Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Kiedy przejdzie mi czkawka? Odpowiedzi na dociekliwe pytania dzieci

praca zbiorowa

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2014-01-20
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7660-754-2
Liczba stron: 128
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Kto pyta nie błądzi?! Owszem, jednak zależy to od tego, jakie pytania zadaje.

Niezmanierowane dziecko potrafi zadawać tysiące pytań. Od tych najprostszych typu a po co? dlaczego? po te o wiele trudniejsze, wymagające sporej wiedzy, cierpliwości, wyrozumiałości, umiejętności tłumaczenia bez nadmiernego komplikowania. Pytanie jest aktywną formą nauki. Pokazuje, czy pytający jest - i w jakim stopniu - zainteresowany tematem. Można bowiem zadawać pytania, na które wcale nie oczekuje się odpowiedzi, co w świecie dorosłych wcale nie należy do rzadkości.

Książka Kiedy przejdzie mi czkawka? Odpowiedzi na dociekliwe pytania dzieci jest zbiorem rozmaitych pytań i odpowiedzi na nie. Odpowiedzi dość prostych, dostosowanych do wieku dziecka, a nie studenta czy dorosłego. Dociekliwe pytania zostały pogrupowane tematycznie: moje zwariowane ciało, jedzenie i picie, zdumiewająca nauka, dookoła świata i zagadki codzienności. Każda grupa składa się z podgrup, czyli jeszcze bardziej szczegółowych, związanych ze sobą pytań. Odpowiedzi na nie są udzielane na dwóch sąsiadujących stronach, co jest dla dziecka wygodne i przejrzyste. Autorzy książki stawiają na prostotę i liczne ciekawostki. Starają się zainteresować, nie nudzić, unikają trudnych słów i pojęć. Książka jest kolorowa, bogato i w sposób urozmaicony ilustrowana. Tekstom towarzyszy zabawne zwierzątko, pingwinek, którego gesty odnoszą się wprost do omawianego tematu. Książka Kiedy przejdzie mi czkawka? Odpowiedzi na dociekliwe pytania dzieci oddziałuje na czytelnika na różnych poziomach, wzrokowo i tekstowo. Jest dobrze przemyślana i wydana starannie, z dużą dbałością o małego czytelnika. Można tu znaleźć pytania z pozoru proste, często jednak zaskakujące czy niebanalne. Takie, na które odpowiedzi mogą wydawać się nam, dorosłym, oczywiste lub które mogą wprawić nas w popłoch. To, że wydaje nam się, że znamy odpowiedź na pytanie, to jednak tylko połowa sukcesu. Zwycięstwo odniesiemy wtedy, kiedy w sposób satysfakcjonujący wyjaśnimy dziecku problem.

Kto wynalazł sygnalizator świetlny? Dlaczego klej nie zakleja tubki? Jak działa zamek błyskawiczny? Dlaczego Anglicy mają lewostronny ruch? Dlaczego widzę się w lustrze? Dlaczego woda bulgocze podczas gotowania? Oto przykłady dziecięcych pytań. Wcale nie jest tak łatwo prosto i sensownie na nie odpowiedzieć. Niektórzy stosują zatem metodę odwracania uwagi poprzez zadanie własnego pytania: "A zadanie już odrobiłeś? Nauczyłeś się już na matematykę? Przeczytałeś lekturę? Posprzątałeś w swoim pokoju?" Innym sposobem odwracania uwagi i zbywania dociekliwego dziecka jest wyrażanie niezadowolenia: "Nie przeszkadzaj! Nie widzisz, że jestem zajęta(y)! Idź pobaw się w swoim pokoju!" Jeśli zatem nie wiemy, jak odpowiadać na niesamowicie zróżnicowane dziecięce pytania, być może warto sięgnąć po książki, które nam w tym pomogą? Po publikacje, w których dziecko znajdzie odpowiedzi na wiele dręczących je problemów i problemików. Do takich pozycji należy Kiedy przejdzie mi czkawka? Odpowiedzi na dociekliwe pytania dzieci.

Bardzo przydatny w omawianej książce jest indeks, który pozwala szybko sięgnąć po konkretny temat interesujący dziecko. Jestem pewny, że nasi milusińscy sami z chęcią będą sięgać po tę książkę. Forma i sposób wydania do tego mocno zachęcają.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2014-02-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Kiedy przejdzie mi czkawka? Odpowiedzi na dociekliwe pytania dzieci Pieski. Naklejki Iskierki
Dorota Skwark
Okładka - Kiedy przejdzie mi czkawka? Odpowiedzi na dociekliwe pytania dzieci Bóg, królewna i księżniczki
ks. Marek Dziewiecki
Okładka - Kiedy przejdzie mi czkawka? Odpowiedzi na dociekliwe pytania dzieci Moja Biblia kropka do kropki. Boże Narodzenie
Christina Goodings
Okładka - Kiedy przejdzie mi czkawka? Odpowiedzi na dociekliwe pytania dzieci Jezus nam się narodził
Sophie Piper, Anne Yvonne Gilbert
Okładka - Kiedy przejdzie mi czkawka? Odpowiedzi na dociekliwe pytania dzieci Jezus malusieńki. Opowieść o Bożym Narodzeniu
Julia Stone, Dubravka Kolanovic
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów