość ciągłych przeprowadzek – jej mama stale zmienia pracę, przez co mała bohaterka nigdzie nie może zagrzać miejsca. Przenosi się z jednej szkoły do drugiej, wszędzie jest nowa i z nikim nie może się zaprzyjaźnić: kiedy już spotka bratnią duszę, znów będzie musiała się przeprowadzić. Nie ma prawdziwego domu, nie ma też ojca – nic dziwnego, że wydaje się rozgoryczona i podenerwowana. Nowym miejscem pracy jej mamy, kucharki, będzie wielki, piękny dom – Jezioro Samotnia.

 

I tu zacznie się podobieństwo do „Tajemniczego ogrodu”: ogromna, opuszczona budowla kryje w sobie mnóstwo sekretów – Beta będzie przemierzać długie korytarze, zastanawiając się nad nieobecnymi właścicielami i ich córką, Gretą. Na razie w posiadłości znajduje się tylko służba, przygotowująca wszystko na rychłe przybycie gospodarzy. Ci jednak nie pojawiają się i do motywu odkrywanych pokoi dochodzi jeszcze jedna, dziwna tajemnica. Całym majątkiem zarządza Finnigan – odludek, stary mężczyzna uważany za dziwaka, który opowiada różne historie, zaczynając je zawsze tym samym: wątkiem poszukiwania szczęścia. Opryskliwa, wiecznie niezadowolona mama, milczący Finnigan i atmosfera ciągłego oczekiwania – to rzeczywistość z „Jeziora Samotnia”.

 

Autorka, Linda Newbery, potrafi budować napięcie i sterować uwagą odbiorców. Trzeba przyznać, że udało się jej stworzyć powieść pełną uroku, obyczajową, ale z posmakiem sensacji. Główna intryga została skomponowana tak, by przyciągnąć jak największą ilość czytelników, ale pomniejsze wątki niosą ze sobą przesłania, których młodzi odbiorcy nie mogą pominąć – niby mimochodem, przemyca tu Newbery typowe w powieściach dla nastolatków problemy: motyw rozbitej rodziny, konflikt pokoleń, kłótnie z matką, przyjaźń, której brakuje, tęsknota. Młodszym nastolatkom i dzieciom spodoba się ta historia, utkana z licznych domniemań, sytuacji z pozoru nie do rozwiązania, sekretów i… słów. Bo w „Jeziorze Samotnia” liczą się także opowieści. Finnigan potrafi przepięknie rozwijać wyobraźnię. Jego przypowiastki o szczęściu to nie natarczywe bajki z morałem, a lekko oniryczne, niedopowiedziane historie, które urzekają magiczną atmosferą. Finnigan przygotowuje dla ciągle nieobecnej Grety domek dla lalek – miniaturową replikę całej posiadłości. Wykonuje też lalki do teatrzyku. Kolejna zagadka do rozwiązania łączy się z niezrozumiałą precyzją i zachowaniem zarządcy. Beta nie będzie mieć łatwego zadania, a efekty jej poszukiwań mogą zaskoczyć niejednego.

 

Dbałość o słowo – a i precyzja w konstruowaniu akcji – dają w efekcie powieść, do której chce się wrócić. Historia Newbery brzmi znajomo, a przecież jest to odkrywcza powieść z finałem, jakiego nikt się nie spodziewa. W „Jeziorze Samotnia” prawdopodobieństwo schodzi momentami na dalszy plan, przez co może autorka dać upust wyobraźni. Stąd rewelacyjne wprost detale: niekończący się i wciąż powielany domek dla lalek czy same lalki, którym bohaterka może nadać znajome rysy. Te drobiazgi wpływają na ogólny klimat książki, sprawiają, że realistyczna powieść przemienia się w baśń. Atmosfera tajemniczości spowija dom i jest dla Bety rekompensatą za niemiłe zachowanie mamy.

 

Opublikowana przez Naszą Księgarnię książka jest jednak przede wszystkim historią o oczekiwaniu oraz spełnianiu marzeń. Pokazuje niektóre skutki ziszczanych pragnień, ale też uczy cierpliwości. Dużo czasu upłynie zanim coś się rozstrzygnie – i na szczęście. Lindę Newbery można by przyrównać do Isabel Abedi – choć ta druga autorka pisze dla starszych nastolatków. Obie pisarki są mistrzyniami w budowaniu klimatu pełnego napięcia, oczekiwania na owo niedookreślone „coś”, które w końcu musi się zdarzyć. Wprowadzają czytelników w zamknięty, ukształtowany mikroświat i nie pozwalają o nim zapomnieć. Zdecydowanie, jest „Jezioro Samotnia” przyjemną lekturą…

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
glaadys Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów