Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Kieszonkowy atlas kobiet

Sylwia Chutnik

Ocena ( 10 osób )
4.2
Wydawnictwo: Korporacja Ha!Art
Data wydania: 2009
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-89911-99-5
Liczba stron: 232
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Kalakirya
„Kieszonkowy atlas kobiet” to debiut literacki Sylwii Chutnik – absolwentki kulturoznawstwa i gender studies, działaczki społecznej, laureatki Paszportu Polityki w kategorii Literatura za 2008 rok. Czy było to zasłużone wyróżnienie? Spróbujmy się nad tym zastanowić.
 
Jak sam tytuł wskazuje, książka Chutnik traktuje o kobietach - ale nie tylko. W „Kieszonkowym atlasie kobiet” odnajdujemy historie czwórki bohaterów – trzech kobiet i jednego mężczyzny. Pierwszą bohaterką jest Czarna Mańka, która porzuca dalszą edukację na rzecz pracy na bazarze. Wciąż poszukuje idealnej miłości, a gdy wydaje się jej, że właśnie ją znalazła, dochodzi do konfrontacji marzeń z rzeczywistością – jej mąż odchodzi do innej, a Mańka stacza się po równi pochyłej, by w końcu popaść w szaleństwo i rościć sobie prawo do opiekowania się wyimaginowanym dzieckiem. Kolejną bohaterką jest Maria - starsza kobieta, która nie może zapomnieć o wydarzeniach powstania warszawskiego, jakich była świadkiem. Pomimo lat, które minęły od tamtego czasu, Maria wciąż nie może pogodzić się ze stratą matki. Kobieta wciąż spotyka się z brakiem zrozumienia – jest schorowaną staruszką, a - jak powszechnie wiadomo -takie kobiety nie mają łatwego życia w naszym kraju. Jest też w książce Chutnik mężczyzna – Marian. Nie jest to jednak zwyczajny człowiek, którego pasją są samochody czy piłka nożna – w żadnym wypadku, broń Boże. Marian to paniopan, który lubi szyć i haftować. Ostatnią bohaterką - kobietą, a właściwie: kobietką jest jedenastoletnia Marysia, która w niczym nie przypomina typowej nastolatki bawiącej się lalkami. Losy wszystkich bohaterów są ze sobą niejako powiązane, ponieważ mieszkają oni w warszawskiej kamienicy przy ulicy Opaczewskiej na Ochocie. Ich rozterki sprawiają, że proza Chutnik idealnie wpasowuje się w nurt gender i queer – Sylwia Chutnik na każdym kroku prezentuje nam rozważania na temat tożsamości płciowej czy też ról związanych z płcią.
 
Warto zwrócić uwagę na tytuł książki – „Kieszonkowy atlas kobiet”. Podobnie jak w prawdziwym atlasie, Sylwia Chutnik w swej książce wykreśla mapy, którymi podążamy przez świat każdego z bohaterów – podążamy za ich myślami, zatrzymujemy się w ważnych dla nich momentach. Na końcu okazuje się, że to niejako jedna i ta sama mapa – mapa wyobcowanego i zepchniętego na bok człowieka, który w taki czy inny sposób próbuje poradzić sobie z otaczającym go światem i rzeczywistością, w której nie potrafi się odnaleźć. 

Wiele osób chwali Chutnik, stwierdzając, że „Kieszonkowy atlas kobiet” to udany debiut. A jednak można odnieść wrażenie, że wyróżnienie w postaci Paszportu Polityki było laurem przyznanym niesłusznie... W pierwszej chwili podczas lektury książki Chutnik mamy wrażenie, że czujemy powiew świeżości, że mamy do czynienia z czymś nowym – nic bardziej mylnego. Zaskoczenie szybko mija, ustępując miejsca rozczarowaniu i rozgoryczeniu. Okazuje się, że to, o czym czytamy u Chutnik, niczym się nie różni od tego, co widzimy każdego dnia na ulicy, w sklepie, w telewizji. Autorka po prostu zebrała swoje obserwacje i przeniosła je na strony powieści. Zamiast o tym czytać, możemy wyjść na jakąkolwiek ulicę. Mam wrażenie, że ta książka to nic innego jak pisanina dla samego pisania – podobnie jak rozmowa z drugim człowiekiem, która w dzisiejszych czasach przybiera formę paplaniny o wszystkim i niczym. A przecież po to sięgamy po książkę, by przenieść się w inny (najczęściej lepszy) świat lub by spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość z innej, nieznanej, strony. Tutaj doznajemy wciąż deja vu – po raz kolejny widzimy miasto, w którym mieszkamy, bądź w którym kiedyś byliśmy przejazdem – ludzi, których w każdej chwili możemy spotkać na swojej drodze, a którzy być może mieszkają obok nas. Brak pogłębionej refleksji, brak określenia celu, dla jakiego stworzona została ta książka.
 
Bardzo nie odpowiadają mi się język i styl powieści. Oczywiście, wraz z lekturą przestajemy zwracać uwagę na wulgaryzmy i przyzwyczajamy się do stylu pisarstwa Chutnik. Na chwilę, na kilka godzin, na kilkadziesiąt stron możemy przymknąć oko na to wszystko, co wyprawiają dzisiaj polscy pisarze z ojczystym językiem, ale warto przy okazji zastanowić się, do czego te eksperymenty doprowadzą polską literaturę?
 
To właśnie z uwagi na takie właśnie zabiegi nie jestem miłośniczką młodej polskiej prozy. Dałam jednak szansę Sylwii Chutnik. Niestety – moje oczekiwania były chyba zbyt wygórowane. Ta książka to po prostu manifestacja własnego gniewu, buntu, to eksperyment literacki. Średnio udany. 
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
megami91 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-19, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Książka jest zbiorem opowiadań, które w jakiś sposób się ze sobą łączą, wiążą i przeplatają nawzajem. Autorka ukazuje świat kilku bohaterek (oraz jednego mężczyzny), których życie wcale nie przypomina bajki...
Jedne historie są ciekawe, inne nieco mniej. Całość cechuje specyficzny język i klimat (nieco mniej nachalny niż u Witkowskiego). Każda zaś opowieść dotyczy osoby wykluczonej, czasem z marginesu.
Mnie ani styl, ani fabuła nie porwała, jednakże można po tę książkę sięgnąć, tak dla urozmaicenia wieczoru (książka nie jest gruba i można pochłonąć ją przed snem).
enigma1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016 ,
"Kieszonkowy atlas kobiet" to opowieść o czterech osobach, mieszkających w kamienicy na ul. Opaczewskiej.
Ochota, niezbyt luksusowa dzielnica Warszawy, zamieszkała w dużej mierze przez lumpenproletariat, to dzielnica z charakterem, żeby nie powiedzieć - charakterkiem;)

To tu mieszkają trzy Marie i Marian, których losy poznajemy. Ich życie kręci się wokół ul. Opaczewskiej oraz bazaru przy Hali Banacha.
"Czarna Mańka" to dwudziestoparolatka, która nigdy niczym szczególnym się nie wyróżniała i gdyby nie to, że poznała Darka - jej życie mogłoby upłynąć cicho, może nudno - ale spokojnie.
Jej nieudany związek z szemranym "biznesmenem" Darkiem pociągnął ją na dno. Wyrzucona przez matkę z domu znajduje "przystań" u kolegi z bloku, gdzie może nocować. Maria szybko popada w alkoholizm, stacza się z szybkością światła...
Jej życie kończy się niespodziewanie i tragicznie.

Druga Maria, którą poznajemy, mieszka na Ochocie od dawna, jeszcze od "przedwojnia". Była tu szczęśliwa, mała dziewczynka, mieszkająca z kochającymi ją rodzicami. Wojna wszystko zmienia: Maria wraz z rodzicami trafia do getta, tam ginie jej ojciec. Jej i matce udaje się uciec z getta i wrócić na Opaczewską.
Jeszcze raz mają szczęście - gdy Niemcy wrzucili granat do piwnicy, gdzie schronili się mieszkańcy kamienicy, Maria i jej matka akurat były na górze, w mieszkaniu.
I chociaż Maria przeżyła, to właśnie wtedy skończyło się jej życie. A przynajmniej tak się jej wydaje z perspektywy czasu.
To, co innym wydaje się zwykłym miastem, zwykłym placem, zwykłym bazarem - dla pani Marii jest bolesną raną, tragedią, którą przeżywa każdego dnia, gdy idzie po zakupy. Pewnego dnia ponad 80-letnia pani Maria uznaje, że jej miejsce jest w piwnicy; tam, gdzie zginęli jej znajomi i sąsiedzi. Życie dla niej było tak ciężkie, że chce wreszcie umrzeć, prosi swą matkę, która przychodzi do niej: "Umrzyj mnie, nie rodź".

Jedyną nie-kobietą w tej książce jest Marian. Grzeczny, miły, lokalna złota rączka, do tego dyplomowany cukiernik. Panie do niego wzdychają, bo na jego tle każdy zwykły mężczyzna wygląda nieciekawie. Nikt raczej o tym nie wie, że Marian zajmuje się w wolnym czasie (którego ma sporo - jest rencistą) wyszywaniem oraz szyciem sukni ślubnej i fraka. Dziś powiedzielibyśmy, że Marian jest transseksualistą i obecnie miałby ogromne szanse na to, żeby zmienić płeć i być Marianną Pawlikowską - tak jak o tym marzył. Niestety, w jego czasach narażony był na szykany (ojciec znęcał się nad nim, potem został pobity w wojsku tak, że został kaleką). I kiedy już wydawać by się mogło, że nic złego Mariana nie spotka - napotyka on na swej drodze sąsiada, Stefana.

No i wreszcie najmłodsza bohaterka książki, demoniczna Marysia Kozak. Zdawać by się mogło, że to grzeczna, dobrze ucząca się w szkole dziewczynka. Nic bardziej mylnego. Marysia nocami wymyka się z domu i próbuje zaprowadzić swoje porządki. A raczej nieporządki. Lepiej nie patrzeć Marysi w oczy, bo może się to źle skończyć, o czym przekonał się wujek Stefan.
Kiedy Marysia naprawdę porządnie narozrabia, podpali bazar, niechcący ukatrupi dziewczynę, z którą pragnęła się zaprzyjaźnić, w ostatniej chwili zrezygnuje z samobójstwa - grzecznie wróci do domu, z nadzieją, że sprawa rozejdzie się po kościach.
Czy Marysia wreszcie złagodnieje? Czy zmieni swe postępowanie?

Wiele lat temu mieszkałam przez pewien czas w tamtych właśnie okolicach. I z pewnym rozczuleniem wspominałam rejony, które opisała Sylwia Chutnik w tej książce.
Jest wiele bardzo trafnych spostrzeżeń: opisy starszych osób, zalegających w lekarskich przychodniach, dawnych urzędniczek czy przeżycia ocalałej z holokaustu Żydówki, która nadal, tyle lat po wojnie, boi się niemalże swojego cienia i zdekonspirowania.
Wg mnie to bardzo udany debiut tej pisarki, to bardzo dojrzała proza młodej pisarki.
Ivy plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2014,Przeczytałam,
Cztery opowiadania ,cztery '' Marie '' reprezentujące cztery pokolenia,a więc i cztery dramaty życiowe i spojrzenia na świat w którym żyją.Jedna kamienica na ulicy Opaczewskiej w Warszawie i jeden bazar na którym wszyscy robią codzienne zakupy.Pierwsza '' Maria '' ,zwana '' Czarną Mańką '' handluje na straganie matki garnkami ,tak o niej zdecydowano i nie ważne że miała marzenia ,że chciała iść na studia.Świetnie nakreślona postać kobiety która stacza się w życiowy rynsztok ,a z czasem popada w coś w rodzaju obłędu.Strata marzeń ,nałóg ,upodlenie,samookaleczenia...Druga '' Maria '' ,to 82 letnia staruszka ,która z trudem się porusza na nogach pełnych żylaków i która tak naprawdę '' nie żyje '' bo wciąż rozpamiętuje wojnę i swoją wyimaginowaną winę ,że przez nią zginęła matka.W tej historii mamy okazję '' zobaczyć '' jak w przychodniach naszego kraju traktuje się osoby starsze ,ale też jakie spustoszenie w psychice robi wojna, poczucie winy i wieczna tajemnica.Bo Pani Maria wciąż ukrywa ,tyle lat po wojnie ,że jest Żydówką.Dla Pani Marii ,chodzenie na targ ,gdzie w czasie wojny zginęła jej matka to swoisty rodzaj samookaleczenie. '' Rozdrapywanie strupa ,kłucie się szpilką niby niechcący '' (str.96). Trzecia '' Maria '' ,to właściwie Paniopan o imieniu ''Maria_n 56 - letni kawaler,z wykształcenia cukiernik ,ale też ''złota rączka ,inżynier spontaniczny i nieszkolony '' (str.138). Zawsze wyprasowany,elegancki ,grzeczny ,ciepły i pomocny.Pan Marian też szyje ,nie jakieś tam małe rzeczy ,ale piękną ślubną suknię i garnitur ,dzierga też makatki ze '' złotymi myślami '' którymi to makatkami obdarowuje znajomych i sąsiadów,bo rodziny żadnej nie posiada.Pan Marian pewnego razu zostaje pobity i posądzony o to że jest gejem...W tym opowiadaniu autorka również wspaniale '' odmalowała '' reakcję społeczeństwa na '' inność '' na odstawanie od normy,ale też to jak bardzo rodzice swoim postępowaniem i wychowaniem robią dzieciom krzywdę na całe ich dalsze życie....No i czwarta '' Maria '' to Marysia Kozak ,Marysia ma 11 lat i dwa życia.W dzień córeczka rodziców i nawet niezła uczennica ,a w nocy rozrabiara i podpalaczka .Marysia w nocy po cichu wychodzi z domu i zaczyna rozrabiać ,a to zaklei gumą do żucia otwór w bankomacie ,a to dziurki od klucza w sklepach .Zawsze wszystko robi niezauważalnie i '' od spodu '',brudne ręce wyciera w spodnią stronę sukienki ,pluje pod sałatę na niedzielne śniadanie które robi dla całej rodziny i zawsze musi zrobić jakiś błąd w wypracowaniu ,lub rachunkach ,nie dlatego że nie potrafi ,ale dlatego że tak chce...Biedne dziecko ,które niby ma rodziców ,ale jakby ich nie miało....sama ,samotna w domu pełnym dorosłych...Książka ma raptem 220 stron ,ale '' treści '' w niej tyle ,że długo będę miała o czym myśleć.Jak najbardziej polecam ,ja z chęcią przeczytam kolejną książkę Pani Sylwii ,ponieważ bardzo mi się podoba jej zmysł obserwacji świata.
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Cztery odsłony z życia w kamienicy przy Opaczewskiej, czworo bohaterów, których losy splatają się i zazębiają w różnych momentach. Różne spojrzenia na te same miejsca, różne opinie, inne podejście do codziennych problemów, inne sposoby radzenia sobie z niełatwą rzeczywistością. Początek odstręczający, potem jest coraz lepiej, bo Sylwia Chutnik ma coś do powiedzenia i umie przekazać to, co widzi - patrzy też uważnie, dostrzegając zakryte i niejednoznaczne, czytając między wierszami, wyciągając wnioski. Dobrze napisane, niełatwe opowieści.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:
I jak tu ocenić? Dwa dobre opowiadania, dwa słabe... Na pewno warto przeczytać o pani Marii i paniopanu Marianie. Resztę można sobie darować.
mama_kazala plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Yes yes yes!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Indyviduum Linia koment
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
mandy Linia koment
Przeczytane:2015-09-06, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Verri Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kamulka84 Linia koment
Przeczytane:2014-04-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
goster Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,dla Mili,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Olena Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2011),
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów