Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Kiedy płaczą świerszcze

Charles Martin

Ocena ( 6 osób )
5.5
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2008
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788375052626
Liczba stron: 432
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Zacząć recenzję pozycji „Kiedy płaczą świerszcze” banalnie, od rysu fabularnego? Można i tak. Pewien mężczyzna, odludek, spotyka w mieście kilkuletnią sprzedawczynię lemoniady, hojnie obdarowywaną przez mieszkańców. Dziecko jest wesołe i łatwo zjednuje sobie przyjaciół – jest też chore na serce, co dla przybysza nie stanowi tajemnicy. Jonathan Mitchell przez całe życie uczył się medycyny, poznawał tajniki pracy serca, żeby wyleczyć w przyszłości swoją przyjaciółkę z dzieciństwa, a potem żonę, Emmę. Teraz udaje kogoś innego, ale gdy małą sprzedawczynię lemoniady potrąca samochód, to właśnie Jonathan Mitchell, znany teraz jako Reese, ratuje jej życie.

 

I tak opowieść płynie dwoma nurtami: jeden to teraźniejszość – z dnia na dzień słabsza Annie z opiekunką i Reese – ni to drwal, ni to stolarz o tajemniczej przeszłości, zaprzyjaźniony z ociemniałym szwagrem – oni znajdują się w centrum teraźniejszości. Ten wątek przetykany jest wspomnieniami – chronologicznie ułożoną, chociaż poszatkowaną, historią życia Jonathana, przedstawieniem jego kariery i życiowych błędów, które doprowadziły go do próby zmiany tożsamości. Tu drugą bohaterką jest Emma, a pojawia się i zdrowy Charlie, jej brat. Kolejne odsłony bildungsroman pozwalają dotrzeć do największego sekretu Mitchella, ale zanim to nastąpi – czeka odbiorców sporo scen, które nikogo nie pozostawią obojętnym.

 

Charles Martin pisze tak, że nie sposób domyślić się finału. Kiedy już wydaje się, że wpadł w koleiny, które wygodnie i bezpiecznie doprowadzą go do przewidywalnego końca, sytuacja znów się zmienia i czytelnicy ze swoimi przypuszczeniami zostają na lodzie. To pierwszy atut książki. Drugim jest piękny język – tak atrakcyjny (choć przy tym nieprzezroczysty), że nawet wplatane co jakiś czas fachowe opisy medyczne wydają się ciekawe, mało tego – chce się do nich wracać, bez względu na prawdopodobieństwo wydarzeń. Odbiorcy towarzyszą bohaterowi przy kilku operacjach na otwartym sercu, co uwiarygodni fabułę, ale też i nie odstraszy. Trzecim atutem obyczajówki „Kiedy płaczą świerszcze” będzie ilość wzruszeń, które z powieści przełożą się na emocje czytelników. Charles Martin wie nie tylko jak przedstawić stany uczuciowe postaci głównych i dalszoplanowych – on potrafi je odtworzyć w odbiorcach. Nie zezwala na dystans w stosunku do bohaterów, wprowadza wszystkich do jednego, wspólnego świata. Bywa, że w rozwoju akcji szarżuje, stawia na cud, zbieg okoliczności albo przesadę, bywa, że zamienia bohaterów w superbohaterów i opisuje sytuacje nierealne – a mimo wszystko trzyma w napięciu i wytwarza więź między odbiorcą a postaciami z książki.

 

Powieść parę razy chwyta za serce (w przenośni, nie zawsze są to momenty, w których dosłownie chwyta za czyjeś serce jej bohater). Autor tej niezwykłej książki ukończył studia z literatury angielskiej, ale nie korzysta z gotowych chwytów, schematów pisarskich czy myślowych. Pisze, cały czas mając na uwadze czytelnika, chcąc go zaskoczyć, próbuje opowiedzieć coś nowego w całkiem tradycyjny sposób. Nie widać w tej książce prób ratowania fabuły czy zdawania się na żywioł, wszystko jest tu przemyślane w najdrobniejszych szczegółach i wszystko urzeka. Pisarz zmienia cele zainteresowań, poszukuje motywów w rozmaitych relacjach: choroba serca małej Annie staje się tylko pretekstem do sportretowania całej gamy odczuć, z których miłość – to najbardziej banalne – mieni się wieloma odcieniami, a flirt przegrywa z opisem przyjaźni czy walki z samym sobą. Piękne w tej powieści okazują się kwestie winy i kary, rozpracowane przez Martina wręcz modelowo.

 

„Kiedy płaczą świerszcze” to powieść obyczajowa, zahaczająca o literaturę piękną – nie tylko wpływa na emocje czytelników, ale też może się podobać ze względu na wysmakowany styl. Charles Martin zamienia się w czarodzieja, nie proponuje nędznych kuglarskich sztuczek, które łatwo przejrzeć, ale powieść głęboką, sugestywną i wartościową – zapewnia rozstrzygnięcia rodem z marzeń, steruje wyobraźnią i myślami, a czyni to w sposób, którego można mu tylko pozazdrościć…

 

Jedyne, co mi się nie podoba, to graficzna wizja tytułu i logo serii Labirynty – autor pomysłu zastosował tu rozwiązania rodem z blogaskowego stylu nastolatek i nonszalancko odrzucił reguły ortografii, zapisując nazwisko autora jako „cHarLes marTin” – czemu to miało służyć? Doprawdy, nie wiem.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Pilar plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
To jedna z wielu książek Charlesa Martina, która od samego początku chwyta za serce. Od razu z zaciekawieniem czytała o losach małej. Z każdą przeczytaną kartką coraz bardziej jej dopingowałam. To piękna opowieść o cierpieniu po stracie ukochanej, godzeniu się z jej stratą i o walce o kolejne życie bliskiej, choć obcej na początku dziewczynki.
To idealna pozycja dla lubiących dobrą książkę.
ManicPixieDreamG plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014,
Przy pierwszym podejściu poczułam zniechęcenie już od pierwszego akapitu, ponieważ autor- po anglistyce i podobnie jak bohater, nafaszerowany poezją Szekspira- tworzył 'prozę' brzmiącą tak górnolotnie że sam się zapędzał, coś w rodzaju: "Z belek starego ganku rozsypywało się próchno, jak bloki piaskowca wbudowane w gmach piramidy Cheopsa, gdy chłoszcze je wiatr pustynny przynosząc zapach tataraku..." itp. /Mój ulubiony cytat brzmi: "Ocean był okraszony pelikanami" (sic!)/ Zraziło mnie to doszczętnie, bo na grafomanię jestem bardzo wyczulona. Ale wypożyczyłam tę powieść ze względu na opis fabuły zamieszczony na okładce, wydawała mi się bardzo wartościowa (fabuła, nie okładka!) więc uznałam że przebrnę, przynajmniej kawałek dalej- moja matka powiedziała kiedyś że niektórym książkom trzeba dać się 'rozpędzić' a osądzić można je po 1/3 treści.
Chociaż wydawało mi się to marnowaniem czasu i atłasu, postanowiłam spróbować i początkowo mozolnie, jednak czytałam dalej, wzdychając z udręczeniem. Tymczasem niespostrzeżenie książka się 'rozkręciła' i przerodziła w coś, może nie wybitnego jak się spodziewałam jeszcze w bibliotece, ale dobrego, z przesłaniem.
Toteż jednak nie żałuję, a nawet zakwalifikowałabym autora do dziedziny którą nazywam ~z braku Sparksa~.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
talithakum Linia koment
Przeczytane:2015-05-11, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
karin Linia koment
Przeczytane:2014-08-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Beatricze Linia koment
Przeczytane:2013-08-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Habina Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Anula310191 Linia koment
Przeczytane:2013-12-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Kiedy płaczą świerszcze Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Kiedy płaczą świerszcze Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Kiedy płaczą świerszcze Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Kiedy płaczą świerszcze Idol i dystans
Jean-Luc Marion
Okładka - Kiedy płaczą świerszcze O herezjach
Teodoret z Cyru
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów