Recenzja książki: Jonathan Strange i pan Norrell

Recenzuje: gocha

Powoli rozwijająca się akcja, pełna smakowitych detali, szczypta zjadliwego humoru, kilka wyraziście zarysowanych postaci, a wszystko to na tle realiów XIX-wiecznej Anglii. Czy może być bardziej obiecujący początek dla literackiej uczty? Uczty, która pokazuje, że Jonathan Strange i pan Norrell to książka zdecydowanie warta uwagi.

 

Autorka wprowadza czytelników w świat, gdzie od wielu, wielu lat szacowni dżentelmeni, mianujący się magami, zgłębiają meandry magii i ta teoretyczna jej znajomość wystarcza im całkowicie do szczęścia. Pewnego dnia, ku ich zdumieniu, okazuje się, że istnieje człowiek nie tylko znający wszystkie szacowne traktaty magiczne, ale także z powodzeniem wprowadzający je w życie: dosyć malownicza figura, pan Norrell. Introwertyczny i nieco ekstrawagancki dżentelmen przybywa do Londynu z misją: chce, by jego magia pomogła Anglikom w starciach z niepokonanym dotąd wrogiem, Francuzami.

 

Traktowany nieco pobłażliwie zarówno przez polityków, jaki i socjetę pan Norrell szybko udowadnia swoją skuteczność m.in. wskrzeszając narzeczoną jednego z szanownych obywateli. O tym, że wszystkie jego działania mają swoją straszną cenę, początkowo się nie wspomina, jednak lektura szybko pokazuje, że korzystanie z pomocy elfów nigdy nie kończy się dobrze.

 

Jako równorzędnego bohatera, wprowadza autorka Jonathana Strange’a, młodego i czarującego mężczyznę, który - znudzony dotychczasowym życiem - postanawia zająć się praktykowaniem magii i wychodzi mu to nadzwyczaj dobrze. Dwóch magów musi się spotkać - i tak młodszy dżentelmen zostaje uczniem Norrella. Zderzenie tak odmiennych charakterów jest przyczyną wielu ciekawych sytuacji i pretekstem do licznych potyczek słownych.

 

Postaci dwóch protagonistów zbudowane są na zasadzie kontrastu: mimo szlachetnych intencji, pan Norrell jest zdziwaczałym i nieco odstręczającym człowiekiem, który całe życie spędził nad zakurzonymi tomami i zdecydowanie lepiej wychodzi mu obcowanie z książkami, niż z ludźmi. Arogancki i pragnący poklasku, skrywa tajniki rzemiosła nawet przed człowiekiem, którego obiecał uczyć. Pewności siebie nie brakuje także młodszemu z magów, który nadrabia braki w wykształceniu naturalnymi zdolnościami i wyobraźnią, a traktuje magię przede wszystkim jako przygodę.

 

Autorka prowadzi czytelników nieśpiesznie przez kolejne lata. Obserwujemy stopniowe przywracanie magii i tego następstwa, przy okazji sycąc oczy smakowitymi detalami i dopracowanymi szczegółami, które pozwalają cieszyć się lekturą. Trudno wyliczyć wszystkie nawiązania literackie, którymi Susanna Clarke naszpikowała swoją powieść. Całość ma w sobie coś z Mistrza i Małgorzaty: spokojny Londyn, który zmienia się nie do poznania pod wpływem niezwykłych gości i ich magicznych wyczynów. Mamy tu ożywienie świata elfów rodem ze starych baśni i podań: to  piękne i okrutne istoty, traktujące ludzi jak zabawki. Ich podstępne knowania nigdy nie kończą się dobrze dla rodzaju ludzkiego. Fragmenty z ich udziałem przywołują grozę ponurych wrzosowisk z prozy Emily Bronte. Elegancka proza i dopracowana charakterystyka postaci nie przyniosłaby wstydu nawet Elisabeth Gaskell, a nad całością unosi się opiekuńczy duch Jane Austen.

 

Stylizowana na XIX-wieczną prozę, z wszechwiedzącym narratorem, komentującym wydarzenia i zwracającym się bezpośrednio do czytelnika, historia magii powracającej na salony urzeka elegancją i kunsztem wykonania. Tłem opowieści są wydarzenia historyczne, mające uwiarygodnić opowiadaną historię. Rys autentyzmu nadaje także mnogość przypisów, w których autorka powołuje się na liczne „autentyczne” rozprawy o magii, cytując samego Jonathana Strange’a…

 

Miłośnicy dobrze opowiedzianych historii, w których świetna forma nie przysłania ciekawej treści zdecydowanie powinni zobaczyć, jak skończy się chwalebna misja przywracania magii w wykonaniu dwóch czarujących dżentelmenów.

 

http://ksigarz-sprzedawca.blogspot.com/

 

 

 

Kup książkę Jonathan Strange i pan Norrell

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Jonathan Strange i pan Norrell
Książka
Inne książki autora
Piranesi
Susanna Clarke0
Okładka ksiązki - Piranesi

Piranesi mieszka w Domu. Być może, mieszka w nim od zawsze. W swoich dziennikach dzień po dniu sumiennie opisuje jego cudowności: labirynt komnat, tysiące...

Jonathan Strange i pan Norrell t. 3
Susanna Clarke0
Okładka ksiązki - Jonathan Strange i pan Norrell t. 3

Nadchodzi czas odkrywania tajemnic. Współpraca pana Norrella i Jonathana Strange`a to juz przeszłość, ale czy stosunki między dwoma dżentelmenami mogą...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy