Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Jutro przypłynie królowa

Maciej Wasielewski

Ocena ( 22 osób )
4.9
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2013-03-20
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7536-503-0
Liczba stron: 168
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: agoosiaczek

Daniel Defoe w Przypadkach Robinsona Crusoe pokazuje, że na bezludnej wyspie można żyć w sposób względnie cywilizowany. Joseph Conrad w Jądrze ciemności zwraca uwagę na destrukcyjny wpływ człowieka (w domyśle: Europejczyka) na nietkniętą cywilizacją (europejską oczywiście) autochtoniczną ludność Konga. Na koniec - tak nieco szkolnie – ludzie ludziom zgotowali ten los rzecze Nałkowska. Względne jest to, co nazywamy ucywilizowaniem, łatwo możemy stracić człowieczeństwo - niczym echo powtarza za nimi Maciej Wasielewski. Różnica polega jedynie na tym, że przedstawione przez Wasielewskiego w książce Jutro przypłynie królowa wydarzenia, zapoczątkowane w XVIII wieku, trwają do dziś i rozgrywają na zapomnianej (porzuconej?) przez Boga i ludzi wysepce o powierzchni kilku kilometrów kwadratowych.

 

Do 1790 roku Pitcairn była jednym z bezimiennych, bezludnych skrawków lądu, leżących na Oceanie Spokojnym. Później stała się domem dla kilku marynarzy–buntowników z brytyjskiego statku „Bounty” – oraz grupy uprowadzonych przez nich Tahitańczyków obojga płci. Pitcairneńczycy żyli spokojnie w swej maleńkiej komunie, ograniczając do minimum kontakty ze światem zewnętrznym, nie uznając zwierzchnictwa brytyjskiego, choć korzystali z oferowanej im pomocy rządu. Wyspa jest najdalej leżącą kolonią brytyjską. Formalnie władzę sprawuje na niej burmistrz oraz rada, jednak prawdziwymi przywódcami byli (i nadal są) Chłopcy – grupa najsilniejszych i najbardziej sprawnych mężczyzn, bez których wyspiarze nie poradziliby sobie na dłuższą metę.

 

Oczy świata zwróciły się w stronę Pitcairn kilka lat temu, kiedy na jaw zaczęły wychodzić szokujące opinię publiczną praktyki mieszkańców wyspy. Pod piękną "skórką rajskiego owocu" roiło się od zgnilizny i robaków. Okazało się, że na porządku dziennym były gwałty dokonywane na dziewczynkach. Proceder ten trwał od lat, jednak sprawa ujrzała światło dzienne dopiero w momencie, w którym zbiegłe z Pitcairn kobiety przerwały milczenie. Rozpoczął się proces, na ławie oskarżonych zasiedli Chłopcy oraz kilku pozostałych członków męskiej części społeczności. Mieszkańcy stali się jeszcze bardziej nieufni w stosunku do obcych, dziennikarze otrzymali kategoryczny zakaz wstępu na wyspę, grożono im śmiercią w przypadku publikacji treści stawiających Pitcairneńczyków w niekorzystnym świetle. Wasielewski podał się za antropologa, zainteresowanego żeglarskimi sagami (historia buntowników z „Bounty” urosła bowiem do rangi legendy) i tylko dzięki temu fortelowi udało mu się zebrać materiał na książkę.

 

Najbardziej szokuje fakt, że praktykowane przez dziesiątki lat zachowanie z biegiem czasu stało się czymś powszechnym i wśród wyspiarzy jest na nie przyzwolenie. Mężczyźni nie widzą w gwałtach dokonywanych na nierzadko spokrewnionych z nimi dziewczętach nic zdrożnego, kobiety milczą – zapewne każda z nich w wieku dorastania przeszła to samo, co właśnie spotyka ich córki. W trakcie procesu większość mieszkańców Pitcairn murem stanęła za Chłopcami – oprawcami ich córek, którzy jednocześnie wykonywali najcięższe prace, budowali drogi, remontowali domy, rąbali drewno, targowali się z przypływającymi raz na jakiś czas handlarzami. Ci, którzy nie stanęli w obronie oskarżonych, odbierani byli jako zdrajcy wspólnoty.

 

Maciej Wasielewski sporo ryzykował, próbując poznać prawdę. Za pomocą prostych słów i krótkich zdań przedstawia to, czego dowiedział się z dokumentów i potajemnych rozmów z wyspiarzami, którzy – anonimowo – odważyli się przełamać zmowę milczenia. Kreśli obraz degradacji i odwrócenia podstawowych wartości, jakie nastąpiły na wyspie na przestrzeni dwóch wieków. Zastanawiamy się, jak coś, co z reguły postrzegane jest jako przejaw zła, w odizolowanej, zamkniętej społeczności ewoluowało w obyczaj. „Chłopcy” z Pitcairn to ucieleśnienie teorii, mówiącej, że im większą władzę człowiek posiada, tym bardziej bezkarnym się czuje. Autor daje czytelnikom do zrozumienia, że gwałty to nie jedyny przejaw zwyrodnienia zaistniałego wśród wyspiarzy. Są sprawy, o które dziennikarz boi się pytać w obawie przed tym, co może usłyszeć - o ile ktoś zdecydowałby się na owe pytania odpowiedzieć.

 

Jutro przypłynie królowa to książka, która zostanie z czytelnikiem na zawsze. Jeśli jest ktoś, na kim jej lektura nie wywrze wrażenia, to musi mieć serce twardsze niż kamień. Niepokój budzi myśl, że może Pitcairn nie jest przypadkiem odosobnionym, że istnieją społeczności kultywujące podobne zwyczaje, tylko świat jeszcze o nich nie wie. Gdzie znajduje się granica zła nieprzekraczalnego dla człowieka? Zło jest w każdym z nas, co zatem decyduje o tym, że jedni są oprawcami, inni - ofiarami, a reszta udaje, że nie widzi, nie słyszy i nie ma nic do powiedzenia? Czy tak duży wpływ na kształtowanie naszej osobowości ma otoczenie, w jakim dorastamy? Jakie jeszcze zbrodnie są przed światem ukrywane i ile czasu minie, zanim o nich usłyszymy?

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
andrzej0791 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Mocny temat zapowiadal mocna lekture.Pierwsza czesc ksiazki spelniala oczekiwania,ale dalej jest nieco gorzej.Siada tempo i nie ma takiego ladunku emocji jak na poczatku.
be_ha plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,
Wyspa odcięta od świata, rządząca się swoimi prawami, strzegąca swoich tajemnic przed obcymi. Warto przeczytać.
anaemia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-03, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Pitcairn to niezbyt znana, niewielka wysepka położona na Oceanie Spokojnym, od początku XIX wieku będąca terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii. Zamieszkiwana jest przez nieco ponad pięćdziesiąt osób - potomków brytyjskich buntowników oraz porwanych przez nich sześciu Tahitańczyków i jedenastki tahitańskich kobiet.

Odizolowany od reszty świata ląd poznajemy oczami Macieja Wasielewskiego - reportera, któremu pod pretekstem badania żeglarskich sag udało się dostać na pilnie strzeżoną wyspę. Jako niegodny zaufania Obcy rozmawiał z członkami kilkudziesięcioosobowej mikrospołeczności i starał się zrozumieć, jak żyje się jej mieszkańcom.

Kraina płynąca najsłodszym, kupowanym przez królową Elżbietę II, miodem i porośnięta dojrzałymi, aromatycznymi ananasami wydaje się rajem na ziemi.

O pitcairnejskie obywatelstwo ubywają się ludzie z całego świata, chcący doświadczyć spokojnego, beztroskiego życia w zgodzie z naturą i daleko od zgiełku współczesnego świata. Niestety muszą się oni liczyć z odmową, jako że dogorywająca z powodu zmniejszania się - i tak już niewielkiej - liczby ludności wyspa nie przyjmuje byle kogo.

Tubylcy tworzą zwartą, niezwykle zamkniętą społeczność, do której ani myślą wpuścić byle kogo. Do wszystkich Obcych podchodzą z nieufnością; asymilujących się Przechrztów nigdy nie uznają w pełni za swoich, a za wszelkie przejawy złamania szeroko pojętych, panujących na wyspie zasad grozi społeczny ostracyzm.

Ananas to jabłko. Kobieta to pochwa. Gwałt jest jak jedzenie.

Niepozorna, zwana wymownie Portem Nadziei, idylliczna wysepka okazała się być siedliskiem zła - miejscem rządzonym przez terror i pierwotne, najniższe instynkty.

Czytanie o współczesnej społeczności rządzącej się iście darwinowskimi prawami wiązało się z niemałym poruszeniem, chwilami ustępującym miejsca zwyczajnemu oburzeniu. Jednak emocje związane z lekturą - po dojściu do apogeum gdzieś w połowie książki - zamiast narastać, stopniowo malały. Pomimo przejęcia tematem, nie potrafiłam całkowicie wczuć się w lekturę.

I choć książka miała niebywały potencjał, muszę przyznać, że jestem nią nieco rozczarowana. Przyjemność z lektury odebrał mi niebywały chaos panujący na jej stronach. Całość składa się z krótkich, pourywanych historii i dialogów. Autor pisze w sposób niezwykle oszczędny oraz suchy i choć zazwyczaj nie mam z takim stylem problemów (ba, w większości przypadków - a już szczególnie w reportażach - taki styl preferuję), tym razem czułam, że krótkie zdania są aż nazbyt nasycone treścią. Sto sześćdziesiąt stron, w których zamyka się książka, według mnie spokojnie mogłoby się rozrosnąć do wielkości dwustu stron, niwelując uczucie ciasnoty treści i przy okazji wyjaśniając nieco niedopowiedzeń, którymi uraczył nas autor.

No właśnie - niejasną kwestią okazała się być domniemana zamkniętość społeczności. Autor przedstawia Pitcairn jako niedostępny dla nikogo z zewnątrz ląd, podczas gdy gospodarka tego małego państewka w sporej części opiera się na turystyce. To pierwszy zgrzyt.

Kolejnym jest atmosfera zagrożenia, którą kreuje autor po tym, jak został ,,odkryty". Mieszkańcy dowiadują się, że jest dziennikarzem i... no właśnie? Dostajemy urwane fragmenty mające pokazać niebezpieczeństwo, w którym z tego powodu znalazł się autor, tylko po to, żeby chwilę później jak gdyby nigdy nic przejść do zupełnie innych kwestii. O co chodziło? Czemu służył ten zabieg?

Żałuję, że książka o tak dużym potencjale okazała się co najwyżej przeciętna. Tym bardziej żałuję, że na rynku nie ma żadnych innych pozycji (poza pokazującym wyspę od zupełnie innej strony filmem dokumentalnym z 2014 roku) traktujących o tej nadzwyczajnie osobliwej społeczności.

Książka padła chyba ofiarą wysokich oczekiwań, które z nią wiązałam. Nie uważam ją za bezwzględnie złą. Nadal sądzę, że z jej lektury można wyciągnąć sporo cennych informacji na temat wyspy, jednak jeśli o mnie chodzi, sposób ich przedstawienia pozostawia wiele do życzenia.
misio666 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Pięknie napisana i doskonale skomponowana książka o rzeczach brzydkich i wybitnie niedoskonałych - jeden z kolejnych dowodów na niemożność stworzenia utopii. Reportaż opowiada o sprawach, których świat stara się nie widzieć, a - co jeszcze bardziej potworne i psychologicznie intrygujące - ci, co widzą, z różnych przyczyn odwracają wzrok. Odwracają wzrok także ci, których reportaż ten dotyczy. Świetny kawał literatury dokumentalnej, który co prawda sprawia, że czytelnik chce zapłakać bądź krzyczeć, ale także pokazuje swoiste piękno dalekiego świata - o ile potrafimy je na tych kartach dostrzec.
Olena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek -2014,
Klasyczny przykład tzw. dramatu rozgrywającego się za zamkniętymi drzwiami - w tym wypadku w małej i hermetycznej społeczności, gdzie brak głośnego sprzeciwu i odwracanie wzroku praktykowano przez lata, a próba interwencji okazała się zamachem na porządek, do którego wszyscy przywykli. Wstrząsające jak niewiele trzeba by nadużycia i gwałty stały się normą kwitowaną obojętnością.
Mirania plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,
"Jutro przypłynie królowa" to najdrastyczniejsza, najbardziej przytłaczająca książka o utopii, jaką zdarzyło mi się czytać - reportaż o regularnie powtarzającym się okrucieństwie, w pełni sankcjonowanym i w przedziwny sposób niedostrzeganym przez cywilizowany świat. Okrucieństwie dziejącym się w czasach pokoju, w majestacie prawa, przy powszechnej akceptacji społecznej, bez związku z jakąkolwiek racją czy ideą. Rzecz dzieje się na wyspie Pitcairn, zaludnionej przez potomków buntowników ze statku Bounty i porwane tahitańskie kobiety. Żyjąca w rajskich warunkach wspólnota skrzętnie ukrywa przed światem drastyczne praktyki, jakim od lat hołduje znaczna jej część. Gdy w 2004 roku wychodzi na jaw ułamek problemów, brytyjski wymiar sprawiedliwości odnosi się do nich z żałosnym lekceważeniem, a potem usiłuje zatuszować całą sprawę przy pomocy ,,obłudnej i skorumpowanej polityki" oraz politycznej poprawności językowej. Lokalna społeczność natomiast drastycznie potępia ,,zdrajców", dzięki którym cząstka prawdy wypłynęła poza wyspę. Kilka lat później Polak, Maciej Wasielewski, wykazując się niemałym sprytem i odwagą, podejmuje temat kontrowersyjnych tajemnic wyspiarzy, a następnie, w 2013 roku, publikuje niezapomniany reportaż... ,,Tylko w ostatnich dwudziestu latach na wyspę zawinęło ponad sto statków i okrętów. Każdy mógł być okiem świata. Nikt niczego nie dostrzegł. Dlaczego?"
olkapolkajanek plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Czytelnicze wyzwanie 52 ksiązki w 2014,
Słowo "Wspólnota" nabrało innego znaczenia.
W psychologii mówił o tym Zimbardo , wprowadził termin Efekt Lucyfera , określa on przemianę charakteru człowieka z dobrego na zły, jedynie z powodu środowiska w jakim się znajduje.


Wydaje się proste,prawda? To te wszystkie pytania: co byś zrobił na jego miejscu? jak byś się zachował? i bzdurne mniemanie o naszej dobroci, etyce, o naszej nieskalanej przyzwoitości.

Słyszeliście o eksperymencie więziennym Zimbardo?
Dobrze, był. Był też Antoni Kępiński który pisał : " Bardzo łatwo znaleźć się poza kręgiem ludzi normalnych"
" Absolutna władza wiąże się z absolutną zależnością. Lęk wobec władcy i sędziego jest może nawet silniejszy niż lęk przed śmiercią."

I te słowa ,które w moim odczuciu najbardziej "usprawiedliwiają" czyny Pitcairneńczyków:
Homo faber kształtuje swoje widzenie świata według narzędzia, którym ten świat zdobywa.

Wyspiarze stworzyli swoją cywilizację, stworzyli ją poprzez władzę. Kępiński pisał, że cywilizacja to władza nad światem a kultura to miłość do świata.
Miłość na wyspie nie istniała. Władza-owszem.

Maciej Wasielewski odkrył kolejną cząstkę piekła. Puzzle piekła są liczne. Pitcairn to jeden z nich.
GRZADA plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Szokujący opis jak niewiele potrzeba by rajską wysepkę zmienić w przedsionek piekła dla części i tak nielicznych mieszkańców. Kolejna historia z cyklu "ludzie ludziom zgotowali ten los".
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Reportaż z pobytu autora na Pitcairn, wyspie położonej na Oceanie Spokojnym, należącej do Wielkiej Brytanii. Studium życia w patologii niewielkiej, zamkniętej społeczności, chroniącej swoją odrębność, niedopuszczającej obcych do wnętrza, do swoich spraw i problemów. Jak jednak często bywa i stąd wyciekają tajemnice, po których następują przesłuchania, rozprawa sądowa i wyroki więzienia. A ofiary cierpią mimo terapii. W trudnych chwilach podtrzymuje ludzi nadzieja na przybycie królowej, może już niedługo, może już jutro.

Tematyka wstrząsająca, narracja urywana, przeskakująca między teraźniejszością a przeszłością, czasem bardzo odległą, sięgającą buntu na Bounty. Język reportażu jest szorstki, ale dosadnie i bez ogródek opisujący rzeczywistość. Trudno się oderwać.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Książka, która boli
mama_kazala plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Brak słów..
Pan Maciej też ich lekko unika..
Bo jak opisać..
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
Niesamowita, w pierwszym odczuciu wręcz niewiarygodna relacja z życia małej społeczności żyjącej na małej, odciętej prawie od świata, rajskiej z pozoru wysepce. Własna wypaczona moralność, ściśle przestrzegana zasada omerty, specyficzne warunki ekonomiczne i niechlubna tradycja doprowadzają do przerażających wydarzeń. Zbiorowe gwałty na małych dziewczynkach za przyzwoleniem ich rodziców, brak odpowiedzialności sprawców, dramaty dziewczyn, które przez to przeszły, a udało im się uciec z wyspy. Czyta się jak thriller, a to niestety rzeczywistość.
madziap Linia koment
Przeczytane:2016-01-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Gutek Linia koment
Przeczytane:2015-10-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
villemo47 Linia koment
Przeczytane:2015-07-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015 ,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kirya Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
LukaRhei Linia koment
Przeczytane:2014-10-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
wdowa86 Linia koment
Przeczytane:2014-06-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Podróżnicze,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
wisnia86 Linia koment
Przeczytane:2013-07-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
amalka Linia koment
Przeczytane:2014-03-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Mam,
agni79 Linia koment
Przeczytane:2013-06-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Posiadam,
annia Linia koment
Przeczytane:2015-03-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów