Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Kiedy święci byli mali

Mariola Maassen-Zajączkowska

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Promic
Data wydania: 2012-11-04
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7502-355-8
Liczba stron: 96
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Kult świętych związany jest z przekonaniem, że mogą oni skutecznie wstawiać się za nami u Boga. Ci, którzy żyjąc na ziemi, trwali w oddzieleniu od grzechu i w łączności z Chrystusem, cieszą się nieprzemijającym szczęściem przebywania z Nim w niebie. Jeżeli więc do świętości powołany jest każdy, zobowiązani jesteśmy dawać świadectwo Temu, do którego na zawsze należymy. I chociaż trudne chwile codzienności stanowią ogromną przeszkodę na drodze trwania przy Panu, propozycja wydawnictwa Promic pokazuje, że wierność Bogu jest mile widziana, a świętość - możliwa do osiągnięcia.


Książka Kiedy święci byli mali to pięć opowiadań o dzieciach. Ponieważ każdy z dziecięcych bohaterów może „poszczycić” się autorstwem figli, które – niestety – nie przez wszystkich były uważane za zabawne, osiągnięty przez nich stan świętości pokazuje, że i przed nami niebo stoi otworem. By nie zaprzepaścić darowanej szansy, warto w skupieniu prześledzić losy świętych: jasnowłosego Jasia Papczyńskiego, który mimo szkolnych kłopotów, w siedemnastym wieku założył Zgromadzenie Zakonne Księży Marianów; założyciela polskiego i japońskiego Niepokalanowa, znanego wszystkim bohatera oświęcimskiego obozu zagłady – Maksymiliana Marii Kolbego; szerzącej cześć do Cudownego Medalika Katarzyny Labouré; pełnego mądrości, pobożności i troskliwości Mikołaja oraz założycielki sióstr klawerianek – Urszuli Ledóchowskiej. Warto wziąć pod uwagę ich zmagania z przeszkodami i cierpieniem, trwanie w postanowieniach mimo wszystko, pokonywanie kłopotów oraz dotrzymywanie powziętych postanowień.


Z kart książki przebija prawda o Bogu, będącym najpewniejszą ostoją człowieka; o wytrwałości, przynoszącej upragnione owoce; o płynącej z serca szczerej miłości, uzdalniającej nawet do oddania życia dla drugiego człowieka; wreszcie - o niezwykłej mocy zawierzenia, pozwalającej sięgnąć ponad poziomy doczesności. Wszystkie poruszone problemy są czytelnikowi doskonale znane, dlatego lektura z pewnością spotka się z jego aprobatą.


Książka Kiedy święci byli mali została napisana w sposób interesujący. Jej atutem jest twarda okładka, kolorowe ilustracje autorstwa Renaty Krześniak oraz prosty język przekazu. Skorzystają z niej nie tylko dzieci, ale również rodzice i katecheci, od których zależy religijne wychowanie młodego pokolenia. Oddając książkę w ręce czytelnika, Mariola Maassen-Zajączkowska wyraziła pewność, że ten, kto sięgnie po lekturę, dostrzeże najważniejszą prawdę: utwierdzi się w przekonaniu, że świętość rzeczywiście jest w zasięgu ręki każdego z nas.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
rewelacyjna propozycja dla dzieci i nie tylko! Sama chętnie przeczytałam i dowiedziałam się jak wspaniale można kochać świat... pięknie napisane historie świętych znanych i mniej znanych...
asymaka plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Chciałabym polecić Wam mądrą i świetnie napisaną, w taki przystępny i zrozumiały sposób, książeczkę dla dzieci o tym, jacy byli święci zanim tymi świętymi zostali. Historyjki opowiedziane przez autorkę przybliżają nam poszczególne osoby, takie, jak na przykład święty Mikołaj. Czy nasze dzieci mają pojęcie, kim on naprawdę był, dlaczego rozdawał prezenty, co go do tego skłoniło? Może jutrzejsze Mikołajki będą dobrym pretekstem do porozmawiania z dziećmi na ten temat, może warto zakupić naszym pociechom tę książeczkę w prezencie?
Ubolewam bardzo nad tym, że teraz rodzice na nic nie mają czasu, ani na rozmowę z dzieckiem, ani na wspólne czytanie książek, wolą kupić dziecku grę komputerową, włączyć mu telewizor, zamiast poświęcić mu chociaż odrobinę uwagi,
swojego czasu, wszędzie widać tylko pogoń, za pieniędzmi, za karierą... a jeśli nie my, to kto ma nauczyć nasze dziecko szacunku, miłości, zaufania? Jest mi bardzo przykro, gdy moja Groszek opowiada mi, że teraz wszyscy czytają tylko streszczenia lektur, o książce nadobowiązkowej nawet nie myśląc, bo po co? A książka wzbogaca słownictwo, pobudza wyobraźnię, pomaga myśleć. Warto czytać, naprawdę. Moja Groszek w wieku trzech lat dostała swoją pierwszą kartę biblioteczną i do dzisiaj panie z biblioteki znają ją, pozdrawiają i zostawiają dla niej co ciekawsze pozycje.
"Kiedy święci byli mali" z pozoru dotyczy zwykłych, normalnych małych ludzi, ale tak naprawdę w każdym z tych dzieci można dostrzec cechy, które zwracają je w stronę Boga, pokazują ich miłość już od dziecięcych lat i  wiarę. Są to niezwykłe, szczere, pomocne i bardzo wrażliwe maluchy.
Cytaty z książki:
"Bogactw do nieba nie zabierze się, tylko dobre uczynki"
"Dawać jest o wiele przyjemniej niż brać. Tak mówił mi zawsze mój czcigodny ojciec. Kiedy byłem młody, nie wierzyłem w to, myślałem, że otrzymywanie darów jest o wiele przyjemniejsze niż ich dawanie. Teraz już zmądrzałem i wiem, że mój ojciec miał rację. Wierz mi, jaka to jest wielka przyjemność patrzeć na radość obdarowanego. Spróbuj kiedyś sam, a przekonasz się. "


Recenzja pochodzi z mojego bloga asymaka.blog.interia.pl

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
oldzix Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów