Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Kardynał Stanisław Hozjusz

Krzysztof Rafał Prokop

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2008-05-30
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7505-114-8
Liczba stron: 88
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

ZAPOMNIANY KARDYNAŁ

 

Seria Wielcy Ludzie Kościoła prezentuje sylwetki osób, które nie powinny zostać zapomniane ze względu na swój wkład w rozwój Kościoła. Już w pierwszym zdaniu swojej książki Krzysztof Rafał Prokop zwraca uwagę, że „przypadająca w roku 1504 pięćsetna rocznica narodzin kardynała Stanisława Hozjusza zarówno w jego rodzinnym Krakowie, jak i w całej Polsce – z wyjątkiem Warmii – przebrzmiała bez większego echa…”. Pomijając fakt, że pięćsetna rocznica urodzin nie mogła odbyć się w tym samym roku, co same narodziny kardynała (błąd drukarski lub nieuwaga korektora), trzeba przyznać ze skruchą, że faktycznie niewielu z nas pamięta, kim był kardynał Stanisław Hozjusz.

 

Z książki, napisanej w oparciu o odczytanie całego stosu dokumentów, opracowań i tekstów samego duchownego, dowiadujemy się, że był on jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego duchowieństwa, nie tylko okresu renesansu. „W niemałe też zdziwienie – pisze Autor – wprawia niemal każdego współczesnego czytelnika informacja, iż właśnie Hozjusz był pierwszym polskim purpuratem, którego kandydaturę brano pod uwagę podczas konklawe decydującego o obsadzeniu Stolicy Piotrowej – na przełomie 1565/1566.” Jednak zaszczyt ten przypadł w udziale dopiero Karolowi Wojtyle.

 

Stanisław Hozjusz krótko po otrzymaniu święceń kapłańskich, został biskupem, by wyjechać następnie do Watykanu, gdzie pełnił cały szereg funkcji dyplomatycznych, brał udział w Soborze Trydenckim jako jeden z pięciu legatów papieskich. Hozjusz był także niezwykle płodnym pisarzem i teologiem, którego pisma wywarły wpływ na wiele pokoleń. Warto też nadmienić, że kandydatura kardynała Hozjusza jest obecnie rozpatrywana w kategorii wyniesienia na ołtarze. Niedawno wznowiono jego proces beatyfikacyjny. Jest to zatem wybitna osobowość, której warto poświęcić chwilę zadumy, a przynajmniej lekturę tej małej przecież książeczki. Tym bardziej, że Hozjusz słynął także z wielu kontrowersyjnych poglądów. Twierdził między innymi, że przekład Pisma Świętego na język polski może jedynie zaszkodzić, podobnie jak odprawianie Mszy św. w języku zrozumiałym dla wszystkich. Był także zagorzałym przeciwnikiem protestantów, zwalczał poglądy Andrzeja Frycza Modrzewskiego, posuwając się nawet podobno do zorganizowania zamachu na jego życie.

 

Hozjusz sformułował program odnowy w Kościele katolickim, który jeszcze za jego życia doczekał się aż trzydziestu wydań. Publikacja stanowi biografię warmińskiego kardynała, ukazującą najważniejsze wydarzenia z życia duchownego, przebiegu jego kariery w łonie Kościoła. Nie ma tu prób ukazywania go jako tak zwanego zwykłego człowieka, odbrązawiania bohatera. Może to pomogłoby tej książce, uczyniłoby ją ciekawszą dla czytelnika i sprawiłoby, że samego Hozjusza można było lepiej zapamiętać.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Kardynał Stanisław Hozjusz Bezimienni
Mirosława Kareta
Okładka - Kardynał Stanisław Hozjusz Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Kardynał Stanisław Hozjusz Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Kardynał Stanisław Hozjusz Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Kardynał Stanisław Hozjusz Idol i dystans
Jean-Luc Marion
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów