Recenzja książki: Kim jest Bob Dylan?

Recenzuje: Dorota Józefiak

Kim jest Bob Dylan? Jima O'Connora to jedna z książek, która ukazała się w serii Wielcy i sławni, skierowanej do dzieci i młodzieży. Cykl przybliża ważne postaci, których nazwiska i rysy biograficzne powinny być znane każdemu młodemu człowiekowi.

W tym tomie dowiadujemy się, kim tak naprawdę był Bob Dylan - a właściwie Robert Allen Zimmerman - i jak toczyło się jego życie, zanim dotarł do obecnego etapu swojej kariery i zanim otrzymał wielkie wyróżnienie, jakim jest literacka Nagroda Nobla. Książka przybliża zarówno dzieciństwo i pierwsze muzyczne inspiracje, jak również pierwsze miłości, podróże, okres studiów, występy i kolejne krążki, które prezentowały aktualne fascynacje gatunkowe artysty. Dowiadujemy się też o okresie, w którym Dylan oddalił się od muzyki i oddał się życiu rodzinnemu przy kochającej żonie i czwórce dzieci. W książce autor podkreśla najważniejsze cechy charakteru Boba - jego upór, dążenie do wyznaczonego celu, wybuchowość czy skrytość i wycofanie, które ukształtowały go muzycznie. Poruszone są też tematy wiary - żydowskie korzenie piosenkarza, których się nigdy nie wstydził i które podkreślał, gdy miał ku temu okazję. W jednej z rozmów z rabinem Zimmerman powiedział: Jestem Żydem. To wpływa na moją poezję, moje życie - w sposób, którego nie potrafię opisać. Po jednym z koncertów przeżył coś na kształt objawienia, po którym wstąpił do chrześcijańskiego kościoła w Kalifornii.

Nie jest to pozycja skierowana do dorosłego czytelnika, ale dzieciom na pewno spodoba się sposób prowadzenia tej historii. Charakteryzują ją proste, konkretne zdania, miejscami mocno infantylne podejście do odbiorcy z dodatkowym wytłumaczeniem kilku pojęć, takich jak: piosenki folkowe, ruch praw obywatelskich czy ruch wyzwolenia kobiet. Dodatkowo autor zwraca uwagę na instrumenty, poświęcając też miejsce na charakterystykę gitary akustycznej i elektrycznej, przybliża czytelnikowi pierwsze inspiracje Dylana, a więc postaci takie, jak Little Richard, Chuck Berry czy Elvis Presley. To konkretna, zwięzła biografia, pozbawiona barwnych opisów i dygresji.

Książka jest przede wszystkim zwięzła i bardzo, bardzo konkretna. Wszystko, co młody człowiek powinien wiedzieć o tak wielkim artyście, znalazło się w tekście, a że Bob Dylan jest człowiekiem barwnym, to i treść na pewno zainteresuje niejednego ciekawego świata czytelnika.

Kup książkę Kim jest Bob Dylan?

Zobacz opinie o książce Kim jest Bob Dylan?
Autor
Kim jest Bob Dylan?