Recenzja książki: W objęciach chłodu

Recenzuje: natkawes

To była jedna z najbardziej wyczekiwanych książek w ostatnim czasie. Seria Jutro podbiła bowiem serca czytelników na całym świecie - także i moje.

Grupa przyjaciół, znanych czytelnikom z poprzednich części cyklu, spotyka się z kolejnymi problemami. Po zniszczeniu mostu nad rzeką Heron w Wirrawee i wysadzeniu w powietrze rzędu domów, w których mieściły się kwatery dowództwa, bohaterowie nie mogą otrząsnąć się z szoku. Śmierć Chrisa, zaciekłe poszukiwania, polujące na nich helikoptery przyczyniły się do tego, że każdy z nich zaczął się zmieniać. Nasi bohaterowie doświadczają tików nerwowych, chudną, pogrążają się w depresji, popadają w paranoję. Do czasu, gdy postanawiają wreszcie wziąć sprawy w swoje ręce. Zamierzają uderzyć w samo źródło zła. Zatoka Szewca jest portem, z którego wróg intensywnie korzysta. Często przewożono tam żołnierzy, zapasy i broń. Atak mógłby spowodować spore zamieszanie i poważne problemy przeciwników. Do gospodarstw przyjeżdżają jeńcy i, pilnowani przez żołnierzy, zajmują się pracami na roli. Pewnego dnia wśród nich zjawia się Kevin. Czy naszym bohaterom uda się uratować przyjaciela? Czy zrealizują swój plan?

Kiedy się boisz, przynajmniej wiesz, że żyjesz

Często bywa tak, że każda kolejna część serii jest gorsza i bardziej przewidywalna. Czy tak ma się sprawa z książkami Johna Marsdena? Nie. Pisarz łamie stereotypy. Tom trzeci Jutra jest - jak dotąd - najbardziej emocjonującą częścią. Bohaterowie mają już dosyć wojny i nie wytrzymują presji. Stosunki pomiędzy nimi mocno się zmieniły. Nie ma tu miejsca i czasu na miłość, o której czytaliśmy w poprzedniej części. Każdy bohater przeszedł sporą ewolucję i ma dość ukrywania się. Zabijanie żołnierzy - choć w obronie własnej - sprawia, że stosunki pomiędzy bohaterami stają się o wiele bardziej złożone.

Od tej lektury naprawdę nie można się oderwać. Tom trzeci serii zapewni czytelnikom kilka godzin znakomitej rozrywki. Wartka akcja, zaskakujące wydarzenia – to najważniejsze elementy powieści. Autor dopracował każdy szczegół tej książki. Mamy w niej do czynienia z brutalnością, siłą przyjaźni i odwagą. Marsden kończy każdą część w taki sposób, że czytelnik wyczekuje kolejnej.

„Jutro” nie jest jednak przesłodzoną powieścią dla młodzieży, lecz trzymającą w napięciu książką, która przypadnie do gustu także starszym czytelnikom. W Polsce dwie pierwsze części serii szybko stały się bestsellerami. Tom trzeci jest po prostu skazany na sukces.

Kup książkę W objęciach chłodu

Zobacz opinie o książce W objęciach chłodu
Autor
W objęciach chłodu
John Marsden
W pułapce nocy
John Marsden0
Okładka ksiązki - W pułapce nocy

Mam na imię Ellie. Coś wam opowiem. To były nasze najlepsze wakacje. Ale po powrocie zastaliśmy coś, co na zawsze zmieniło nasze życie. Jeszcze nigdy nie...

Cienie
John Marsden0
Okładka ksiązki - Cienie

Tu Ellie. Chciałabym wam opowiedzieć o tych, którzy ostatnio sporo zmienili w naszym życiu. Ale może zacznę od początku... To Homer i Fi najbardziej...

Strach jest jak choroba, gorączka, która przejmuje nad tobą kontrolę.

„Strach jest jak choroba, gorączka, która przejmuje nad tobą kontrolę”