Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Kilka myśli o aniołach

ks. Jan Twardowski

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2009
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7516-215-8
Liczba stron: 104
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sławomir Krempa

Ksiądz Jan Twardowski nie uważał się za teologa-naukowca, opisującego biblijne zawiłości, rozpatrującego szczegółowo kontekst, tradycję Kościoła w rozprawach pełnych skomplikowanej terminologii. Owszem, miał ich świadomość i wykorzystywał własną wiedzę w kolejnych wywodach, jednak ks. Twardowski najlepiej sprawdza się w roli popularyzatora wiedzy biblijnej, najlepszego katechety dla osób młodych i tych nieco starszych. Dlatego również w opublikowanej niedawno książce „Kilka myśli o aniołach” raczej opowiada o roli aniołów w naszym życiu i w Piśmie Świętym, raczej pokazuje, jak na co dzień korzystać z daru ich obecności, niż szczegółowo opisuje anielskie chóry czy charakteryzuje niebiańskie zastępy.

 

Jan Twardowski zaznacza w swojej książce, że zwykle zanadto upraszczamy rolę aniołów, nie bardzo jakby wierząc w ich istnienie. Dla formalności więc raczej, niż z przekonania, wypowiadamy słowa modlitwy rozpoczynającej się od słów „Aniele Boży”, albo też uczymy jej dzieci, sprowadzając anioły do roli opiekunów. Nie pamiętamy o tym, że aniołowie to także posłańcy Boga, którym należy się wdzięczność i cześć. Nie pamiętamy o tym, jak często aniołowie działają w sposób bardzo dyskretny, niezauważalny, jak często pozostają niewidzialni. Ale Twardowski odsłania też zaskakująco prostą prawdę, ukrytą w naiwnych, dziecięcych obrazkach aniołów. Oczywiście znalazło się w książce miejsce dla krótkiego zaznaczenia, jak wygląda anielska hierarchia.

 

Dowiadujemy się więc, kto czuwa nad książętami Kościoła, a kto nad zwykłymi śmiertelnikami. Poznajemy aniołów trony, aniołów panowania i aniołów mocarstwa. Mamy szansę na spotkanie z cherubinami, serafinami i archaniołami. Uczymy się do nich modlić i z nimi rozmawiać. Przypominamy też sobie najważniejsze biblijne sceny z udziałem Boskich posłańców. Podobnie, jak w innych publikacjach z serii „Kilka myśli o…”, książka ta zawiera teksty wybrane ze źródeł bardzo różnych. Są tu homilie, wiersze, fragmenty wywiadów, krótkie teksty prozą, komentarze do wyimków Pisma Świętego.

 

I tu doskonale sprawiła się Aleksandra Iwanowska, dokonując wyboru bardzo trafnego. Mimo bardzo różnego charakteru tekstów, całość sprawia wrażenie bardzo spójnej i – ujmijmy to w następujący sposób: „treściwej”. Mam raczej sceptyczny stosunek do wszelkiego rodzaju zbiorów wyimków czy myśli postaci wielkich – a do tej grupy bez wątpienia należy publikacja wydawnictwa Święty Wojciech – jednak książka ta bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle pozostałych. Choć nie jest to wielkie dzieło teologiczne, Twardowski wspaniale popularyzuje wiedzę z zakresu „angelologii”.

 

Jak już pisałem, spora w tym zasługa redaktorki zbioru, Aleksandry Iwanowskiej, ale nie można zapominać i o autorze tekstów. Ks. Twardowski najlepiej sprawdzał się w formach krótkich. Tak jest i tu – jego wiersze zachwycają prostotą ujęcia, a zarazem głębią myśli. Komentarze zaś również pisane są językiem przystępnym, a zarazem są one bardzo odkrycze, nietuzinkowe, oryginalne, lapidarne. W „Kilku myślach o aniołach” odnajdujemy wszystko, co w twórczości ks. Jana Twardowskiego najlepsze, jest to więc publikacja ogromnie udana, cenna i godna polecenia.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
slk plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
katechetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-10-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka napisana przystępnym językiem doskonałego kaznodziei. Przemawia do każdego, przybliżając trudne problemy naszej wiary.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów