Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Kilka myśli o Bożym Narodzeniu

ks. Jan Twardowski

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2009-11-04
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 9788375162356
Liczba stron: 94
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Piotr Piekarski

Jak właściwie przeżywać Boże Narodzenie? Czy istnieje świąteczna ankieta, która pomoże nam w odpowiednim doń przygotowaniu? Po co nam Adwent? Jak szukać sensu – i znaleźć go? Książeczka „Kilka myśli o Bożym Narodzeniu” ks. Jana Twardowskiego z pewnością pomoże czytelnikom odnaleźć odpowiedzi na te pytania, ale też sprawi niemałą przyjemność płynącą z lektury. Mała, lecz bardzo starannie wydana publikacja, to zbiór myśli i krótkich tekstów „pierwszego poety wśród księży”. Tekstów – dodajmy – pisanych prozą.

 

Autor „Patyków i patyczków” rozpatruje tu kolejne aspekty związane z Bożym Narodzeniem. Ks. Jan Twardowski zaczyna oczywiście od Adwentu, od czasu przygotowania do Świąt, ale omawia również samo celebrowanie Bożego Narodzenia. Pisze o tym, jak wielkie znaczenie czas ten powinien odgrywać w życiu chrześcijanina, nadmienia o tym, jak szum, świąteczne szaleństwo, blask, błysk – całą świąteczną otoczkę oddzielić od sedna, sensu, istoty sprawy. Omawia krótko jedną z najpiękniejszych polskich kolęd, cytuje i komentuje Pismo Święte. Czasem pisze bezpośrednio o sprawach najważniejszych, często jednak po prostu zadaje pytania, by skłonić do rozważań czytelnika.

 

Ks. Twardowski nakierowuje swych czytelników na właściwe myśli, przede wszystkim – naprowadza na właściwą drogę, wyciąganie wniosków jednak pozostawia nam. Twardowski jest uważnym obserwatorem i komentatorem życia codziennego – często potrafi dostrzec sprawy i fakty, o których większość z nas zapomina. Dobrym przykładem jest chociażby narzekanie, że do dorosłych Święty Mikołaj nie przychodzi. Dla autora „Kilku myśli o Bożym Narodzeniu” narzekanie takie staje się doskonałą okazją do rozważenia, jak wielkim darem jest dla nas… możliwość obdarowania innych.

 

Teksty zebrane w tej książce pochodzą ze źródeł bardzo różnych. Autorka tego wyboru, Aleksandra Iwanowska, postarała się odnaleźć najciekawsze fragmenty homilii wygłoszonych przez księdza Jana Twardowskiego w Kościele Sióstr Wizytek w Warszawie, z których wiele nie zostało nigdy udostępnionych czytelnikom. Iwanowska korzystała także z innych redagowanych przez siebie zbiorów myśli księdza Twardowskiego oraz wywiadów z duchownym. A jednak, mimo bardzo różnego charakteru źródeł, publikacja ta sprawia wrażenie bardzo spójnej i głęboko przemyślanej. Zebrane tu teksty łączy nie tylko osoba autora, ale składają się one na interesującą całość.

 

Całość połączoną głębią myśli księdza Jana, którą jego czytelnicy znają z innych książek. Całość połączoną ciepłem, delikatnym, subtelnym żartem, lapidarnością poszczególnych tekstów, celnością sformułowań. Nawet, jeśli Twardowski zwraca uwagę na fakty niekoniecznie chwalebne, na zjawiska nie zawsze pozytywne, nie czyni tego w tonie wyrzutu. Zapewne dlatego potrafił on dotrzeć tak znakomicie do tak różnych czytelników i słuchaczy. „Kilka myśli o Bożym Narodzeniu” to wszystko, co najlepsze w nauce księdza Jana. To świetna książka o Świętach – i na Święta.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Kilka myśli o Bożym Narodzeniu Listy do Penelopy
James Casper
Okładka - Kilka myśli o Bożym Narodzeniu Bogu się mówi - TAK
ks. Jan Twardowski
Okładka - Kilka myśli o Bożym Narodzeniu Ziemia utracona
Matteo Spicuglia
Okładka - Kilka myśli o Bożym Narodzeniu Frunze w meczecie
Cezary Kościelniak
Okładka - Kilka myśli o Bożym Narodzeniu Królowa Saby
Tosca Lee
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów