Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Kiedy Atena odwraca wzrok

Jakub Szamałek

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2011-08-26
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788377580790
Liczba stron: 256
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Kasia Pessel

Ateny. Miasto bogini mądrości, ale i wojny. Nie takie, jakim znamy je dzisiaj, lecz w okresie swej świetności pod rządami Peryklesa. To jedna twarz starożytnej metropolii, druga jest mniej monumentalna, chociaż równie prawdziwa - z przestępcami, zdrajcami i ciemnymi interesami. Czas wojny, oblężenia nie sprzyja spokojowi na ulicach, a zamach na demokrację wielu wydaje się nieunikniony. W końcu jak długo można oblegać metropolię, gdy cienia zwycięstwa nie widać na horyzoncie? Szczęściu trzeba dopomóc, jednak to, co dla jednej strony jest podstępem, druga uznaje za kolaborację. Jedynym kandydatem do wytropienia szpiega jest Leochares, nikt lepiej od niego nie zna bowiem ateńskich zaułków i ich mieszkańców, a  jednocześnie nikt nie wie tak wiele o tym, co ukrywają rządzący. Oczywiście, nasz bohater nie jest idealistą, doskonale zna świat, w którym przyszło mu żyć, jego blaski, a zwłaszcza - cienie. Poznał ludzi od ich najgorszej strony, wielu jest mu winnych przysługę, a dzięki takiej "walucie" wymiennej może zdobyć prawie każdą informację, potrzebną do wytropienia donosiciela. Takie są przynajmniej założenia, bo rzeczywistość bardzo szybko koryguje plany. To, co wydawało się raczej prostym zadaniem, zaczyna się komplikować, podejrzani giną, świadków nie ma, a główny cel - Proteusz - tak jak jego mityczny odpowiednik zmienia tożsamości, zaś żadna z nich nie wychodzi na światło dzienne. Do tego jeszcze ktoś zaczyna polować na myśliwego  (czyli Leocharesa), intencje wroga zaś są aż nadto czytelne dla samego zainteresowanego - ma zostać zamordowany. A to dopiero początek trucicielskiego korowodu śmierci. Za każdym razem, gdy Leochares jest o krok od wyjaśnienia, kto stoi za spiskiem przeciwko Atenom, niewidzialny wróg krzyżuje mu plany - tak,  jakby dokładnie wiedział, jaki będzie jego następny krok. Czy jest to możliwe, czy to tylko zbieg okoliczności, czy gniew bogów? A może coś ciągle umyka mu sprzed oczu, prowadząc go równocześnie na manowce?  

Demokracja ateńska przedstawiona przez Jakuba Szamałka różni się od tej znanej z podręczników - nie ma w niej dumy i doniosłości, a raczej codzienność - i to ta mnie chwalebna. Może obraz wykreowany przez autora jest różny od prawdy historycznej, ale czy tak naprawdę wiemy, jak ówczesne realia wyglądały? Czy tak, jak w mitach, czy może codzienność antyczna bliższa była teraźniejszości? Ludzie od zarania dziejów ulegają tym samym pragnieniom, a ich pobudki są podobne, niezależnie od czasów, w których przyszło im żyć. Współczesny język bohaterów stanowi kontrast dla historycznego tła, jednak te dwa elementy tylko dopełniają opowieść. Nie można też zapomnieć o kulturowych i  obyczajowych detalach, które często w podobnych powieściach są pomijane lub giną jako składniki mało znaczące.


Może nie takiego portretu symbolu starożytności czytelnik mógłby się spodziewać, ale nie tylko nektarem - napojem bogów żyli ówcześni. Perspektywa, z jakiej napisano książkę "Kiedy Atena odwraca wzrok" jest równie ciekawa, co niespotykana. To jednak właśnie dzięki temu przebieg fabuły nas zaskakuje, a książka naprawdę wciąga. Wątki sensacyjne przeplatają się z obyczajowymi, a w tle wciąż oglądamy Ateny - z całym ich pięknem i potęgą Akropolu.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kolmanka plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Czy można rozpracować siatkę szpiegowską i przeciwdziałać misternie zaplanowanej zbrodni nie mając do dyspozycji komputerów, telefonów, urządzeń do podsłuchu, miast z laboratoriów korzystając z usług wróżbitki, poruszając się między miejscami zbrodni wyłącznie pieszo, nie posiadając wreszcie żadnej odznaki policjanta czy detektywa, ponieważ instytucja ta w owych czasach po prostu jeszcze nie istniała i informacje trzeba było zdobywać bądź podstępem, bądź przemocą? Okazuje się, że można, czego dowodem jest kryminał historyczny, w którym główny bohater, Leochares, zdany jest wyłącznie na siłę swojego umysłu i pięści.

Rzecz bowiem dzieje się jesienią roku 430 p.n.e. w Atenach pogrążonych w wojnie ze Spartą. Działania wojenne w owej porze roku, zgodnie z dawną sztuką prowadzenia walki, ustają, ale rozpoczyna się za to wzmożona aktywność szpiegów, tajnych agentów i zdrajców, którzy chętnie widzieliby Ateny upokorzone i zdobyte przez tak odróżniających się od nich Spartan.

Muszę przyznać, że ten pomysł nie jest bezpodstawny, bo obserwując bardzo wiarygodny opis Aten i Ateńczyków, stworzony przez autora – znawcę starożytności, przekonałam się, że antyczna Grecja mogła wcale nie być miastem filozofów, miłujących mądrość, sztukę itd., a raczej siedliskiem pijaństwa i rozpusty.

Czy było tak rzeczywiście, na pewno trudno dziś osądzić. Na marginesie tylko zdradzę swoje zdanie, że pod wieloma względami, tymi dobrymi i złymi, nie zmieniliśmy się zbytnio przez te ponad dwa tysiące lat.

Wracając do książki – czytałam ją z ogromnym zainteresowaniem. Autorowi wspaniale udaje się przenieść czytelnika do starożytnej Grecji, gdzie Leochares, oprócz zmagania się z własnymi problemami, wpada na trop spartańskiego agenta, gotowego na wszystko byle zrealizować swój mroczny plan. Przygody Ateńczyka, wypełniającego jak gdyby rolę agenta wywiadu, w świecie, gdzie nie istnieją jeszcze żadne atrybuty kojarzące się ze szpiegowaniem, tropieniem, rozgryzaniem zagadek itd. są na prawdę wciągające. Polecam!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mapi Linia koment
Przeczytane:2016-02-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów