Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Kiedy twój rodzic staje się twoim dzieckiem

Ken Abraham

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2014-06-17
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7516-543-2
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Szybko mijające chwile nie pozostawiają żadnych złudzeń: wczoraj dzieci, dzisiaj - młodzież, jutro - dorośli. A ponieważ czas nie zatrzymuje się nawet na moment, z jego upływem związane są kolejno po sobie następujące zmiany w organizmie. Im człowiek jest starszy, tym większemu spowolnieniu ulegają procesy życiowe, a nic nie zwalnia ludzi młodych od opieki nad potrzebującymi. Wzorcowym przykładem postępowania z osobami w podeszłym wieku jest historia opisana przez Kena Abrahama, który w książce Kiedy twój rodzic staje się twoim dzieckiem przybliża realia codziennego życia z osobą dotkniętą stanem demencyjnym (znaczne obniżenie sprawności umysłowej spowodowane uszkodzeniem mózgu).


Publikacja Wydawnictwa Święty Wojciech jest szczegółową relacją z kilku ostatnich lat życia mamy (Minnie) Kena Abrahama. On sam – o czym pisze w swojej książce – początkowo nie dopatrywał się niczego złego w osłabieniu jej pamięci, spadku formy fizycznej oraz zachowaniach i reakcjach różnych od dotychczasowych. Uważał, że wszystko to są naturalne objawy charakteryzujące kogoś, kto cieszy się kilkudziesięcioletnim życiowym doświadczeniem. Wiele do myślenia dało mu dopiero pojawienie się kolejnych niepokojących symptomów: dostrzeganie wpatrujących się w okna mężczyzn w białych garniturach, oskarżanie o kradzież przedmiotów osobistych, niezdolność od kontrolowania oddawania moczu i wypróżniania, utrata „filtrów” pozwalających oddzielić zachowania stosowne od niestosownych, zapominanie o terminach, kleptomania, ataki werbalne, a także upór, bezzasadne narzekania, rozdrażnienie i nierealistyczne wymagania. Naprzemiennie następowały progres i regres, co zawsze jest przyczyną nieodwracalnych zmian w życiu całej rodziny.


Dzięki szczegółowej analizie zachowania Minnie Abraham możliwym stało się wypracowanie sposobów postępowania z człowiekiem dotkniętym demencją. Z relacji autora wynika, że Kiedy twój rodzic staje się twoim dzieckiem, bezwzględnie należy przewartościować swoje życie, poświęcając mu więcej czasu, otaczając go nieustanną opieką oraz wzmagając poczucie jego bezpieczeństwa. W zachowaniu Kena czytelnik dostrzega podyktowaną poczuciem odpowiedzialności troskę o tą, której się najwięcej zawdzięcza. Jego podpowiedzi są konkretne, bo osadzone w realiach. Dzięki dodającym odwagi radom kogoś, kto jako wierzący posiłkuje się treścią czwartego przykazania Dekalogu (Czcij ojca swego i matkę swoją), chętni odnajdą w lekturze skuteczną pomoc. A ponieważ szybko biegnący naprzód czas doświadcza każdego z nas, trzeba być przygotowanym na trudne chwile w życiu własnych rodziców. Publikacja Wydawnictwa Święty Wojciech uczy, jak zminimalizować trudności związane z życiem dotkniętych stanem demencji najbliższych. A to najlepszy dowód na to, że koniecznie należy po nią sięgnąć.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
alesia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katechetka Linia koment
Przeczytane:2014-07-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów