Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Kawa dla kota

Agnieszka Tyszka

Ocena ( 3 osoby )
4.7
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2013-08-14
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788310124890
Liczba stron: 192
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Kto szuka dobrej powieści dla młodszych nastolatek, ciekawej historii z wieloma zwrotami akcji, choć niekoniecznie skomplikowaną fabułą, temu z powodzeniem polecić można „Kawę dla kota” Agnieszki Tyszki, kontynuację książki „M jak dżeM”.

 

Nela to wrażliwa, sympatyczna dziewczyna – chociaż przechodzi właśnie mały bunt, manifestujący się głównie w ubieraniu się na czarno i nadużywaniu wzoru z trupimi czaszkami. Ma dość swojej nowo narodzonej siostrzyczki, Pysi, która tylko płacze całymi dniami, absorbuje całą uwagę dorosłych, i którą wszyscy – nie wiedzieć czemu – bezustannie się zachwycają. Nela mieszka ze swoją mamą i Artystą – ojczymem. Z ojcem nie potrafi się dogadać: ma do niego żal, czuje się odtrącona i boi się spotkań. Na wakacjach poznaje przemiłego chłopaka, Kota. Nie jest pewna swoich uczuć, ani tym bardziej jego wyobrażeń na temat wspólnej przyszłości. Nad wyraz ostrożna i nieco nieufna (a może po prostu rozsądna?) pozostawia sprawy swojemu biegowi. Do sąsiadów Neli przybywa wnuczka, sześcioletnia Sophie. Dziewczynka, która wie wszystko na temat kotów. Wychowywana przez zapracowanych despotycznych rodziców z wygórowanymi ambicjami, prawie nie ma dzieciństwa. Może przyda jej się pomoc Neli – przygodnej opiekunki? Wydarzenia w „Kawie dla kota” są przetykane „kwiatowym smsem” – powiedziałabym raczej, że kwiatowym przepisem, ale skoro autorka pragnie być bardziej nowoczesna, to czemu nie. Kwiatowy sms to kompozycje florystyczne opracowywane na podstawie książki „Mowa kwiatów” – wirtualne bukiety dla poszczególnych osób: bukiety razem z wytłumaczeniem ich ukrytego znaczenia. To ciekawy sposób wyrażania emocji, przyznawania się do najgłębszych wewnętrznych odczuć i próba autoanalizy. Dla bohaterki to recepta na wyjawienie skrytych pragnień, powiedzenie tego, czego nie mówi się nawet najbliższej przyjaciółce. Dla czytelniczek – szkoła autorefleksji i nazywania uczuć, z pewnością cenna i pomocna.

 

„Kwiatowy sms Neli” – literacki przerywnik – jest też czymś, co wyróżnia „Kawę dla kota”, intryguje i przyciąga. Jest to powieść obyczajowa, ale w żadnym wypadku nie jednostajna czy monotonna. Dość szybko zmieniają się wydarzenia, bohaterowie, sceneria ale i odczucia postaci. Zadziwia ogrom spraw, jakie udało się tu poruszyć, a czasami i rozwiązać, Agnieszce Tyszce. Przede wszystkim: typowe dla nastolatek problemy z młodszym rodzeństwem, którym trzeba się opiekować – tu dzieciaki zostały zrehabilitowane, bo dzięki nim można spotkać miłość (nastoletniego) życia. Maluchy to też wrażliwe, myślące istoty, co udało się autorce pokazać. Po drugie – poruszyła wątek rozbitych rodzin i problem dzieci adoptowanych. Ojciec Neli, człowiek nieodpowiedzialny, jest też złamany przez życie, nie potrafi sobie poradzić z dorosłością i rozstaje się z kolejnymi partnerkami, wymieniając je na coraz młodsze. Ucieka od problemów i nie umie się pogodzić ze sobą. Krzywdzi przez takie zachowanie swoje kolejne dzieci – ale nie wie, jak się zmienić. Tymczasem ojczym Neli okazuje się opiekunem idealnym, rozsądnym i pomysłowym. Doradzi, gdy dziewczyna porady potrzebuje, rozśmieszy, kiedy jest zbyt poważnie i łagodzi konflikty. Trzecim ważnym motywem jest tu kwestia wybujałych żądań rodziców wobec dziecka – sytuacja małej Sophie została wręcz wynaturzona. Czwarty wątek to sprawa choroby, cierpienia i śmierci dziadków. To te najistotniejsze kwestie, które Agnieszka Tyszka wplata do swojej książki. A przecież wyliczać można by jeszcze długo.

 

Powieść napisana z humorem i pomysłem, dla nastolatek, które nie przepadają za przesłodzonymi historyjkami z oczywistym happy endem, lecz skłaniają się ku umiarkowanemu optymizmowi. Jest „Kawa dla kota” książką, która rozgrzeje, doda otuchy i zainteresuje młode czytelniczki, nie odstraszając ich moralizatorską czy wszystkowiedzącą postawą autorki. Nie sentymentalna i nie banalna, a mądra, ciepła opowieść. Z kotami w tle.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Aramina plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Książka przeciętna, młodzieżówka jakich wiele. Szybko, przyjemnie się czyta, nie ma jednak specjalnego polotu ani oryginalności. Na jedno popołudnie,w celu odmóżdżenia ;)
catling plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-03-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
bardzo słitaśna ;D
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-08-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów