Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Kaśka Podrywaczka
Kup Teraz

Kaśka Podrywaczka

Marta Fox

Ocena ( 6 osób )
5.0
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2008
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788360773666
Liczba stron: 248
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Jednym z wątków poprzedniej książki Marty Fox, powieści „Paulina w orbicie kotów” była sprawa okrutnego fotomontażu i przykrości, jaka spotkała jedną z koleżanek tytułowej bohaterki. Ukazała się niedawno powieść „Kaśka Podrywaczka” – powieść, w której na pierwszy plan trafiła właśnie owa koleżanka. Tym razem ze swoich problemów zwierza się utalentowana tanecznie, wygimnastykowana dziewczyna, którą rozpiera energia i pragnienie wykazania się własnym stylem. Kaśka Podrywaczka.

 

Kaśka, jak każda nastolatka, ciągle poszukuje swojego miejsca na ziemi. Stąd spory z rodzicami, kłótnie i nieporozumienia z przyjaciółmi, stąd tęsknota i poczucie odrzucenia. Kaśka wbrew pozorom wykazuje się ogromną dozą zdrowego rozsądku, nie idzie na łatwiznę, nie pakuje się w tarapaty – kieruje się bowiem ostrożnością i ma wręcz dorosłe podejście do wielu spraw. W innych staje się za to beznadziejnie dziecinna i w sumie mało przekonująca. Kaśka, żeby się wyszaleć, biega na dyskoteki, licząc na to, że pozna tam jakiegoś supermana. W klasie nie pozwala nikomu na zbytnią poufałość, dopiero zaczyna zdobywać przyjaciół, z którymi może dzielić się sekretami.

 

Tymczasem jej bliscy mają ciężkie życie – Karolina jest strasznie gruba, a do tego ma matkę schizofreniczkę. Ojciec Kamila jest alkoholikiem i znęca się nad rodziną, a mimo programów „stop przemocy” nikt nie potrafi im pomóc. Jedyną nadzieją na ocalenie godności staje się wsparcie przyjaciół. Dla zrównoważenia negatywnych, ciemnych wątków, umieszcza Marta Fox i partie przepełnione szczęściem. Dziadek Pawła znalazł swoją nową miłość i razem z nią otwiera świetnie prosperujący bar „Zołza”. Kaśki nie spotka już nic przykrego, bo większość lęków i trosk ma źródło w niej samej. Paulina zakochana jest z wzajemnością w Pawle. Rodzice Kaśki nie obrażają się i nie awanturują, a nawet na niesubordynację córki reagują z humorem, jakby rozumiejąc, że jest ona w trudnym wieku i okres buntu musi przejść jak świnkę. Kaśka jest rozsądna i rozważna – oczywiście dorośli tych cech nie dostrzegają. Tymczasem dziewczyna nie pije alkoholu, na dyskotece pilnuje swoich napoi, by ktoś nie wrzucił jej do soku pigułki gwałtu. Nie imponują jej pijani młodzieńcy rzucający przekleństwami na prawo i lewo – choćby byli najprzystojniejsi. Kaśka dotrzymuje danego rodzicom słowa, argumentując to chęcią budowania ich zaufania. Pierwsza wyciąga rękę do zgody i nie manifestuje ostro swojego zdania. Jedno z nielicznych jej „młodocianych” wykroczeń to mówienie o rodzicach „Starsi”. Kaśka dojrzewa, ale nie do końca rozumie, co się z nią dzieje – martwi się snami, w których marzy o chłopakach, martwi się i jawą, bo nie umie znaleźć sobie pary.

 

Mam mieszane uczucia co do tej postaci. Z jednej strony pozytywny wizerunek Kaśki ma się przyczynić do identyfikowania się czytelniczek-nastolatek z bohaterką: prawidłowe i dorosłe wybory dziewczyny mają być wskazówką dla odbiorczyń. Ale z drugiej strony Marcie Fox nie udało się stworzenie spójnego wizerunku bohaterki. „Kaśka Podrywaczka” znajdzie uznanie – ale na dłuższą metę staje się moralizatorska i przewidywalna.

 

Chciała autorka przedstawić wzór do naśladowania, ale wyszedł jej wzór niebezpiecznie idealny. W efekcie Kaśka nie wzbudza zaufania odbiorczyń. Jako czytadło dla dziewczyn jest to książka świetna. Nie ustrzegła się jednak Marta Fox błędów – jako że próbuje grać i ciepłym humorem. Przypominam, że w tym celu nie wolno wykorzystywać dawno istniejących w obiegu żartów. Książka nic by nie straciła, gdyby Fox nie zdecydowała się na powrót do dawnego rozszyfrowania skrótu LOVE (Liga Ochrony Vróbelka Elemelka) – czasem warto zaufać sobie i nie odgrzewać na siłę starych pomysłów.

 

Na początku książki stanowczo zbyt dużo jest też błędów korektorskich – na szczęście im dalej tym lepiej. Marta Fox ma charakterystyczny sposób pisania, rozpoznawalny styl, w którym można już wyliczać rozwiązania formalne. Problem w tym, że zmieniając narratorki swoich książek, Fox nie modyfikuje nawet stylu co sprawia, że czytelniczki odnoszą wrażenie, jakby mówiła wciąż jedna i ta sama postać. Nie byłoby to utrudnieniem, gdyby styl Fox należał do przezroczystych – ale nie należy. Może to się kiedyś zmieni, szkoda byłoby przy ciekawych pomysłach zanudzić odbiorczynie językiem, prawda? Nie ulega wątpliwości, że książka ta przypadnie do gustu nastolatkom.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
cyrysia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,
Chciałabym cofnąć czas i mieć znów ,,naście'' lat, głowę pełną marzeń i niezłomną wiarę, że świat stoi przede mną otworem. To był chyba najlepszy, najbardziej szalony i buntowniczy okres w moim życiu. Tak miło powspominać te chwile. Ja skorzystałam z tej sposobności, dzięki lekturze ,,Kaśki podrywaczki'' Marty Fox, poetki, eseistki i powieściopisarki. Autorka ukończyła filologię polską w Uniwersytecie Śląskim. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w liceum, bibliotekarka i dziennikarka. W swoim dorobku literackim posiada ponad 30 książek (powieści, opowiadania, wiersze, eseje). Jej książki zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People) w konkursie Książka Roku 1995 i 2000. Powieścią "Paulina w orbicie kotów" rozpoczęła cykl historii o nastolatkach, radzących sobie z rozwiązywaniem życiowych problemów. Następne powieści w tej serii to: "Kaśka Podrywaczka", "Karolina XL" oraz "Karolina XL zakochana". Czy moje pierwsze spotkanie z twórczością Pani Marty okazało się udane? Zapraszam do przeczytania moich wrażeń.

Kaśka to typowa, zwyczajna gimnazjalistka szukająca swojego miejsca na ziemi. Mieszka w bloku na Śląsku, ma kochających rodziców i serdeczną przyjaciółkę. Pomimo tego zachowuje dystans do świata budując wokół siebie mur. Chce być samowystarczalna - nikogo nie potrzebować, wobec nikogo nie mieć zobowiązań. Kiedyś została boleśnie skrzywdzona przez nieznanego adoratora, który wykorzystał jej wizerunek do perfidnego żartu. Od tamtej pory jej poglądy na życie radykalnie uległy zmianie. Teraz uważa, że w dzisiejszych czasach trzeba być niezależnym i po trupach dążyć do celu, dlatego zyskuje przydomek Kaśka Podrywaczka.

,,Jestem dziewczyną po przejściach, swoje wiem i nie pozwolę sobą manipulować, o, nie.(...) Nie dam się.
Podrywaczka zawsze na pierwszym miejscu stawia godność własną. To podrywaczka stawia warunki, bo jak nie postawi, to jej postawią i zepchną do roli popychadła.
Podrywaczka nie żyje po to, by spełniać oczekiwania innych.
Podrywaczka jest panią siebie.
Podrywaczka zawsze stoi na własnych nogach. (...)
Podrywaczka nie marudzi, nie zrzędzi, tylko robi swoje dzięki czemu skupia uwagę na sobie.
Podrywaczka wie, że jeśli sama się nie uszanuje nikt jej nie uszanuje.

Pasją dziewczyny jest taniec. W każdy piątek chodzi do pobliskiej dyskoteki ,,Za szybą'', aby odreagować wszelkie troski i przy okazji poznać swoją drugą połówkę. Niestety prawdziwe życie to nie bajka. Już wkrótce Kaśka przekona się o tym osobiście.

,,Wracając do domu, myślałam o pozorach, które mylą. Kandydat na chłopaka podobał mi się zewnętrze, jednak bardzo mnie rozczarował. Oczekiwałam, że będzie księciem. O, jakiż ze mnie Czerwony Kapturek. Kandydat nawet by się na wilka nie nadawał, bo nie potrafił się maskować, udając kogoś innego. Dobrze, że mam oczy dookoła głowy''.

Czy uda się gimnazjalistce znaleźć jakiś cel w swoim życiu i doświadczyć pierwszej miłości?

Mam mieszane uczucia względem tej lektury. Z jednej strony nie powala żadną nowatorską świeżością, z drugiej zachwyca dowcipnymi sytuacjami i żartobliwym slangiem. Fabuła jest prosta, ale zabawna i emocje - prawdziwe. Przejrzysty, zrozumiały język posiada specyficzny żargon i nietypowe powiedzonka. Może nie każdemu taki przekaz przypadnie do gustu, chociaż ja byłam zachwycona. Akcja toczy się dość spokojnie, ale na szczęście nie nuży. Bohaterowie nakreśleni są całkiem wyraziście i wiarygodnie. Od razu zapadają w pamięć i budzą sympatię, choć żałuje, że autorka nie nadała im bardziej złożonych cech. Szczególnie duże nadzieje wiązałam z Kaśką. Byłam przekonana, że jej problemy urosną do jakiejś rangi kataklizmu i tragikomedii. Niestety, dobrze żarło a zdechło. Jej konflikty z rodzicami, lub nieporozumienia z przyjaciółmi wydawały się bardzo błahe i dziecinne. Przynajmniej ja tak to odbieram. Zapewne nastoletni czytelniczy będą odmiennego zdania. Mimo to uważam, że główna bohaterka jest godna naśladowania. Wbrew pozorom to bardzo mądra, ostrożna i dojrzała jak na swój wiek dziewczyna. Unika picia, palenia, narkotyków i innych rzeczy. Zachowuje też odpowiednie środki ostrożności w doborze potencjalnego adoratora. Nie daje się poderwać byle komu. Z przyjemnością obserwowałam jej metamorfozę z buntowniczego dziecka w dorastającą, zaradną i rozsądną dziewczynę, która wie, co chce osiągnąć i jak to zrobić.

Polecam tę książkę wszystkim, a zwłaszcza nastolatkom. To dobra pozycja na odstresowanie dnia. Ukazuje różnorodność problemów, z jakimi może zmagać się współczesny młody człowiek oraz uświadamia, jak ważna w takich chwilach jest rozmowa i obecność kogoś bliskiego. Spędziłam przy ,,Kaśce Podrywaczce'' całkiem przyjemne chwile. Was również namawiam. Być może odnajdziecie w niej odpowiedź na własne nurtujące zagadnienia związane z dojrzewaniem emocjonalnym oraz dorastaniem. Zapraszam zainteresowanych.
Anytsuj plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Świetna książka dla nastolatek i nie tylko. W zabawny, ale też momentami nieco smutny sposób opisuje życie młodej dziewczyny, która musi sobie radzić w otaczającej jej rzeczywistości. Pozornie wszystko jest super, ale czy na pewno?
Polecam:)
catling plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-03-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
boska ;D
angela1914 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Swietna ksiazka! Napisana humorystycznie, dobrze sie ja czyta... polecam!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
magdalena130 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
cichaczytelniczka Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-08-22, Na półkach: Przeczytałem,
mariuszdr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
kiki94kms Linia koment
Przeczytane:2011-11-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
aniiulkaa Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
white_swan Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów